Skocz do zawartości

Rynkowa wartość przyczepy - wycena, gdzie zrobię?


titto

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Potrzebuję wycenić faktyczną wartość przyczepy, chcę ją wciągnąć do działaności.

Umowa kupna-sprzedaży jest z przed 2 lat, więc trochę nieaktualna.

Wiecie gdzie można zrobić wycenę?

 

Pozdrowienia,

titto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, titto napisał(a):

Potrzebuję wycenić faktyczną wartość przyczepy, chcę ją wciągnąć do działaności.

Umowa kupna-sprzedaży jest z przed 2 lat, więc trochę nieaktualna.

Jesteś pewny, że ta impreza się opłaca ?

Jeżeli masz tą przyczepkę kupioną na umowę kupna to wprowadzając ją w majątek trwały firmy nie odliczysz VAT-u.

Dodatkowo jak kiedyś będziesz wycofywał ją z tego majątku to będziesz musiał odprowadzić od niej zarówno VAT jak i dochodowy tyle, że nie od jej wartości księgowej wynikającej z odliczania amortyzacji a od jej wartości rynkowej.

I wtedy skarbowy może zażądać - i raczej zrobi to na pewno - wycenę rzeczoznawcy a to wszystko kosztuje.

A co zyskasz wciągając przyczepkę w majątek trwały firmy?

Możliwość odliczenia kosztów wynikających z jej eksploatacji.

I teraz policz sobie czy cała ta impreza naprawdę będzie się opłacać...

Natomiast jak już się uprzesz, żeby to wszystko powyższe zrobić to z rzeczoznawcami wyceniającymi przyczepki spotkałem się na targach carawaningowych w Nadarzynie - będą zdaje się w październiku.

Pzdr

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, BuryKocur napisał(a):

Jesteś pewny, że ta impreza się opłaca ?

oczywiście że się opłaca.

moja adria została wyceniona przez ubezpieczyciela w zeszłym roku na 70 tysięcy, rzeczoznawca wycenił na 100 tysięcy. 


Masz większy budżet do naprawy przyczepy przed szkodą całkowitą (szkoda całkowita powyżej 70% wartości przyczep)

Za wycenę z dojazdem zapłaciłem ok 600zł

W okolicy Poznania mogę doradzić bardzo sensownego rzeczoznawcę 

Edytowane przez Robert77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, BuryKocur napisał(a):

Jesteś pewny, że ta impreza się opłaca ?

Jeżeli masz tą przyczepkę kupioną na umowę kupna to wprowadzając ją w majątek trwały firmy nie odliczysz VAT-u.

Ale będzie mógł ją zamortyzować.

1 godzinę temu, BuryKocur napisał(a):

Dodatkowo jak kiedyś będziesz wycofywał ją z tego majątku to będziesz musiał odprowadzić od niej zarówno VAT jak i dochodowy tyle, że nie od jej wartości księgowej wynikającej z odliczania amortyzacji a od jej wartości rynkowej.

Nie będzie musiał płacić VATu przy wycofaniu, ponieważ vat nie podlegał odliczeniu przy zakupie. Dochodowego przy wycofaniu też się nie płaci, ten płaci się dopiero w momencie sprzedaży, ale da się to bardzo łatwo obejść. 

1 godzinę temu, BuryKocur napisał(a):

A co zyskasz wciągając przyczepkę w majątek trwały firmy?

Będzie mógł ją zamortyzować.

1 godzinę temu, BuryKocur napisał(a):

Możliwość odliczenia kosztów wynikających z jej eksploatacji.

Też

11 godzin temu, titto napisał(a):

Cześć,

 

Potrzebuję wycenić faktyczną wartość przyczepy, chcę ją wciągnąć do działaności.

Umowa kupna-sprzedaży jest z przed 2 lat, więc trochę nieaktualna.

Wiecie gdzie można zrobić wycenę?

Nie musisz IMO robić wyceny (ale możesz). Zgodnie z przepisami ustawy o PIT za wartość początkową takiego środka trwałego uważa się cenę nabycia. Ale jeśli ten towar był używany przez podatnika przed wprowadzeniem środka trwałego, i sam sprzęt nigdy wcześniej nie był amortyzowany to wartość początkową ustala się wg wartości rynkowej. Tak to wygląda zgodnie z przepisami od 2022 roku, kiedy wprowadzono tak zwany polski ład. 

Oczywiście taki majątek przekazujesz do środków trwałych na mocy oświadczenia, w którym wpisujesz jego wartość rynkową. Dlatego nie musisz brać rzeczoznawcy, bo wartość rynkową bardzo łatwo sobie oszacujesz na podstawie chociażby ogłoszeń z otomoto. Oczywiście na wszelki wypadek możesz wziąć rzeczoznawcę, będziesz mieć podkładkę, oraz kwit do ubezpieczalni, gdzie zwiększysz wartość pojazdu do AC. 

22 minuty temu, Robert77 napisał(a):

oczywiście że się opłaca.

moja adria została wyceniona przez ubezpieczyciela w zeszłym roku na 70 tysięcy, rzeczoznawca wycenił na 100 tysięcy. 


Masz większy budżet do naprawy przyczepy przed szkodą całkowitą (szkoda całkowita powyżej 70% wartości przyczep)

Za wycenę z dojazdem zapłaciłem ok 600zł

W okolicy Poznania mogę doradzić bardzo sensownego rzeczoznawcę 

Ubezpieczyciel bez problemu zwiększył Ci wartość pojazdu na polisie?

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jacek00 napisał(a):

Ubezpieczyciel bez problemu zwiększył Ci wartość pojazdu na polisie?

Mój znajomy agent doradził mi żeby jeszcze przed ubezpieczeniem wykonać opinię rzeczoznawcy.

Firma ubezpieczeniowa nie może podważyć opinii rzeczoznawcy więc ubezpieczyła mi na taką kwotę jak znajdowała się w opinii.

W tym roku kwota wyceny na przyczepę była ciut mniejsza bodajże 90 tysięcy- wiąże się to z utratą wartości rok do roku w stosunku opinii rzeczoznawcy.

Z tego co się orientuję zawsze możesz przeliczyć stawkę ubezpieczenia AC i ją zwiększyć- oczywiście musisz na to posiadać opinie rzeczoznawcy

Co ciekawe jeśli w tym roku zrobiłbym opinię rzeczoznawcy na nowo i wskazał dołożony sprzęt-między innymi podgrzewacz wody Trudna pewnie znów by wyszło ze 100 tysięcy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Robert77 napisał(a):

Co ciekawe jeśli w tym roku zrobiłbym opinię rzeczoznawcy na nowo i wskazał dołożony sprzęt-między innymi podgrzewacz wody Trudna pewnie znów by wyszło ze 100 tysięcy ?

W przypadku doposażenia nie trzeba robić opini rzeczoznawcy. Ja oświadczyłem że doposażyłem rzeczy o to i to, ubezpieczyciel poprosił o faktury VAT, wysłałem i podwyższyli mi wartość przyczepy o zainstalowane dodatki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, jacek00 napisał(a):

Nie będzie musiał płacić VATu przy wycofaniu, ponieważ vat nie podlegał odliczeniu przy zakupie. Dochodowego przy wycofaniu też się nie płaci, ten płaci się dopiero w momencie sprzedaży, ale da się to bardzo łatwo obejść. 

pierwszego nie wiedziałem

 

7 godzin temu, jacek00 napisał(a):

Ale jeśli ten towar był używany przez podatnika przed wprowadzeniem środka trwałego, i sam sprzęt nigdy wcześniej nie był amortyzowany to wartość początkową ustala się wg wartości rynkowej. Tak to wygląda zgodnie z przepisami od 2022 roku, kiedy wprowadzono tak zwany polski ład. 

Oczywiście taki majątek przekazujesz do środków trwałych na mocy oświadczenia, w którym wpisujesz jego wartość rynkową.

no widzisz - to tego tez nie wiedziałem - coś się człek zawsze dowie nowego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację.

Przyczepę planuję wykorzystać przez kolejne 5 lat, więc przy okazji ją zamortyzuję.

Dodatkowo będę mógł zrobić koszt na dodatkowe wyposażenie (moher, markiza itp.)

Czyli mogę poda w oświadczeniu wartość bez wyceny rzeczoznawcy?

Mam umowę z przed 2 lat na 36.000 więc nadal wartość jest realna, w ogłoszeniach są nawet wyższe.

Hobby 500 KMFE 2005 rok z fabryczną klimatyzacją

 

Pozdrowienia,

titto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.