Skocz do zawartości

Montaż instalacji fotowoltaicznej - prośba o pomoc.


Arloden

Rekomendowane odpowiedzi

Podepnę się pod wątek. W obecnie mam panel 100W, regulator Tracer 20A, akumulator AGM 140 Ah. Pierwszy wyjazd zweryfikował zapotrzebowanie na prąd. Po jednym dniu akumulator miał 12V i panel nie był w stanie go doładować. Mam możliwość kupić panel 385W za niewielkie pieniądze i zastanawiam się czy ten regulator nie będzie za mały. 

W przyczepie używamy tv 12V, oświetlenie LED, ładowanie telefonów no i pożeracz Trume 300W coby 3 dzieci umyć.

Planuję kupić ładowarkę 12V do laptopa (min 70W).

Pomoże coś zmiana tego panela?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

15 minut temu, konradk napisał(a):

Podepnę się pod wątek. W obecnie mam panel 100W, regulator Tracer 20A, akumulator AGM 140 Ah. Pierwszy wyjazd zweryfikował zapotrzebowanie na prąd. Po jednym dniu akumulator miał 12V i panel nie był w stanie go doładować. Mam możliwość kupić panel 385W za niewielkie pieniądze i zastanawiam się czy ten regulator nie będzie za mały. 

W przyczepie używamy tv 12V, oświetlenie LED, ładowanie telefonów no i pożeracz Trume 300W coby 3 dzieci umyć.

Planuję kupić ładowarkę 12V do laptopa (min 70W).

Pomoże coś zmiana tego panela?

Ładowarka przepuści max 20A*13-14V=260-280W z panela. Nie znam Tracera czy odetnie jak będzie więcej czy się wyłączy (Jaki prąd zwarcia ma panel? a ile V obsługuje tracer?). Genralnie są Mppt które odetną wszystko powyżej 260-280W - obciążając mniej PV, a są takie które jak dojdą do swojego max to się wyłączają i np po 20s resetują i tak w kółko, aż parametry prądu z PV zejdą. A wejdzie Ci na p-pe panel 385W? Do takiego panela montuje się z reguły 30A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Tomiy napisał(a):

Ładowarka przepuści max 20A*13-14V=260-280W z panela. Nie znam Tracera czy odetnie jak będzie więcej czy się wyłączy (Jaki prąd zwarcia ma panel? a ile V obsługuje tracer?). Genralnie są Mppt które odetną wszystko powyżej 260-280W - obciążając mniej PV, a są takie które jak dojdą do swojego max to się wyłączają i np po 20s resetują i tak w kółko, aż parametry prądu z PV zejdą. A wejdzie Ci na p-pe panel 385W? Do takiego panela montuje się z reguły 30A

Panel wejdzie bez problemu, regulator taki też mam. A parametry regulatora i panela na fotkach. Mam wersję 2210A

Screenshot_2024-04-10-22-02-37-11_f541918c7893c52dbd1ee5d319333948.jpg

Screenshot_2024-04-10-22-02-49-25_f541918c7893c52dbd1ee5d319333948.jpg

 

Screenshot_2024-04-10-22-08-07-03_f541918c7893c52dbd1ee5d319333948.jpg

Edytowane przez konradk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Misio napisał(a):

Na ogół Tracery najczęściej źle sobie radziły przy zbyt dużych panelach...

Ten? Słaba produkcja, restarty? Bo ten panel mogę kupić za 300zl i teraz nie wiem co robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, konradk napisał(a):

Mam możliwość kupić panel 385W za niewielkie pieniądze i zastanawiam się czy ten regulator nie będzie za mały. 

1. Panel wart ceny

Mam LR4-72HIH-445M. Przejście z poli/mono na HC mono przyspieszy system.

2. 20kg na dach ? 

Zamocować to wypada w miejscu np. nad szafą, łazienką czy też ścianką działową. Takie moje zdanie.

3. Informacje dotyczące Tracera są błędne interpretowane. Nie ta instrukcja i nie o te parametry chodzi.

Tracer ma ograniczenie prądowe i bezpiecznie może być przewymiarowany panelami o mocach odpowiednio

image.thumb.png.4271657359600de88aa22f6715f1feb3.png

28 minut temu, konradk napisał(a):

Ten? Słaba produkcja, restarty? Bo ten panel mogę kupić za 300zl i teraz nie wiem co robić.

Tego nie mogę potwierdzić. A też mam Tracer 2210AN. Pracował z mono 180W, w układzie szeregowym/równoległym 4x100W i 445W HCmono

19 minut temu, Misio napisał(a):

Zmienić też regulator...

:yes:

Np na "niebieskiego"

Działam sobie teraz na 75/15 zarówno z 445 HCmono jak i 180W mono (dwa osobne zestawy). Jak przyjdzie drugi zestaw przewodów solarnych to w jego miejsce wskoczy 100/50 (już czeka na półce)

@konradk

Co daje HC mono vs monokrystaliczny ?

M.In. szybkość wstawania systemu (zielony - Half-Cut 49V, pomarańczowy - zwykły monokrystaliczny 20V)

Dwa identyczne akumulatory i dwa identyczne kontrolery. Kiedy HC kończy to zwykły mono dopiero zaczyna....

IMG_4616.thumb.PNG.ee626b60f5bbf471aeb414871becbf36.PNG

 

A zabawa się dopiero zacznie jak wskoczy Battery Sensor i dwa Smarty zaczną pracować w sieci ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Tofel napisał(a):

1. Panel wart ceny

Mam LR4-72HIH-445M. Przejście z poli/mono na HC mono przyspieszy system.

2. 20kg na dach ? 

Zamocować to wypada w miejscu np. nad szafą, łazienką czy też ścianką działową. Takie moje zdanie.

3. Informacje dotyczące Tracera są błędne interpretowane. Nie ta instrukcja i nie o te parametry chodzi.

Tracer ma ograniczenie prądowe i bezpiecznie może być przewymiarowany panelami o mocach odpowiednio

image.thumb.png.4271657359600de88aa22f6715f1feb3.png

Tego nie mogę potwierdzić. A też mam Tracer 2210AN. Pracował z mono 180W, w układzie szeregowym/równoległym 4x100W i 445W HCmono

:yes:

Np na "niebieskiego"

Działam sobie teraz na 75/15 zarówno z 445 HCmono jak i 180W mono (dwa osobne zestawy). Jak przyjdzie drugi zestaw przewodów solarnych to w jego miejsce wskoczy 100/50 (już czeka na półce)

@konradk

Co daje HC mono vs monokrystaliczny ?

M.In. szybkość wstawania systemu (zielony - Half-Cut 49V, pomarańczowy - zwykły monokrystaliczny 20V)

Dwa identyczne akumulatory i dwa identyczne kontrolery. Kiedy HC kończy to zwykły mono dopiero zaczyna....

IMG_4616.thumb.PNG.ee626b60f5bbf471aeb414871becbf36.PNG

 

A zabawa się dopiero zacznie jak wskoczy Battery Sensor i dwa Smarty zaczną pracować w sieci ;)

Pozdrawiam

Czyli reasumując spokojnie mogę zostawić ten regulator? Nie mam chwilowo kasy na nowy (zresztą bajery mi nie potrzebne). 

Czemu uważasz że 20 kg to za dużo na dach? Chcę zamontować panel wzdłuż przyczepy od osi ku końcowi przyczepy na katownikach aluminiowych (na długich bokach panela).

Zależy mi też na dociążeniu tyłu bo mam za duży naciskiem na hak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, konradk napisał(a):

...mogę zostawić ten regulator?

Według mnie, biorąc pod uwagę parametry elektryczne układu kontroler vs panel - tak.

Przy dobrych wiatrach możesz się spodziewać 280-300W (oczywiście gdy akumulator zgłosi takie zapotrzebowanie). Warunki STC występują głównie laboratorium.

7 minut temu, konradk napisał(a):

Czemu uważasz że 20 kg to za dużo na dach? Chcę zamontować panel wzdłuż przyczepy od osi ku końcowi przyczepy na kątownikach aluminiowych (na długich bokach panela).

Zależy mi też na dociążeniu tyłu bo mam za duży naciskiem na hak.

Jakby to powiedzieć? Dmuchałbym na zimne. Nie wiem jak poprowadzone są "żebra" w dachu stąd sugestia by panel umiejscowić nad naturalnymi "filarami".

Mimo wszystko, w odniesieniu do Tracera, należy z mojej strony wspomnieć o tym co zauważyłem. Jednocześnie będzie to potwierdzenie rekomendacji dla produktów Victron Energy. Sugestia kolegi @Misio by rozważyć zmianę na kontroler Victron ( przy takim panelu - model mocniejszy, bez wyjścia na odbiorniki) jest jak najbardziej uzasadniona i - co do tego nie mam wątpliwości - wynika z codziennych obserwacji (długiego użytkowania) potwierdzających jakość produktu.

Co do Tracera ( w porównaniu do Victrona)

a) wg mnie Tracer jest ociężały w podejmowaniu decyzji (szukaniu MPP) gdy warunki szybko się zmieniają. Wielokrotnie widziałem sytuację gdy się zatrzymał w ładowaniu na ok. 10 sekund ( max napięcie, zero prądu) i myślał jakie parametry ma ustawić. Po czym wznawiał ładowanie (już z innymi parametrami).

b) Odniosłem wrażenie (nie miałem wówczas niezależnych rejestratorów napięcia odkładającego się na akumulatorach), że Tracer nie trzymał mi napięcia FLOAT choć wyzerowałem mu margines odejścia od wartości napięcia w tej fazie ładowania.

Tracer nie jest zły. Niemniej - w moim odczuciu - nie jest po prostu tak dobry jak Victron.

Nic nie stoi na przeszkodzie by modyfikację Twojego systemu solarnego przeprowadzić etapowo.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wpierw wymienić regulator, a później panel...

Ponad to Tracer też potrafi "palić" mocniejsze przetwornice...

Jak jest potrzebne wyjście LOAD to może model 100/20

Dodatkowa zaleta dla Victrona - można mu ustawić maksymalny prąd ładowania, co dla AGM może być, "bardzo zdrowe".

 

Co do zmiany balansu przyczepy- może lepiej coś sprzodu przesunąć bliżej odinprzyczepy lub przełożyć do holownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 11.04.2024 o 07:04, Misio napisał(a):

A może wpierw wymienić regulator, a później panel...

Ponad to Tracer też potrafi "palić" mocniejsze przetwornice...

Jak jest potrzebne wyjście LOAD to może model 100/20

Dodatkowa zaleta dla Victrona - można mu ustawić maksymalny prąd ładowania, co dla AGM może być, "bardzo zdrowe".

 

Co do zmiany balansu przyczepy- może lepiej coś sprzodu przesunąć bliżej odinprzyczepy lub przełożyć do holownika.

Kupiłem victrona 100/30. Możesz podesłać dobre ustawienia dla akumulator AGM 140 Ah? Panel ma 350W. Ustawiłem akumulator AGM w ustawieniach regulatora, obniżyłem max prąd ładowanie do 25A i nie wiem czy jeszcze coś ruszać. Wygląda to tak jak na zdjęciu 

Screenshot_2024-05-18-12-47-28-16_30b6efbd53acd6f273baafa7ca03da38.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mnie martwi tak wysokie natężenia wyrównania...ale może ktoś mądrzejszy się wypowie.

 

Ja bym zjechał z max natężeniem do poziomu 12-15-18A

Szkoda akumulatora a i tak będzie naładowany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.