Skocz do zawartości

Montaż instalacji fotowoltaicznej - prośba o pomoc.

Arloden

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, poczytałem trochę na forum i na innych stronach i chciałem poprosić o pomoc/ocenę i podpowiedź w niektórych kwestiach związanych z planem montażu instalacji fotowoltaicznej w przyczepie. Oczywiście jak czytałem wątki na forach zapraszam do oceny panów @rtwppk oraz @czyś do merytorycznej wypowiedzi :) ale w bardziej zrozumiałem dla laika formie ;)

plan mam taki, że zamontować moduł monokrystaliczny. (w przyszłości może drugi taki sam - to czy połączony szeregowo czy równolegle to też jestem ciekaw, na razie doczytuję)
https://ekowolt.pl/4826/panel-sloneczny-200w-monokrystaliczny
do tego regulator:
https://allegro.pl/oferta/regulator-ladowania-solarny-12v-20a-mppt-bluetooth-12276759488
do ładowania akumulatora 100Ah. 

Wykorzystanie tylko pod oświetlenie w przyczepie (led) pompka do wody, naładowanie telefonu, czasem podładowanie laptopa (ładowarka na 12v). (żadnych przetwornic itp nie montuję) 

Pytania po lekturze jaki mi się nasuwają

1. Jak ten zestaw w praktyce będzie funkcjonował? chodzi mi o to czy w ciągu dnia da radę naładować/doładować akumulator (powiedzmy przy średnim nasłonecznieniu) te 20-30%, żeby starczyło na wieczór? wiem, że to kwestia tego, czy się dużo, zużywa prądu czy mało (to też zależy od naładowania aku, bo jak jest mało prądu to się oszczędza :) albo siedzi się przy piwku z latarką) , czy będzie słońce czy będzie lał deszcz. ale bardziej, chciałbym usłyszeć odpowiedź, czy na przykład w piękny słoneczny dzień naładuje mi aku 100Ah w 80% a w pochmurny dzień doładuje choćby te 20-30%? 
  2. czy moduł montować do dachu z pozostawieniem jakiś przestrzeni między modułem a dachem do lepszego odprowadzania ciepła czy z takim modułem to nie trzeba? 
  3. Jaki kable? 1x4mm2 czy 1x6mm2? 
  4. gdzie i jakie bezpieczniki dać? czytałem, że daje się między modułem a regulatorem oraz między regulatorem a aku. 
  5. Czy przy takich instalacjach trzeba jakieś uziemienie zrobić? 
  6. Gdzieś też wyczytałem, że nie powinno się trzymać aku w przyczepie. ale jak nie w środku to gdzie? i dlaczego? (oczywiście wiem, że nie przy butli...) 

To chyba wszystko co mnie nurtuje na tą chwilę. Będę wdzięczny za podpowiedzi. 

7 godzin temu, Arloden napisał(a):

Wykorzystanie tylko pod oświetlenie w przyczepie (led) pompka do wody, naładowanie telefonu, czasem podładowanie laptopa (ładowarka na 12v). (żadnych przetwornic itp nie montuję) 

Pytanie pierwsze. Po co Ci taka elektrownia jak zapotrzebowanie na prąd masz mizerne. Po mojemu 100 W to aż za dość w twoim przypadku. Przemyśl bilans energetyczny jeszcze raz.

Jeśli chodzi o ładowanie akumulatora. Ten panel daje maks. 8,5 A. Zakładając słoneczny dzień można liczyć pewnie średnio z 3,5 - 4 A na godzinę . Razy ok. 12 godzin efektywnego ładowania daje ok. 45A wtłoczone do aku. Teraz odpowiedz sobie ile z niego wyciągniesz za dobę. No i znowu wracamy do bilansu energetycznego. Mając bilans masz odpowiedzi na prawie wszystkie pytania.

Panel powinieneś zamontować na specjalnych uchwytach do tego przeznaczonych.

Kable, bezpieczniki w zależności od wielkości prądu maksymalnego. Ja mam bezpiecznik tylko między regulatorem, a aku. Pamiętaj o heblu otaczającym panel od regulatora. 

O uziemieniu nic nie wiem.

I chyba musisz jeszcze raz przeczytać wątki o dolarach.

:hej:

Dodając do wypowiedzi @BUMERANG jak wstawisz aku 100Ah będzie on raczej mocno przewymiarowany, ale całość jest w miarę OK.

Do tego regulatora nie dołożysz drugiego takiego panela...(panele będą za mocne do tego regulatora), ale jak pisałem wyżej, nie jest to potrzebne.

Nie uziemia się takiej instalacji.

7 godzin temu, Arloden napisał(a):

6. Gdzieś też wyczytałem, że nie powinno się trzymać aku w przyczepie. ale jak nie w środku to gdzie? i dlaczego? (oczywiście wiem, że nie przy butli...) 

Akumulator kwasowy wydziela opary podczas ładowania - można go wstawić do przyczepy, ale kategorycznie trzeba odprowadzić opary na zewnątrz. Akumulatory AGM i Gel są najczęściej "zamknięte" i nie ma z tym problemu - oczywiście tak samo LiFePO4...

Jak jest dobrze wykonana instalacja to nie widzę powodów - dlaczego nei mógłby być w bakiście z gazem (oczywiście dobrze by było, żeby był "odseparowany" od części gazowej...

Godzinę temu, BUMERANG napisał(a):

Jeśli chodzi o ładowanie akumulatora. Ten panel daje maks. 8,5 A. Zakładając słoneczny dzień można liczyć pewnie średnio z 3,5 - 4 A na godzinę . Razy ok. 12 godzin efektywnego ładowania daje ok. 45A wtłoczone do aku. Teraz odpowiedz sobie ile z niego wyciągniesz za dobę. No i znowu wracamy do bilansu energetycznego. Mając bilans masz odpowiedzi na prawie wszystkie pytania.

Ok, dzięki. W słoneczny dzień rozumiem, że naładuje te 40%. w pochmurny, już mniej. jednak wolę mieć zapas. Zakładając słoneczne dni i krótkie noce to wszystko jest ok, ale jak wyjadę na weekend jesienią, gdzie będzie nie będzie słońca przez cały weekend to już wygląda to inaczej. 

Dziś jeszcze poczytałem i pomyślałem o uruchomieniu z tego lodówki w czasie drogi. 

Ja widzę, też nie wspomniałem o najważniejszej rzeczy, którą należy uwzględniać w instalacji fotowoltaicznej... trójka dzieci ;) ale to trzeba ich ogarnąć... 

Panel powinieneś zamontować na specjalnych uchwytach do tego przeznaczonych.

Dzięki, już znalazłem. 

Pamiętaj o heblu otaczającym panel od regulatora. 

I chyba musisz jeszcze raz przeczytać wątki o dolarach.

i tych dwóch powyższych zdań trochę nie rozumiem... 

5 minut temu, Arloden napisał(a):

Dziś jeszcze poczytałem i pomyślałem o uruchomieniu z tego lodówki w czasie drogi. 

Lodówkę absorbcyjną nie uruchamia się z akumulatora.

6 minut temu, Arloden napisał(a):
1 godzinę temu, BUMERANG napisał(a):

...

trochę nie rozumiem... 

Przydatna rzecz, można to załatwić np podwójnym esem...

Powinno się wpierw odłączyć solar, a później akumulator od regulatora...

Godzinę temu, Misio napisał(a):

Do tego regulatora nie dołożysz drugiego takiego panela...(panele będą za mocne do tego regulatora), ale jak pisałem wyżej, nie jest to potrzebne.

dzięki, z tego co @BUMERANG też napisał, to tak to chyba wygląda, że powinno wystarczyć. Ale czy w takim wypadku warto/jes tpotrzeba zmieniać regulator na 10A? czy lepiej już pozostawić ten 20A?

Godzinę temu, Misio napisał(a):

Akumulator kwasowy wydziela opary podczas ładowania - można go wstawić do przyczepy, ale kategorycznie trzeba odprowadzić opary na zewnątrz. Akumulatory AGM i Gel są najczęściej "zamknięte" i nie ma z tym problemu - oczywiście tak samo LiFePO4...

Dzięki, tego nie doczytałem. Więc zastanowię się nad Aku, które będzie w budce. 

Dzięki za odpowiedzi. 

19 minut temu, Arloden napisał(a):

Ale czy w takim wypadku warto/jes tpotrzeba zmieniać regulator na 10A? czy lepiej już pozostawić ten 20A?

Ale 10A będzie za mało do tego panela...

33 minuty temu, Misio napisał(a):

41 minut temu, Arloden napisał(a):
2 godziny temu, BUMERANG napisał(a):

...

trochę nie rozumiem... 

Przydatna rzecz, można to załatwić np podwójnym esem...

Powinno się wpierw odłączyć solar, a później akumulator od regulatora...

prosiłem, bez żadnych specjalistycznych tekstów ;) albo wyjaśnijcie, bo nie wiem o co chodzi. Czy coś trzeba zamontować? 

Albo musisz dać wyłącznik na przewodach z solara do regulatora lub np podwójny bezpiecznik (ale taki wyłaczalny).

To jest potrzebne by bezpiecznie (dla Ciebie i sprzętów w przyczepie) odłączyć akumulator (gdy taka potrzeba zaistnieje).

Ok. dzięki. wezmę to pod uwagę. 

Co do lodówki to czytam, że rzeczywiście nie powinno się podłączać lodówki absorpcyjnej do akumulatora. To kwestia tego, że lodówka powinna być zasilana wiecej niż 12v? Czytałem też, że przy otwieraniu, zamykaniu itp pobiera więcej. Ale w trakcie drogi nie będzie otwierana i czy naprawdę, na te 1-2h drogi nie podtrzyma akumulator lodówki? 

ewentualnie jeszcze zostaje przetwornica na 220V i podłączenie na czas drogi. 

2 godziny temu, Arloden napisał(a):

i tych dwóch powyższych zdań trochę nie rozumiem... 

Sorry. Pisałem na szybko na telefonie i drań pozamieniał mi słowa. A nie przeczytałem do końca co pisałem :swiety:

1. hebel - miałem na myśli wyłącznik między panelem, a regulatorem. Poniżej przykłady:

https://allegro.pl/oferta/glowny-wylacznik-pradu-hebel-12-24v-max-300a-12966858396

https://allegro.pl/oferta/glowny-wylacznik-pradu-hebel-wlacznik-akumulatora-13487055776

https://allegro.pl/oferta/przelacznik-akumulatorow-hebel-wylacznik-glowny-13487040980

2. ...wątki o solarach. Zadajesz dużo pytań, na które są już podane odpowiedzi. :palacz:

W każdym razie powodzenia. Lepiej dużo pytać niż potem dużo poprawiać.

• 4 tygodnie później...

Dla twoich potrzeb wystarczy 100W solar, do tego jakieś  aku najlepiej 80- 100Ah - jak będzie żelowy to spokojnie pod łóżko czy do szafy, jak zwykły kwasiak to do bakisty. Ładowaniem się nie przejmuj bo musiał byś aku rozładować do 0-5% jego wartości żeby ładować to 12h. Latem już od godziny 4.00 panel ładuje i o godzinie 9.00 rano mam 100% aku. 3 rok użytkuje  zestaw 110W PWM i aku żelowy 100Ah i ani razu na kempingu nie podłączyłem do sieci. Wekend 3-4 dni nad wodą i pradu jest. Oswietlenie, telewizor, pompka wody. A i po co przepłacać... solar  z uchwytami + pwm+ kable w komplecie 349zł zapłaciłem, aku żelowy 100Ah używany ze sprawdzonego źródła za 250zł działa już 3 sezon.

• 1 miesiąc temu...

Dzięki za porady i za rozmowę. Zdecydowałem sie na panel 200w i aku 100ah oraz tańszy regulator volt mppt. Do tego przetwornica 300w/ 220v na niewielkie potrzeby. Już przetestowane w warunkach bojowych. Sprawdza się świetnie i zostaje jeszcze zapas. Miejsca klejenia zeszlifowane dla pewności na koniec potraktowałem jeszcze papierem 40. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230812/846a6b4c146c6ea5fc787d25eabf63f3.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20230812/1fae7bae8f80e17f1d31e6b3cd2219ce.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20230812/c720deb4e82d86a5f263dde4a722e14d.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20230812/9f6497e6276e6f8d6186d3aaf9fe4414.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20230812/8ab0580729738fd5d819e1553073337a.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20230812/e4200d5253f2c15e47c0b2f95f7c5e0d.jpg

Wysłane z mojego SM-S908B przy użyciu Tapatalka