Skocz do zawartości

Prośba o pomoc z zakupie pierwszej nowej przyczepy!!!


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem świeżakiem na forum wszystkich serdecznie pozdrawiam.

Planuję zakup nowej przyczepy najchętniej w Niemczech-najlepiej na firmę.

Pomyślałem o marce Fendt(Bianco Activ 550 SD ,Ew Tendenza)

Rodzina 2+2.

Proszę   o wskazówki doświadczonych forumowiczów  jakie formalności należy spełnić ,czym się kierować przed zakupem,będe chciał odliczyć VAT

Bardzo proszę o informacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wisiek141 napisał(a):

Proszę   o wskazówki doświadczonych forumowiczów  jakie formalności należy spełnić ,czym się kierować przed zakupem,będe chciał odliczyć VAT

Bardzo proszę o informacje

A chcesz ten sprzęt na pewno faktycznie wynajmować czy wprowadzić w koszty firmy dla picu licząc na odliczenia przy zakupie ?

Bo tak jak poprzednicy sugeruję dowiedzieć się w tej materii wszystkiego w US.

A następnie  samemu policzyć nie tyle, ile odliczysz VAT-u i ile na tym "zyskasz" przy zakupie - bo to de facto może być wątpliwe i tu się spytaj skarbowego co będzie Ci umożliwiało takie odliczenie - ile przemyśl inną sprawę.

Dziś kupisz taki sprzęt na firmę - wprowadzisz ten sprzęt w środki trwałe będziesz go amortyzował - coś tam sobie w między czasie odliczysz - jakieś drobne zakupy, ale za czas jakiś będziesz tą przyczepę z tych środków trwałych firmy wycofywał - bo taki jest los każdego środka trwałego będącego na majątku firmy.

A wtedy będziesz zobowiązany zapłacić od kwoty wartości tego wycofywanego z firmy sprzętu VAT i dochodowy - przy czym podstawą wartości opodatkowania nie będzie Twoja wartość księgowa po odliczeniach amortyzacji - co wielu mniema, że tak będzie - a faktyczna wartość rynkowa przyczepki.

I aby określić wartość rynkową będziesz być może musiał posiadać stosowną wycenę rzeczoznawcy bo na czymś US będzie się chciał oprzeć dla uznania tej kwoty podstawy opodatkowania.

I tego dowiedz się w US lub u jakiegoś doradcy podatkowego.

Weź potem długopis i kartkę i policz czy, aby na pewno będzie Ci się Kolego cała impreza opłacała, bo za przysłowiowe 5 lat może się okazać, że kwoty VAT-u i dochodowego zapłacisz przy wycofywaniu ze środków trwałych firmy danej przyczepki tyle, że ciężko się zdziwisz na ile cała impreza była "opłacalna".

Tym bardziej jeżeli nie będziesz danej przyczepy faktycznie wypożyczał a po prostu miał ją dla swoich potrzeb a przez okres jej eksploatacji faktyczny przychód z niej będzie zerowy.

Chyba, ze faktycznie chcesz ja kupić na firmę dla wynajmu - a - to inne story...

To tak w dużym skrócie bo o sprzęcie kupowanym na firmę i jego późniejszym rozliczaniu można napisać grubą książkę

Pzdr

Włodek

5 godzin temu, wisiek141 napisał(a):

Rodzina 2+2.

Ano właśnie - widać, ze to taki zakup "na firmę" wykonywany dla picu i dla odliczeń przy zakupie VAT-u i dochodowego.

Poczytaj na forum wątki o takich zakupach a także poczytaj w sieci wszystko co znajdziesz na temat zakupów na firmę z uwzględnieniem późniejszych wycofywań tych sprzętów ze środków trwałych firmy.

Życzę szczęścia w tej materii z US, bo nie jeden się na tym już przejechał.

pzdr

Edytowane przez BuryKocur (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, BuryKocur napisał(a):

A chcesz ten sprzęt na pewno faktycznie wynajmować czy wprowadzić w koszty firmy dla picu licząc na odliczenia przy zakupie ?

Przypominam, że jesteśmy na forum karawaningowym a nie księgowym. Pytanie było o konkretną przyczepę a nie o porady księgowo skarbowe ;)

7 godzin temu, BuryKocur napisał(a):

A wtedy będziesz zobowiązany zapłacić od kwoty wartości tego wycofywanego z firmy sprzętu VAT i dochodowy - przy czym podstawą wartości opodatkowania nie będzie Twoja wartość księgowa po odliczeniach amortyzacji - co wielu mniema, że tak będzie - a faktyczna wartość rynkowa przyczepki.

No to jest oczywiste i raczej każdy prowadzący DG to powinien wiedzieć

7 godzin temu, BuryKocur napisał(a):

Weź potem długopis i kartkę i policz czy, aby na pewno będzie Ci się Kolego cała impreza opłacała, bo za przysłowiowe 5 lat może się okazać, że kwoty VAT-u i dochodowego zapłacisz przy wycofywaniu ze środków trwałych firmy danej przyczepki tyle, że ciężko się zdziwisz na ile cała impreza była "opłacalna".

Ale co znaczy czy będzie się opłacać? Jak kupujesz komputer na firmę to liczysz czy się będzie Tobie opłacać? Skoro coś stanowi koszt uzyskania przychodu to jest to po to, aby uzyskać przychód lub utrzymać źródło przychodu firmy.

7 godzin temu, BuryKocur napisał(a):

Tym bardziej jeżeli nie będziesz danej przyczepy faktycznie wypożyczał a po prostu miał ją dla swoich potrzeb a przez okres jej eksploatacji faktyczny przychód z niej będzie zerowy.

Ale dlaczego zakładasz że rzecz będącą kosztem koniecznie trzeba wypożyczać? Przychody dany koszt może generować w różny sposób przecież. Nawet nie wiesz co ktoś w swojej DG robi, ale z góry zakładasz, że kupuje sprzęt dla picu.

7 godzin temu, BuryKocur napisał(a):

Chyba, ze faktycznie chcesz ja kupić na firmę dla wynajmu - a - to inne story...

A może chce kupić aby prowadzić w niej DG? Może jego praca polega na tym, że jeździ z miejsca w miejsce i coś robi. Osobiście znam takie osoby, które w ten sposób wykorzystują przyczepę. Ode mnie nawet moją pierwszą przyczepę kupił kolega z forum, który pracował w cyrku i przyczepa stanowiła dla niego zwyczajnie narzędzie pracy.

13 godzin temu, wisiek141 napisał(a):

Witam

Jestem świeżakiem na forum wszystkich serdecznie pozdrawiam.

Planuję zakup nowej przyczepy najchętniej w Niemczech-najlepiej na firmę.

Pomyślałem o marce Fendt(Bianco Activ 550 SD ,Ew Tendenza)

Rodzina 2+2.

Proszę   o wskazówki doświadczonych forumowiczów  jakie formalności należy spełnić ,czym się kierować przed zakupem,będe chciał odliczyć VAT

Bardzo proszę o informacje

Przede wszystkim należało poczytać forum, albo podać więcej informacji. Nie stanowi żadnego problemu kupić sprzęt w DE i zapłacić za niego kwotę netto. Warunkiem koniecznym będzie to abyś był zarejestrowany jak podatnik vat i miał nadany NIP EU. 

Co do samej przyczepy to jak Ci się podoba to kupuj. Możesz zerknąć co oferuje konkurencja i rozważyć za i przeciw. Sprawdź też, jakie możliwości ma Twoje auto, czy nada się do cięższej przyczepy itd. 

Generalnie musisz podać więcej informacji jeśli zależy Ci na jakiś radach, bo nawet nie wiemy jakich rad oczekujesz. Bo może faktycznie księgowych ;)

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, papamila napisał(a):

Takie oświadczenie zasadniczo zmienia możliwości odliczenia VAT

Niekoniecznie. Przecież można wynajmować przyczepę letnikom ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jacek00 napisał(a):

Przypominam, że jesteśmy na forum karawaningowym a nie księgowym.

Nie ma problemu Jacku - niepotrzebnie wszedłem w temat - a zrobiłem to tylko i dlatego, gdyż mam naprawdę bardzo przykre doświadczenie z Urzędem Skarbowym właśnie w temacie środków trwałych i zwrotu VAT.

Miałem onegdaj w środkach trwałych firmy przedmiot, który - w ocenie US - nie został uznany jako dostatecznie wystarczająco umotywowany przy zakupie dla osiągania nim przychodów.

Miałem z tego powodu duże kłopoty - zarzuty wyłudzenia VAT - 5 lat nerwówki w sądach - sprawę wygrałem z nimi w dopiero w NSA, ale z niektórych rzeczy  się wyleczyłem.

Jeden US danego środka trwałego się nie czepi a drugi przetrzepie Cię na wylot łaśnie ze względu na VAT- temat śliski i często niejednoznaczny - ocena dokonywana przez urzędnika US jest osobnicza - ustawa o odpowiedzialności urzędniczej jest to teoria - i na dodatek urzędnik US niestety zwykle ma w teorii rację, a odwołania do Dyr. Izby Skarbowej  są najczęściej bezskuteczne - teorię jak widać powyżej każdy zna dobrze a praktyka bywa naprawdę uwierz mi Jacku różna.

Mojemu Koledze np. zakwestionowali zakup kampera do celów reprezentacyjnych - a rzecz jak zwykle obiła się o VAT - tak jak i onegdaj u mnie.

Dlatego jak czytam, że ktoś pisze o odliczeniach VAT w firmie przy zakupie przyczepy -  jednocześnie pisząc, że ma rodzinę 2 + 2 i pod tym kątem szuka owej przyczepy to po prostu zapala mi się w takich przypadkach czerwone światło.

Ale OK - masz rację - to nie forum księgowe ani skarbowe - niech każdy robi w tym temacie jak chce - nie rozwijam więcej tematu...

Pzdr

Włodek

Edytowane przez BuryKocur (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Nie ma problemu Jacku - niepotrzebnie wszedłem w temat - a zrobiłem to tylko i dlatego, gdyż mam naprawdę bardzo przykre doświadczenie z Urzędem Skarbowym właśnie w temacie środków trwałych i zwrotu VAT.


Ja wszystko rozumiem. Ale zakładam że pytający jest dorosły, prowadzi DG czy inna firmę i doskonale zdaje sobie sprawę z tego co robi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, jacek00 napisał(a):

i doskonale zdaje sobie sprawę z tego co robi

Tak Jacku - w teorii masz rację, ale interpretacja zakupów dokonywana przez US jest - uwierz mi - naprawdę wielokrotnie daleka od naszych oczekiwań i dopiero płaszczyzna prawno/sądowa często temat wyjaśnia.

A Ty jako przedsiębiorca do tego czasu masz postawione zarzuty wyłudzeń podatku VAT (szczególnie teraz, kiedy Urzędy Skarbowe wszędzie szukają kasy), zablokowane konta w banku, sprawę przekazaną do organu egzekucyjnego ze wszystkimi kłopotami z tym związanymi - nie bardzo wiesz jak dalej żyć i masz jedynie nadzieję, że kiedyś sprawa się wyjaśni - ja przez wszystko to kiedyś już przeszedłem.

Dlatego na miejscu Kolegi zasięgnąłbym w temacie zakupu takiej przyczepki kupowanej "na firmę" wszelkich informacji w dobrej kancelarii prawnej - to nie boli a często "prostuje" sposób myślenia jaki zakup dokonywany "na firmę" US uznaje jako zakup dostatecznie udokumentowany a jaki nie - bo kancelarie znają przeróżne "kruczki" US, o których przeciętny przedsiębiorca nie ma pojęcia.

Uwierz mi, że po pięciu latach walki ze skarbówką wiem co mówię.

Dobra - to nie forum księgowo - skarbowe - koniec porad w tym zakresie.

Pzdr

Włodek

Edytowane przez BuryKocur (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.