Skocz do zawartości

Propan na lato czy to się nadaje?


miloszb

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. Mam pełną butle propanu(nie dosłownie, chodzi o zimową mieszankę), w drugiej pół więc szkoda mi wymieniać, a nie chce brać trzeciej butli. Jadę do Skandynawii gdzie nie będzie upałów 30 st i pytanie czy mogę używać w lato mieszanki zimowej. Czy to nie będzie gorzej działać, a może wręcz przeciwnie, będzie bardziej kaloryczne i wydajniejsze? Z góry dziękuję za podpowiedz, nie znam się na gazie .

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz śmiało, też od kilku lat latem korzystam tylko z czystego propanu. Czysty propan jest konieczny zimą (butan w mieszance p-b nie odparowuje w temp. ujemnych, a butle zwykle trzyma się w bakiście - z mieszanki odparuje propan, butan zostanie), ale nie oznacza to bynajmniej, że to jest gaz wyłącznie "zimowy". Latem, nawet w upały, też z powodzeniem się sprawdza (chociaż gdyby rozkładać na czynniki pierwsze, nie jest tak wydajny jak mieszanka), ale wszystko w przyczepie działa jak trzeba.  

PS. gaz w butlach to propan-butan techniczny, teoretycznie powinien mieć przez cały rok niezmienną proporcję 1:1 [teoretycznie, bo zwykle większy jest udział tańszego butanu niż propanu, i to przez caly rok, zimą też], nie myl z LPG, LPG do napędu samochodów ma z założenia zmienne, zależne od pory roku (1.XII-31.III, 1.IV-30.XI), proporcje mieszanki. Z polskiego na nasze - LPG zimą ma ok. 60%propanu, 40%butanu, latem na odwrót. 

Jak masz w butli czysty propan, to maż propan, i tyle, żadną "mieszankę" "zimową".

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, czyś napisał(a):

Jak masz w butli czysty propan, to maż propan, i tyle, żadną "mieszankę" "zimową".

Ja miałem w 5kg butli "czysty" propan, a podczas weekendu majowego 2kg mi się nie wypaliły, co wykorzystałem teraz w lipcu. Więc zależy ile tego "czystego" propanu jest w propanie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zważyłem swoją butle i waży 21,5 kg nowa z filią, a na niej jest napisane 11,9 co chyba oznacza ile wazy pusta. To by wychodziło że mam 9,6 kg gazu a nie 11. Czy ta liczba napisana na butli wcale nie musi oznaczać wagi butli?
Jednak się łamie czy nie wziąć nowej gdzie będzie 11 kg gazu nie chciałbym żeby mi na północy Szwecji zabrakło gazu. Na druga nie mam już miejsca i tak walczę z wagą, auto jest już prawie jak dostawczak


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11,9 oznaczałoby tarę butli. Kwestia wagi na której ważyłeś, bo wagi domowe (zwłaszcza tzw. łazienkowe) mają dokładność przeróżną, wyjdzie +/- kilo, i już masz zniekształcone wyliczenia. 

Propan ma nieco mniejszą gęstość niż mieszanka propan-butan. Butlę stalówkę na 11 kg gazu masz w przedziale 26-27,2 litra pojemności, na 11 kg gazu tj. mieszanki p-b. Nie napełnia się jej do pełna. Gęstość obu gazów to 0,493 kg/dm3 w 25 ºC (propan); 0,573 kg/dm3 w 25 ºC (butan), mieszanka gdzieś pośroodku. W temperaturze 20 stopni te gęstości będą nieco wyższe, w 30 stopniach niższe. Więc w te cirka 21-22 litry pojemności butli wejść ~10-10,5 kg propanu. Możliwe że mieści się to w granicach błędu wagi :)

W każdym razie na 8kg czystego propanu (Nano z Amerigasu) lodówka Dometic-a podblatowa, z zamrażalnikiem, działa przez bite 3 tygodnie non stop w upały a więc w ustawieniu prawie full - dane z realu: 23-26 dni. 

A im chłodniej, tym działa wydajniej, można ją skręcić, i spokojnie w Skandynawii może działać miesiąc lub ponad miesiąc non stop. 

 

W tym temacie masz zużycia:

 

"Najczęściej spotykana (objętościowo) lodówka 77 l, pobiera gazu w granicach 0,01125 kg/h, co wypadkowo daje ok. 0,27 kg/24h

Piecyk, np. Truma S3002: od 0,03 do 0,28 kg/h

Truma S5002: 0,06 – 0,48 kg/h (w zależności od ustawionej mocy)

Bojler gazowy np. Truma B10 / B14: ok. 0,10 - 0,12 kg/h pracy.

Bojler gazowy Truma Carver Cascade 2: ok. 0,08 - 0,10 kg/h"

 

W przypadku propanu dodaj do podanych +10%, i wszystko sobie oszacujesz

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwietniu pełna butla 11,5 kg z propanem  wystarczyła mi na 6,5 (dób) całodobowego ogrzewania przyczepy w granicach 21 do 23 stopni C.

Temperatury zewnętrzne oscylowały od 2 stopni C w nocy do 11 stopni C maksymalnie w dzień. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.