Skocz do zawartości

Panele szeregowo vs równolegle w cieniu


pasza

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebowałem panelu z 20Wat ot tylko aby akumulatory były pełne jak kamper stoi miesiąc ... dwa w lecie

Założyłem tracer 2210 + PV 2x 100w 12v PERC 9busbar oczywiście szeregowo zakładałem z 20 grudnia ciemnica totalna jak nigdy taka mgła a aż z niej mżawka leciała ,tak przez 2 tygodnie + najkrótsze dni w roku

Zmieniłem na równolegle bo było słabo  50% gorzej, myślałem że coś z kontrolerem coś z połączeniami testowałem tydzień w tej mgle.

Szeregowo dawało mi 4Waty a równolegle 6-7wat ,testowałem kilka dni w  mgle i wyniki cały czas te same  jak było jaśniej  w mgle to już idą łeb w łeb tak od 14watów

Przekopałem całe internety "karawaning" "camperteam" i inne, jedynie mity że szeregowo z wyższym napięciem jest lepiej w cieniu
znalazłem to Suzu4x4 https://forum.karawaning.pl/topic/31050-montaż-elastycznego-solara-gdzie-kupić-jak-zamontować-czego-się wystrzegać-itp/page/63/?tab=comments#comment-740823 ale to nie test i nie to zacienienie tu ma 27 Wat i całkiem jasno tak z 3x jaśniej.
, przekopałem youtuby i wreszcie znalazłem profesjonalny test wictron mppt szeregowo  vs równolegle i się potwierdziły moje obserwacje w 100%

Test był jako szeregowo  vs równolegle ale on też pokazał dużo innych rzeczy , testów było aż 4  z różnymi panelami + wcitron MPPT 30A i 50A i w cieniu zawsze to samo szeregowo spadek nawet 70%  vs równolegle.

 

 

100w vs 200w RV Solar Panels Test 12v vs 24v solar panels for RV
2x200w 24v szeregowo
4x100w 12v równolegle
--> https://www.youtube.com/watch?v=EgdaBwxwSEk

[cień]
-szeregowe 2x200w 24v kontroler wictron sobie nie radzi  cały czas miesza i się gubi ustawia PV  od 14.8v do 70V efekt moment PV dają 4-5 watów aby spaść na dłużej do 0-2watów  
-równoległe 4x100w 12v PV=18.5V w miarę stabilnie 6w  watów dają ,średnio różnica jest 6w vs 2w to jest kilkukrotnie mniej

Dziwne mi przy takim oświetleniu tracert ustawia panele  2x 100wat na 17.7v i mam z 15W a tu są 4 panele po 100W czyli powinno być 2x lepiej


[w pełnym słońcu]
-szeregowe 2x200w 24v radzą sobie lepiej pv=75v 305wat 

wicton w idealnych warunkach jest z ~20 stopni i zacieniona przewiewna hala mocno się grzeje ma o 9sropni więcej   jak przy równoległym

wicton w kamperze już w kwietniu przebije jego max temp 40stopni wytnie z 80% mocy tracer pracuje do 85 stopni ale lepiej  przestawić na 60 stopni.

wictron ma maleńki radiar i jest zasypany po taniości piaskiem on generalnie akumuluje ciepło w  piasku niż je rozprasza radiatorem dlatego taki śmiesz max temperatury

40 stopni mam w szafce od strony słońca na początku kwietnia.

 

-równolegle 245wat !!! ale to dlatego że wiktrom mppt ustawia złe napięcie PV=14,8v dla równoległych 4x100w 12v przez co jest potężna strata mało tego witron nie pracuje przy tak małej różnicy PV=14.8V BAT=13.42v jako MPPT jest tylko 1.4v różnicy a wiktron wymaga aż 3v czy 5v różnicy!!! więc pracuje jako pwm

Dziwne bardzo bo w cieniu wiktron ustawił panele równolegle 4x100w 12v na PV=18.5V a w słońcu na 14,8v a powinno być odwrotnie!!!
mi tracert równoległe 2x100w 12v w słońcu ustawia napięcie  20.7v czyli o 40% więcej!!!  14,8v+40%=20.72)
245wat + 40% = 343wat

mi spada PV do 14,4V ale dopiero trochę po zachodzie słońca jak panele dają już mniej niż 1.5wata ,kiedy po zachodzie daje jeszcze z marne 2 waty to ustawia 16.5v

====================================

 

 

 

Series VS Parallel RV Solar Experiment using 200 watt panels over 2 days
2x200w 24v pv~37v szeregowo
2x200w 24v pv~75v równolegle
-> https://www.youtube.com/watch?v=z_mTzoQKUN0

[w słońcu]
panele szeregowo pełnym słońcu radzą sobie minimalnie lepiej

panele równolegle
Odległość dość duża więc przy pełnym słońcu  pewnie straty na przewodach przy równolrgle 2x większe bo 2x większy amperaż

[w cieniu]
 w cieniu  równoległe są dużo wydajniejsze nawet 60% więcej, stabilne 17w vs niestabilne od 9-16w w większości 11w


[ogólnie]
szeregowo dzięki temu że pracowały lepiej rano,wieczorem i w cieniu wypadły minimalnie lepiej dostarczyły więcej energii przez te 2 dni

nie jest pokazane jak viktron ustawił panele  ile V a to jest istotne
mi np. przy takim świetle tracert z panelami 2x100w 12v równolegle  ustawia 19v i daje z 20w a tu tylko 17w  z 400Wat (ale to tylko moje subiektywne odczucie)

==================================================================================

 

 

 

Series VS Parallel Solar Panel Wiring Tested for RV and Off Grid Applications
-> https://www.youtube.com/watch?v=-vB5IZpYYc0
2x200w 24v pv~37v szeregowo
2x200w 24v pv~75v równolegle

 
w słońcu minimalnie lepiej jest szeregowo

po zasłonięciu wszystkich paneli dechą panele równolegle dają o wiele więcej stabilne 17-18W vs niestabilne od 10-15w

====================================================================================

 

 

 

100 Watt 12 Volt Spartan Solar Panel Series VS Parallel

->  https://www.youtube.com/watch?v=2gOygfPoafU 3x100W    tu równolegle i 3x100W i szeregowo (niby panele te same ale 2 po prawej mają jak widać inny kolor są jaśniejsze więc nie analizowałem)

Edytowane przez pasza (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pasza napisał(a):

Series VS Parallel RV Solar Experiment using 200 watt panels over 2 days

[ogólnie]

szeregowo dzięki temu że pracowały lepiej rano,wieczorem i w cieniu wypadły minimalnie lepiej dostarczyły więcej energii przez te 2 dni

[ogólnie]
równolegle dzięki temu że pracowały lepiej rano,wieczorem i w cieniu wypadły minimalnie lepiej dostarczyły więcej energii przez te 2 dni

miało być oczywiście

 

ps.

można włączyć aut. tłumaczenie w filmach

Edytowane przez pasza (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pasza napisał(a):

-równolegle 245wat !!! ale to dlatego że wiktrom mppt ustawia złe napięcie PV=14,8v dla równoległych 4x100w 12v przez co jest potężna strata mało tego witron nie pracuje przy tak małej różnicy PV=14.8V BAT=13.42v jako MPPT jest tylko 1.4v różnicy a wiktron wymaga aż 3v czy 5v różnicy!!! więc pracuje jako pwm

uwaga:

to może nie być błąd w ustawieniu wictrona złego napięcia  a ogólne upośledzenie  victrona który wymaga aż 3v różnicy a może i więcej  BAT-PV aby pracować jako MPPT  panele się rozgrzały dostały 16v a to dla witronka zasypanego piaskiem jest za mało więc przestawił się na PWM i obniżył napięcie na 14.8v

Tracerowi wytacza 1v a nawet mniej

> https://www.youtube.com/watch?v=W4mpuRpy4zI


CZAS 6:04
z paneli 14.5V i 7.2A  = 104.4 WAT

na aku 13.6V i 7.7A = 104.7 WAT

-->> PWM by dał 13.6V x 7.2A = 97.92 WAT

MPPT DZIAŁA już przy różnicy +0.9V!!!  14.5V -13.6V = 0.9V  

---
CZAS 5:31
z paneli 14.9V i 19.4A  = 289.06 WAT

na aku 13.7V i 21.1A = 289.07 WAT

-->> PWM by dał 19.4A x 13.7V = 265.78 WAT

---
CZAS 4:17
z paneli 14.5V i 5.3A  = 76.85 WAT

na aku 13.5V i 5.7A = 76.95 WAT

-->> PWM by dał 5.3A x 13.5V = 71.55

 

CZAS 3:04
TAKIE PANELE Vmp 16.77V 100A
>https://www.youtube.com/watch?v=IK0KtADSn1Y
Newpowa 12 volt 100 watt Monocrystalline solar panel

 

Edytowane przez pasza (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.