Skocz do zawartości

Rozbudowa instalacji solarnej


xluc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowiczów.

Obecnie mam w przyczepie skromną instalację solarną w postaci panela elastycznego Volt 140W, regulatora mppt tracer 2210an oraz akumulatora żelowego 80ah. Do tego mała przetwornica 300W (zasila tylko tv, alarm i router). Teoretycznie taki układ przy wydajności panela 90% powinien ładować akumulator w czasie ok. 7,5h. Czyli ok. (poprawcie mnie jeśli się mylę). No właśnie teoretycznie. Stąd moje pytanie. Czy faktycznie można zakładać taką wydajność?

Dodam, że to początek przygody z karawaningiem i nie miałem jeszcze możliwości testować takiego układu.

Zastanawiam się nad zakupem drugiego identycznego panela, i podłączeniem go równolegle do regulatora, ale przez wyłącznik(hebel). Dzięki temu przy gorszej pogodzie, lub większym zacienieniu mógłbym się nim wspomagać, a przy pełnym słońcu korzystać tylko z jednego panela (przy założeniu wydajności 90% obu paneli i pracy obu naraz czas załadowania akumulatora <4h, czyli za szybko dla akumulatora żelowego).

I jeszcze jedno pytanie. Czy przetwornicę mogę podpiąć pod wyjście regulatora 12V (prawdopodobnie nie ale wolę się upewnić)? Obecnie jest wpięta bezpośrednio do akumulatora, a wyjście 12v regulatora jest puste.

 

Edytowane przez xluc (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

7 godzin temu, xluc napisał(a):

jeszcze jedno pytanie. Czy przetwornicę mogę podpiąć pod wyjście regulatora 12V (prawdopodobnie nie ale wolę się upewnić)? Obecnie jest wpięta bezpośrednio do akumulatora, a wyjście 12v regulatora jest puste.

Pod wyjście regulatora można podłączyć takie obciążenie jakie jest określone przez producenta,przetwornicę natomiast podłączamy bezpośrednio pod akumulator z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci bezpiecznika.

 

7 godzin temu, xluc napisał(a):

Zastanawiam się nad zakupem drugiego identycznego panela, i podłączeniem go równolegle do regulatora, ale przez wyłącznik(hebel). Dzięki temu przy gorszej pogodzie, lub większym zacienieniu mógłbym się nim wspomagać, a przy pełnym słońcu korzystać tylko z jednego panela (przy założeniu wydajności 90% obu paneli i pracy obu naraz czas załadowania akumulatora <4h, czyli za szybko dla akumulatora żelowego).

Podłączenie równoległe jak najbardziej,ale bez hebla,sam MPPT dobiera optymalne warunki ładowania akumulatora i nie ma potrzeby ingerencji w postaci hebla.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie można podpiąć 2 takie panele pod ten regulator (z tego co pamiętam to ma niecałe 400W) ale jednak w lato rzeczywiście będzie zbyt duże natężenie dla tego akumulatora (przy Victronie ustawilibyśmy sobie maksymalny prąd ładowania), a tu można się ratować "hebelkiem".

Przetwornicę podpinaj bezpośrednio do akumulatora z dodatkowym bezpiecznikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łączenie równoległe paneli fotowoltaicznych polega na zestawieniu ze sobą wszystkich ich przewodów na zasadzie plusy z plusami i minusy z minusami. Dzięki temu napięcie w całym obwodzie jest takie samo jak to, które deklarowane jest pojedynczemu modułowi ogniwa, jednak natężenie zostaje zsumowane.

do poczytania..

https://enerad.pl/aktualnosci/laczenie-paneli-fotowoltaicznych-w-jaki-sposob/

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Czarek236 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.