Skocz do zawartości

Modernizacja pv w przyczepie, regulator Lumiax


Tabo

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,  zakupiłem przyczepę z panele fotowoltaicznym ( pewnie 60W)i mam do niego sterownik Lumiax 10A 4SUN_LAT10NL. W zestawie nie było akumulatora i teraz moje pytanie czy ruszać to i wymieniać czy po prostu dobrać do tego jakiś akumulator. Jeżeli akumulator to jaki ? Dodam że na razie nie planuje zmieniać panelu. Dzięki pozdrawiam 

IMG_20230817_152514.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Po pierwsze pierwsze, żaden regulator ładowania spięty z panelem, nawet stary PWM, nie powinien pracować bez aku, bo grozi to uszkodzeniem regulatora. W zasadzie  wkażdej instrukcji każdego regulatora stoi o tym jak wół (i że najpierw podłączenie do regulatora aku, potem paneli).  Na jakimkolwiek aku (doraźnie - do sprawdzenia - nawet samochodowym) należałoby sprawdzić, czy ten Lumiax w ogóle "żyje" (na czas podłączania - zasłonić całkowicie sam panel, odsłonić doiero po podłączeniu aku).

Ten regulator to wg mnie prosty PWM, przy 60W i braku planów zmiany samego panelu, nie wiem czy jest sens zaczynać od zmiany samego regulatora (jeśli żyje) na lepszy. Jeśli 60W panel miałby zostać, docelowo można byłoby pomyśleć o jakimś małym i niedrogim regulatorze MPPT (ale nie za 50PLN, bo MPPT bedzie tylko w nazwie i nadruku na obudowie), żeby mimo wszystko wykrzesać te parę dziesiątych ampera i watów więcej z panela (przy tak małym panelu te 10-15, czasem 20% może mieć znaczenie).

Ale jeśli już, tak jak napisał Sebastian, należałoby określić docelowe potrzeby, i uzupełniając instalację o akumulator, przewidzieć przede wszystkim docelowy typ (AGM/żel/LiFePo4) i pojemność (w Ah), adekwatne do potrzeb, i później dostosować resztę instalacji. Aku to obecnie najdroższy element instalacji przy niedużych potrzebach (wnioskuję z zamiaru pozostawienia panela), skoro nawet panel np. 100-120W zaspokajający już nie tylko absolutnei podstawowe i minimalne potrzeby można kupić za 250PLN, a regulator MPPT 10A za 200 PLN, więc szkoda kupić coś tymczasowego, a za pół roku stwierdzić, nie, to nie to, za mały panel, za mały regulator, za mały aku.

Miej świadomość, że z 60W panelem nie poszalejesz - naładowanie komórki 1-2 szt 1x dziennie, trochę oświetlenia wieczorem/w nocy /o ile są led-y/, okazjonalnie może coś więcej dodatkowo godzinę czy dwie (TV, laptop), ale nie za bardzo prądożernego, pompki wody, i to byłby nawet latem, szlus (nie zawsze słońce świeci optymalnie).

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.