Skocz do zawartości

Rozwiązanie przełącznika ladowania akku (solar vs przyczepa) - "load"


kokein

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Wykoncypowałem sobie jakiś czas temu, że podepnę zasilanie przyczepy bezpośrednio przez wyjście LOAD z kontrolera MPPT (z solarek)
Na wyjściu mam zabezpieczenie do 30A więc mam jeszcze lekko prawie 15A zapasu z tego co mi zjada przyczepa.
Rozwiązanie jest o tyle "fajne", że widzę na podglądzie ile mi aktualnie czerpią energii urządzonka (przez podgląd przez Apkę czy wyświetlacz w MPPT)

Jest jednak pewnien problem - i tu pytanie do Was, może ktoś to testował. 

W przyczepie mam układ (sterownik) który podłączony oryginalnie do Akku (1 wiązka) za razem czerpie z niego enegię ale może też ją dawać :) (ładować aktu) 

Wszystko jest ok jak używam samych solarek (bo tak jest) ale co w momencie jak pojadę na pole i będę chciał podłączyć całość pod zasilanie z sieci?
No bo wiadomo, aktualnie nie ładuje Akku z "przyczepy" ale jak podam te prawie 14V na wyjście LOAD na kontroler to ani mi to nie naładuje Akku, albo/i szklak trafi kontroler. 

Jaki przełącznik zastosować, żeby to rozdzielić? Zwykły przełącznik akumulatorów 12v hebel do wyboru Akku? 1 lub 2 
A może nawet dwa, jeden na gorący, a drugi na masę - żeby to miało sens? 

czyli:
v1. (wersja tylko na solar) kontroler przyczepy podpięty pod LOAD w MPPT (ładny podgląd wartości na zużycie) 
v2. (wersja na pole) kontroler przyczepy bezpośrednio do Akku (ładowanie Akku z sieci i solarek, wyjście LOAD nie obciążone, podgląd wartości nie potrzebny) 

Zrzut ekranu 2023-03-25 o 20.24.12.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej jakąś automatykę, (przekaźniki) która by sama przełączała po podpięciu przyczepy do 230V
nie wiem, czy są jakieś przekaźniki sterowane 230V, jeśli nie - to pewnie trzeba by zatosować zwykłe samochodowe 12V, a sygnał sterujący (pojawienie się 230V na przyłączu kempingowym) najpierw przetworzyć do jakiegoś standardowego napięcia sterującego - ale to banał, wystarczy zwykły zasilacz 'wtyczkowy' za 5 zł.

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, dobre :) To jest myśl! Automatyka - bajka. 
Muszę z tym pokombinować! Dzięki. 

Tylko tak się zastanawiam, czy zwykły przekaźnik nie będzie "za szybki" pod to rozwiązanie. 
Żeby zastosować coś o opóźnieniu - nawet tej 1 pełnej sekundy. (żeby dać układowi pełne rozłączenie)
Może iść w jakąś czasówkę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersję v2 mam już 7 lat.   MPPT podłączony stale do aku.   Z aku idzie prąd do sterownika przyczepy do przetwornicy i do ogrzewania podłogowego. Aku. jest stale podpięty do ładowarki.  Są bezpieczniki i wyłączniki.  Przy podłączaniu pod 230V nic nie muszę przełączać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.