Skocz do zawartości

Jaki Klej do montażu elastycznych paneli na dachu przyczepy


gito

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z szalonymi cenami prądu na kempingach (30-50zł za dobę) postanowiłem zamontować panele fotowoltaiczne na dachu przyczepy.

Mam 2 pytania do was 

1. Jaki klej polecacie do montażu elastycznych na dachu przyczepu kempingowej ?

2. Na kilku filmikach widziałem że pod panele przyklejane są takie paski z pleksi tak 5mm grubości i  4-5 cm szerokości i przerwa kolejene 4-5cm i kolejnu pasek pleksi...
Teoretycznie  Wygląda że mogłoby to zapewnić dodatkową wentylacje panelowi 

Czy jest sens robienia takiego rozwiązania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na dachu panele z mocowaniami na samym kleju, żadnej pleksi nie ma. Niestety nie wiem co poprzedni właściciel użył do tego celu ale trzyma mocno już 2 sezon...

Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Bercik77 napisał(a):

Panele elastyczne to chyba jednak bardzo zły pomysł. Dopóki nie przyklejone to jeszcze można zawrócić z tej drogi...?

Panele elastyczne to bardzo dobry pomysł.  Proste klejenie - Sikaflexem - bez żadnych podkładek i są lekkie.  Mam czwarty rok na dachu i żadnych efektów grzania nie zauważyłem.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele elastyczne mają bardo wiele wad  i tylko jedna prawdziwą zaletę czyli waga (coś poniżej 4KG a nie 25 KG)

Na kamperze czy Vanie możesz sobie pozwolić na dodatkowe 40 czy nawet 80KG  ja w swojej przyczepie mam jakieś 50KG do DMC na pusto
 

Planuje zamontować 2 może 4 x 200w  - pomierzę dach to zdecyduje 
Rozważałem tzw zwykłe panele ale  waga i sposób ich montażu zupełnie je wykluczają w moim przypadku

Pomijając wagę,  nie chce robić dziur w dachu,  a nie ufam że te 4 plastikowe mocowania na rogach będą się wystarczająco dobrze trzymały przyklejone do dachu 

Widziałem na yutubie kilka filmików jak takie instalacje odrywają się z dachu i spadają na samochody z tyłu.
Elastyczny panel jak się odklei co najwyżej porysuje komuś samochód ale nikogo nie zabije 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, gito napisał(a):

Pomijając wagę,  nie chce robić dziur w dachu,  a nie ufam że te 4 plastikowe mocowania na rogach będą się wystarczająco dobrze trzymały przyklejone do dachu

Zamiast 4 mocowań możesz zastosować 2 kątowniki aluminiowe po długości. Powierzchnia klejenia zwiększa się kilkukrotnie i nie ma szans aby przy zastosowaniu odpowiedniego kleju, stosując się do instrukcji jego aplikacji połączenie nie przetrwało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrezygnowałem z paneli elastycznych ze względu na opinie o nich. 
Jest bardzo dużo informacji o ich dużej awaryjności.

Nie wiem jakie masz zapotrzebowanie na prąd i na jak długo planujesz wyjazdy.

To zasadnicze pytanie nad którym warto zastanowić się na początku. Według mnie 4x200W to bardzo dużo i przewymiarowujesz instalacje. 
Bardzo fajną ankietę ma Kapitan Przyczepa i pomaga dobrać odpowiednią instalacje. 

Ja zrezygnowałem z paneli elastycznych na rzecz panela składanego w ramie aluminiowej. 

Edytowane przez Wasiu (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym wrócić do oryginalnego tematu jaki klej polecacie

Jeżeli chodzi o Sikaflex  jest tego sporo wszystkie w podobnej cenie i podobnym opisie
Kompletnie nie mam pojęcia który wybrać

SIKAFLEX 221 BIAŁY
SIKAFLEX 11FC
SIKAFLEX 118
Sikaflex 591
SIKAFLEX 291i
Sikaflex 295
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Sikaflex 252 ja nie dawałem primera i się trzymało https://youtu.be/L4TBQx-JnjA?si=DWQTilqm7czBzwjm 
Ogólnie z doświadczenia nie polecam elastycznych, wcześniej czy później padną, lepiej zainwestować w normalny panel a parę KG więcej cię nie zbawi a będzie przynajmniej bezawaryjnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.09.2023 o 22:28, gito napisał(a):

Witam

Chciałbym wrócić do oryginalnego tematu jaki klej polecacie

Jeżeli chodzi o Sikaflex  jest tego sporo wszystkie w podobnej cenie i podobnym opisie
Kompletnie nie mam pojęcia który wybrać

SIKAFLEX 221 BIAŁY
SIKAFLEX 11FC
SIKAFLEX 118
Sikaflex 591
SIKAFLEX 291i
Sikaflex 295
 

Już wkleiłeś i po ptakach czy jeszcze poddajesz to analizie przygotowawczej :) ?

Z mojego doświadczenia uważam, że klejenie paneli flex to nie jest najlepszy pomysł :). Ma wiele zalet ale jedną podstawową wadę - jak panel padnie (a padnie na 100%) zdejmowanie takiego trupa to krzyż i męka pańska.

Ja po głębokiej analizie problemu wkleiłem flexy na 3M :). Dodatkowo zastosowałem płaskowniki aluminiowe by dodać „drobny dystans” i ułatwić sobie wycinanie tych paneli przy awarii za pomocą struny :). Obawy co do 3M były ale obecnie zaliczyłem wyjazd 5tys km. Był deszcz, burza i podmuchy wiatru :) panele pracują poprawnie a demontaż będzie bardzo łatwy.

Pamiętaj jeszcze o wyborze paneli flex. Ja najpierw kupiłem drogie o „dużej” mocy …. Obecnie mam najtańsze 100W. Drogie wytrzymały 2,5 sezonu tanie narazie 0,5 :) wiec uważam, że lepiej 4 tanie niż 2 drogie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z @Voku, że lepiej dać panel w ramce i o temacie zapominasz (Victron na swoje panele daje 5lat gwarancji).

Ale w przypadku tych ramkowych ich wadą jest waga! Dodatkowo musisz mieć miejsce na dachu. … ja musiałem zastosować flexy właśnie ze względu na wagę i miejsce montażu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, rtwppk napisał(a):

Ma wiele zalet ale jedną podstawową wadę - jak panel padnie (a padnie na 100%) zdejmowanie takiego trupa to krzyż i męka pańska

Można przykleić jeden na drugim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Cichy56 napisał(a):

Można przykleić jeden na drugim.

Można na poliwęglanie lub innym materiale :)  można … tylko po co? No i najważniejsze o czym zapomniałem wspomnieć :) jeśli dasz klej to „w zasadzie” tracisz gwarancję. Nie da się tego odkleić bez mechanicznego uszkodzenia panela :)  

Edytowane przez rtwppk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.