Skocz do zawartości

Mover Enduro EM 203 cały czas świeci niebieska kontrolka.


ajo1323

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów. Miesiąc temu kupiłem przyczepę z moverem EM 203, który sprawnie działał. Przy dopieszczaniu przyczepy często odłączałem akumulator i za każdym razem choć z trudem udawało mi się sparować pilot z centralką. Po zakupie nowego akumulatora AGM 100ah i podłączeniu go zaświeciła się niebieska kontrolka. Wcześniej przy włączaniu zasilania najpierw migała zielona dioda, która po chwili gasła i nic się nie świeciło. Następnie robiłem reset i parowałem pilota. W chwili obecnej niebieska dioda pali się cały czas i nie mogę sparować pilota. Doczytałem, że ta dioda informuje o problemach z zasilaniem ale na akumulatorze jest 12,9V i na stykach zasilających centralkę tyle samo. Podłączałem dwa inne akumulatory i cały czas to samo. Nawet wyciągnąłem aku z mojego 2-litrowego diesla i nic. Nie wiem, jeszcze szukać przyczyny. Może ktoś z forumowiczów miał podobny problem. Pozdrawiam          

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baterie też wymieniłem w pilocie na nową. To nie jest problem z pilotem, bo po włączeniu zasilania startuje od razu z niebieska diodą. Pilota paruję dopiero po zrestartowaniu odpowiednim przyciskiem w centralce i suwakiem w pilocie.  

Edytowane przez ajo1323 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przed niebieską diodą po każdym odłączeniu AKU musiałeś parować pilot?

To chyba niestandardowe zachowanie, ja jak nie używam movera odłączam centralkę heblem, czyli 99% czasu nie jest podłączony do AKU i nie muszę nic parować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.07.2023 o 12:52, ajo1323 napisał(a):

W chwili obecnej niebieska dioda pali się cały czas i nie mogę sparować pilota. Doczytałem, że ta dioda informuje o problemach z zasilaniem ale na akumulatorze jest 12,9V i na stykach zasilających centralkę tyle samo.

Co to znaczy "pali sie cały czas"? Miga, czy stale swieci? W manualu jest info ze jesli miga to jest problem z zasilaniem i to w obie strony, czyli moze byc za wysokie napiecie jak i za niskie.

W dniu 25.07.2023 o 15:15, ajo1323 napisał(a):

Baterie też wymieniłem w pilocie na nową. To nie jest problem z pilotem

W razie czego sprawdz baterie... tak z ciekawosci. Nie tak dawno wymienialem baterie i potem glowilem sie przez poltorej godziny co jest nie tak bo na pilocie migala dioda a pilot nie komunikowal sie z centralka. Po czym okazalo sie ze nowa bateria z opakowania byla popsuta (1,2V). Po wymianie jak reka odjal, nie bylo potrzeby parowania.

16 minut temu, lbuster napisał(a):

Czyli przed niebieską diodą po każdym odłączeniu AKU musiałeś parować pilot?

To chyba niestandardowe zachowanie, ja jak nie używam movera odłączam centralkę heblem, czyli 99% czasu nie jest podłączony do AKU i nie muszę nic parować.

Dokladnie tak samo mam, baterie mozna wyjac z pilota, heblem odciac zasilanie centralki, a po podlaczeniu dziala wszystko bez parowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotychczas było tak: Gdy odłączałem baterię, pilot z centralką jakby się zapominali czyli musiałem ponownie parować. Po podłączeniu zasilania migała przez ok. 10 sekund zielona kontrolka i wszystko gasło. Po wciśnięciu małego skrajnego guziczka w centralce (prawdopodobnie zresetowaniu) i włączeniu suwaka w pilocie oba urządzenia się parowały. W tym czasie migały kontrolki centralki w kolorze czerwonym i zielonym kończąc kilkukrotnym mignięciem zielonej zwiastującej sukces parowania i charakterystycznym klapnięciem przekaźnika. Teraz mogłem używać movera. Każdorazowe włączenie suwaka w pilocie skutkowało załączeniem centralki ciągłym kolorem zielonym i mogłem jeździć przyczepą. Jednak po rozłączyłem aku musiałem od nowa przeprowadzać procedurę parowania. Dodam, że moja centralka to nie EM 203 tylko EM 305. Znalazłem tą info na płycie centralki po demontażu. Kolor niebieski diody informuje o prawdopodobnie błędnym napięciu. Albo przeładowanym aku albo zbyt rozładowanym. Podkładałem 3 różne aku i za każdym razem to samo. Nawet zabrałem centralkę do domu i po podłączeniu do zasilacza CB radia nadal świeciła na niebiesko. Chyba coś się uwaliło w centralce. W necie wciąż jest mało informacji od użytkowników aby samodzielnie zdiagnozować. Dlatego jest ważne abyśmy dzielili się nawet drobnymi informacjami i próbowali sami sobie radzić z problemami zamiast z każdym pierdem lecieć do fachowca. Dużo słońca życzę wszystkim i czekam na podpowiedzi. Pozdrawiam. 

 

Dodam jeszcze info dla Analoga82. U mnie centralka jak lecę po kablach podłączona jest bezpośrednio do aku. Nie jestem w stanie rozłączyć heblem centralki od aku. Mam tą przyczepę od miesiąca i uczę się jej. Być może monter movera zna tajemnice takiego połączenia skoro jest połączenie niestandardowe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ajo1323 napisał(a):

U mnie centralka jak lecę po kablach podłączona jest bezpośrednio do aku. Nie jestem w stanie rozłączyć heblem centralki od aku. Mam tą przyczepę od miesiąca i uczę się jej. Być może monter movera zna tajemnice takiego połączenia skoro jest połączenie niestandardowe.

I prawidłowo masz.

Hebel jest opcją, natomiast bezpiecznik nie. Mam nadzieję, że go masz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to proponuję pilną weryfikację Twojej instalacji przez kompetentną osobę, bo jak tutaj nie masz bezpiecznika, to możesz mieć więcej takich kwiatków.

Każdy przewód wychodzący z klemy plusowej powinien mieć jak najbliżej klemy bezpiecznik dobrany do obciążenia i grubości przewodu - nie wiem, czy masz umiejętności lub czy potrafisz się podszkolić z forumowych wątków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.07.2023 o 14:20, lbuster napisał(a):

No to proponuję pilną weryfikację Twojej instalacji przez kompetentną osobę, bo jak tutaj nie masz bezpiecznika, to możesz mieć więcej takich kwiatków.

Każdy przewód wychodzący z klemy plusowej powinien mieć jak najbliżej klemy bezpiecznik dobrany do obciążenia i grubości przewodu - nie wiem, czy masz umiejętności lub czy potrafisz się podszkolić z forumowych wątków.

Urządzeniem ,które potrzebuje najwięcej mocy jest mover max 1200W. Przeważnie podczas jego pracy nic innego nie działa. Więc wystarczy zabezpieczenie 100A, bo pozostałe sprzęty mają małe pobory. Od trzech dni przebywam w dziczy z rodziną nad jeziorem i przyczepa się super sprawdza. Centralką zajmę się po powrocie z urlopu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, ajo1323 napisał(a):

Więc wystarczy zabezpieczenie 100A, bo pozostałe sprzęty mają małe pobory.

To zależy, jaki masz schemat. Bezpiecznik 100A Ci nie zadziała na zwarciu przewodu 1,5mm2 itp. Konkretne obwody powinny mieć swoje zabezpieczenia.

40 minut temu, ajo1323 napisał(a):

Od trzech dni przebywam w dziczy z rodziną nad jeziorem i przyczepa się super sprawdza.

Bo taka instalacja będzie Ci prawidłowo działać do wystąpienia nieoczekiwanej sytuacji, gdzie zamiast się spalić bezpiecznik, będzie się w ekstremalnym przypadku paliła przyczepa :( 

Udanego wypoczynku :hej: a po powrocie zalecam przegląd ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.08.2023 o 15:44, lbuster napisał(a):

To zależy, jaki masz schemat. Bezpiecznik 100A Ci nie zadziała na zwarciu przewodu 1,5mm2 itp. Konkretne obwody powinny mieć swoje zabezpieczenia.

Bo taka instalacja będzie Ci prawidłowo działać do wystąpienia nieoczekiwanej sytuacji, gdzie zamiast się spalić bezpiecznik, będzie się w ekstremalnym przypadku paliła przyczepa :( 

Udanego wypoczynku :hej: a po powrocie zalecam przegląd ;) 

Wezmę sobie do serca poradę odnośnie przeglądu, bo taka przyczepa pewnie pali się bardzo szybko. Kable łączące aku, mover i solar to fi4. Mówiliśmy o zabezpieczeniu zaraz za akumulatorem. W dalszej części okablowanie blisko ogrzewacza gazowego wody jest w obudowie 15A no i w panelu sterującym przyczepy jest jeszcze 8 bezpieczników. Ale bezpośrednio za aku nie ma. Więc go dołożę. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.