Skocz do zawartości

Gdzie ta woda - prąd czy pompka? Hobby 545 Prestige


Juhas

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam przyczepę Hobby 545 Prestige z połowy lat 90tych. 

Podczas kupowania przyczepy, sprzedawca podłączył do niej 230V i sprawdziliśmy co się dało. Wszystko było ok. Odkręcił na chwilę kran (bez wody), usłyszeliśmy buczenie, powiedział, że to pompka wody. Więc popełniliśmy błąd i z automatu uwierzyliśmy ;)

W każdym razie prąd działał, wszystko było elegancko.

Kupiłem solar (41V, ponad 500W), do tego jest przetwornica Sinus Pro Ultra 6000. No i dwa aku AGM 100Ah + balanser.

Dzisiaj to podłączyliśmy (przyczepa przez te kilka miesięcy nie miała dostępu do prądu). Wszystko przez chwilę było ok, jednak po chwili przetwornica zaczęła zgłaszać błąd - "zwarcie". 

W przyczepie są dwa bezpieczniki - jeden oznaczony jako B10 (idzie m.in. do transformatora), a drugi jako C ileś tam (zasila chyba większość). W każdym razie B10 nie jest typową "eską", bo nie spada (chyba że to może być kwestia przetwornicy ?). Po prostu jak się go załączy, słychać takie "cyknięcie" i przetwornica zgłasza błąd.

Metodą prób i błędów, udało mi się wyeliminować jeden z kabelków fazowych, który robi zwarcie. Niestety nie wiem, do którego urządzenia jest on podłączony. Prawie wszystko działa. Prawie, bo nie ma wody, chociaż podłączyłem rurkę do wiadra. Nagrałem krótki film (w załączniku), który pokazuje problem.

W skrócie - woda w kibelku - jest.

Odkręcając kran w łazience zupełnie nie dzieje się nic (żadnych dźwięków, żadnej wody, kompletnie nic). 

Po odkręceniu kranu w kuchni słychać wciąż buczenie, ale doszedłem do tego, że to buczy transformator, a nie pompka wody.

Nie wiem, co z tym zrobić, to jest moja pierwsza przyczepa, nie znam się w ogóle i mam półtorej lewej ręki. Więc jeśli ktoś może jest z okolic Ozorkowa, Białej (woj. łódzkie) i chciałby wpaść pomóc, to serdecznie zapraszam :)

Jeśli jednak nie, to może jakieś pomysły po obejrzeniu tego filmu?

Generalnie, gdzie ta pompka może być, a może jej w ogóle nie ma? 

Nie wiedziałem, w którym dziale umieścić ten post (elektryka, czy wod-kan), jeśli zły dział, to proszę o przeniesienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszym filmie widać, że nie masz pompki. Pompka powinna znajdować się na końcu wężyka, który masz zanurzony w wiadrze i ona też musi być zanurzona w tym wiadrze, żeby pchnąć wodę w wężyk.

Na drugim filmie widać, że chyba masz uszkodzoną rurę odpływową - wygląda jakby była nacięta - może Ci tamtędy woda zalewać podłogę, jak już uruchomisz instalację.

Skoro nie masz pompki i po załączeniu kranu transformator wydaje jakieś dźwięki, to musi tam być niezły meksyk z elektryką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, krzy_ napisał(a):

Na pierwszym filmie widać, że nie masz pompki. Pompka powinna znajdować się na końcu wężyka, który masz zanurzony w wiadrze i ona też musi być zanurzona w tym wiadrze, żeby pchnąć wodę w wężyk.

Na drugim filmie widać, że chyba masz uszkodzoną rurę odpływową - wygląda jakby była nacięta - może Ci tamtędy woda zalewać podłogę, jak już uruchomisz instalację.

Skoro nie masz pompki i po załączeniu kranu transformator wydaje jakieś dźwięki, to musi tam być niezły meksyk z elektryką.

Kolega, co zakładał fotowoltaikę też wspomniał, że elektryka "jest dziwna". I co ja teraz powinienem zrobić? Czy jest tu ktoś z okolic Ozorkowa, Białej (woj. łódzkie), kto mógłby pomóc? Oczywiście nie za darmo ;) Bo powiem szczerze, że nawet jak kupię pompkę, to nie mam pojęcia jak ją zamontować. Do czego ją podpiąć (prąd) itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest, tylko kran z rurą mam jakieś 50 metrów dalej. A, że tam nie mieszkam, tylko przyjeżdżamy co jakiś czas coś porobić, to myślałem po prostu o pompce i jakimś pojemniku. Pojemnik mam taki 19 litrów z Action do użycia ze spożywką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.07.2023 o 20:20, Juhas napisał(a):

solar (41V, ponad 500W), do tego jest przetwornica Sinus Pro Ultra 6000. No i dwa aku AGM 100Ah + balanser.

W przyczepie są dwa bezpieczniki - jeden oznaczony jako B10 (idzie m.in. do transformatora), a drugi jako C ileś tam (zasila chyba większość).

Narysuj schemat co z czym jest połączone. z tego opisu to nawet wróżka nic nie wymyśli.

Miernik uniwersalny masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, udało mi się coś pomierzyć. Film dla zobrazowania.

Wiem, gdzie jest 12V, a gdzie 230. Tylko nie wiem czemu zamiast 12V jest 9,5. 

Nie wiem też, co jest z tymi "osieroconymi" kablami z kranu w łazience. Jak to powinno działać?

 

Edytowane przez Juhas
Film nieczytelny (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, nie mogę przeedytować poprzedniego posta, więc piszę nowy.

Przede wszystkim solary są podłączone wg instrukcji. Tj. - kabel z solarów wchodzi do przetwornicy. Z przetwornicy wychodzą kable do akumulatorów (z jednej strony jest bezpiecznik, z drugiej - na minusie - odłącznik). Wychodzi też trójżyłowy kabel do instalacji. Jest on podpięty do wejścia CEE. W sensie - kabel z gniazda CEE został obcięty i końcówka, która idzie do instalacji w przyczepie została podłączona pod wyjście przetwornicy. W efekcie gniazdo CEE jest teraz nigdzie niepodłączone.

Moje pomiary i obserwacje (załączam filmy poglądowe :)):

1. Od wejścia do instalacji, część idzie do transformatora, a część jest rozprowadzona w przyczepie (230V)
2. Transformator na wejściu ma 230V prądu zmiennego
3. Na wyjściu ma 24V prądu zmiennego
4. Następnie musi być gdzieś jakiś prostownik, ale go nie widzę (być może jest z drugiej strony - pod radiatorem)
5. Nie jestem w stanie pomierzyć wyjścia z całego energobloku, bo co bym nie mierzył, zawsze dostaję 0V. Wygląda na to, że minusowa szyna jest gdzieś z tyłu i nie mam do niej dojścia bezpośrednio.
6. Z energobloku wychodzą 3 wiązki kabli. W każdej jest żyła biała i czerwona - mniemam, że to są 3 wiązki po 12V
7. W łazience mam dwie puszki. W jednej są kable 12V (białe i czerwone), w drugiej 230V. 
8. W łazience w lustrze są 3 halogeny pracujące na 12V. Niestety one mrugają. Jak pomierzyłem tam napięcie, to wyszło mi 9.5 - 9.6V prądu stałego (przy pomiarach na zmiennym uzyskałem ~3V, więc mniemam, że tam jest jednak prąd stały). Czego to może być przyczyna? Czy to najpewniej coś przy transformatorze? Uszkodzony mostek? Czy gdzie indziej też coś może powodować problem? (jak mówiłem, nie mogę pomierzyć wyjścia z energobloku, musiałbym uwalić kable)
9. W łazience idą jeszcze dwie wiązki z puszki 12V pod podłogę. Udało mi się pójść za nimi i oba idą pod kibelek. Jeden z nich na pewno zasila pompkę od spłuczki, natomiast drugi? Nie mam pojęcia. Jakieś pomysły?
10. Od kranu w łazience odchodzą dwa ucięte, osierocone kable - widać na filmie. Wszelkie pomiary na nich pokazują 0V, 0A. Brak jakiegokolwiek zasilania, chociaż z puszki 12V idzie jedna wiązka gdzieś do tego zlewu. Czy tam powinno być jakieś urządzenie?

Mniemam, że krany powinny w jakiś sposób łączyć się z pompką i w momencie odkręcenia załączać ją. Ale nie mam bladego pojęcia, gdzie wykonać jakie pomiary i gdzie ta pompka powinna być przypięta.

Aha, to buczenie z pierwszego filmu w wątku, co się pojawia przy odkręceniu kranu w kuchni, to jest na 99% przekaźnik, który jest pod transformatorem. To powoduje taki efekt "dzwonka szkolnego". Jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.07.2023 o 13:04, Juhas napisał(a):

3. Na wyjściu ma 24V prądu zmiennego

Według mnie to nie jest standardowa konfiguracja. Zazwyczaj przyczepy mają 12V. U Ciebie nawet akumulatory są spięte szeregowo, przez co dają 24V. Nie rozumiem tego, nie wiem, co ktoś miał na myśli lub po prostu ktoś nieświadomie dał na instalację 24V zamiast 12V, przez co urządzenia się popsuły :niewiem:

W dniu 31.07.2023 o 13:04, Juhas napisał(a):

Następnie musi być gdzieś jakiś prostownik, ale go nie widzę (być może jest z drugiej strony - pod radiatorem)

Nie musi.

W dniu 31.07.2023 o 13:04, Juhas napisał(a):

5. Nie jestem w stanie pomierzyć wyjścia z całego energobloku, bo co bym nie mierzył, zawsze dostaję 0V. Wygląda na to, że minusowa szyna jest gdzieś z tyłu i nie mam do niej dojścia bezpośrednio.

a może po prostu jest awaria energoloku?

W dniu 31.07.2023 o 13:04, Juhas napisał(a):

W łazience w lustrze są 3 halogeny pracujące na 12V. Niestety one mrugają. Jak pomierzyłem tam napięcie, to wyszło mi 9.5 - 9.6V prądu stałego

Sprawdzałeś, jakie napięcie mają poszczególne akumulatory?

W dniu 31.07.2023 o 13:04, Juhas napisał(a):

W łazience idą jeszcze dwie wiązki z puszki 12V pod podłogę. Udało mi się pójść za nimi i oba idą pod kibelek. Jeden z nich na pewno zasila pompkę od spłuczki, natomiast drugi? Nie mam pojęcia. Jakieś pomysły?

oświetlenie?

W dniu 31.07.2023 o 13:04, Juhas napisał(a):

Mniemam, że krany powinny w jakiś sposób łączyć się z pompką i w momencie odkręcenia załączać ją. Ale nie mam bladego pojęcia, gdzie wykonać jakie pomiary i gdzie ta pompka powinna być przypięta.

Tak jak koledzy napisali, masz wykastrowaną przyczepę, albo do sprzedaży albo po awarii i niesprawne urządzenia zostały odłączone, by reszta działała.

 

Z tego co pokazujesz, tu jest jakaś partyzantka i bez fachowego wsparcia na miejscu może być Ci ciężko z ogarnięciem tematu :(  IMO.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, lbuster napisał(a):

Według mnie to nie jest standardowa konfiguracja. Zazwyczaj przyczepy mają 12V. U Ciebie nawet akumulatory są spięte szeregowo, przez co dają 24V. Nie rozumiem tego, nie wiem, co ktoś miał na myśli lub po prostu ktoś nieświadomie dał na instalację 24V zamiast 12V, przez co urządzenia się popsuły :niewiem:

Chodziło o wyjście transformatora. Najwidoczniej transformator zmienia napięcie z 230 na 24 (2x12).

19 minut temu, lbuster napisał(a):

Nie musi.

a może po prostu jest awaria energoloku?

Ok, nie jestem elektrykiem (to takie małe hobby), ale jakim cudem może nie być prostownika? Skoro napięcie w łazience wydaje się wyprostowane? Niestety nie mam żadnego oscyloskopu, żeby to zbadać. Ale proszę o więcej wiedzy w tym temacie.

19 minut temu, lbuster napisał(a):

Sprawdzałeś, jakie napięcie mają poszczególne akumulatory?

Dzisiaj to sprawdzę, ale one i tak wchodzą bezpośrednio do przetwornicy, a przetwornica wypluwa idealne 230V prądu zmiennego. 

19 minut temu, lbuster napisał(a):

Tak jak koledzy napisali, masz wykastrowaną przyczepę, albo do sprzedaży albo po awarii i niesprawne urządzenia zostały odłączone, by reszta działała.

 

Z tego co pokazujesz, tu jest jakaś partyzantka i bez fachowego wsparcia na miejscu może być Ci ciężko z ogarnięciem tematu :(  IMO.

Ok, przyczepę kupiliśmy nie znając się na tym i nie znając jej stanu (nie wiedzieliśmy na co patrzeć, a to co patrzyliśmy, to działało).
Więc czy jest tutaj ktoś, kto się zna i mógłby podjechać w okolice Ozorkowa, Białej w woj. łódzkim? Oczywiście nie za darmo.

Albo chociaż opowiedzieć mi, jak to powinno działać i co mogę jeszcze pomierzyć. Napisałem już do producenta o schemat, ale na razie dostałem odpowiedź, że wszyscy są na urlopie :|

19 minut temu, lbuster napisał(a):

 

 

Edytowane przez Juhas
Uzupełnienie treści (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.