Skocz do zawartości

panele solarne na dachu


rogal136

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Troszkę poczytalem forum(Smok-wawelski i inni koledzy)i stwierdzilem ze tez troszke powera by mi sie przydalo,gdyz ceny energi na kampingu w zeszłym roku troszke mnie przygiely.Tak wiec wymyslilem sobie taka instalacje(przepraszam ,lecz nie jestem za bardzo komputerowy i robilem to jakie3 h ,ale w sumie o cos takiego mi chodzi).

Teraz prosba do kolegów aby mnie poprawili ,jeżeli cos nabibrzyłem.Dodam że solary będą przyklejone do dachu (pierw poliwęglan 1cm,pozniej do tego solar)

1) Solary jakie zamowilem:    https://pl.aliexpress.com/item/1005003630988677.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.10.1c691c24mTfeSO&gatewayAdapt=glo2pol

2)  Regulator100,lub 80A to do weryfikacji(jeszcze nie zamowiony:  https://pl.aliexpress.com/item/1005005012647802.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.5.1c691c24mTfeSO&gatewayAdapt=glo2pol

3) Przetwornica :https://pl.aliexpress.com/item/1005005025261195.html?gatewayAdapt=glo2pol

4) Akumulatury AGM 100AH x2

5) Przełącznik przetwornica sieć PP 30 kamper 30 A https://allegro.pl/oferta/przelacznik-przetwornica-siec-pp-30-kamper-30-a-11402620989

To tyle z takich poważniejszych rzeczy

Dzieki wielkie za opinie

schemat.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po jaką bidę ci ten poliwęglan pod panele?Jeżeli masz aluminiowy dach to lepiej odbierze ci ciepło z paneli jak ten poliwęglan.Ja mam przyklejone dwa panele cienkie na dachu i jest gicio ale te panele które ty chcesz zamówić to jakiś żart.Chyba że chcesz telefon tym ładować i tyle.Kup porządne wydasz raz i będziesz miał spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PiotrekiWiola napisał(a):

Po jaką bidę ci ten poliwęglan pod panele?Jeżeli masz aluminiowy dach to lepiej odbierze ci ciepło z paneli jak ten poliwęglan.Ja mam przyklejone dwa panele cienkie na dachu i jest gicio ale te panele które ty chcesz zamówić to jakiś żart.Chyba że chcesz telefon tym ładować i tyle.Kup porządne wydasz raz i będziesz miał spokój.

Kolega rogal136 napisał, że już zamówił panele. Gdybym to ja miał wątpliwości to najpierw bym poprosił o poradę a potem zamawiał. No, ale cóż, każdy ma swoją politykę.

A tak z ciekawości rogal136 - do czego w przyczepie potrzebujesz przetwornicę aż 8000 W ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co kupujesz taki śmietnik? Ten regulator, te panele. Chcesz sobie budę spalić?

I naprawdę wierzysz że taki mały panelik o wymiarach 28x38 cm da Ci 300W?

Zamiast kupować ten szmelc to lepiej trzeba było pieniądze dać na WOŚP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, takiej instalacji nie robi się na zasadzie zdrutowania najtańszych możliwych komponentów z ali, po drugie trzeba ją przemyśleć - można nawalić wszystkiego po taniości, co będzie miało imponujące parametry a będzie do d..., można w tym samym budżecie zrobić to w sposób solidny, przemyślany i niepomiernie bardziej efektywny.

Te regulatory - jest to bezsens, te regulatory tylko w nazwie mają MPPT, w praktyce to są zwykłe PWMy. Szkoda kasy. Przy 3x300W lepiej znaleźć dobry 80A z rzeczywistym MPPT, albo nawet dać 600-750W paneli z MPPT 60A, niż tandetę PWM i tracić część prądu na samym regulatorze. Przy dobrym MPPT, pomyśleć nad pogrupowaniem paneli w równoległe szeregi, żeby nie walić wszędzie przewodów grubości palca, to też kosztuje (przy MPPT można podnieść napięcie, przy PWM jest to niewskazane, tylko zwiększa straty).

Przetwornica 8kWpeak? (domyślam się że 4kW ciągła/8kw szczytowa). Po kiego grzyba? Do lodówek kompresorowych powinna być tylko i wyłącznie w pełnym sinusie, możliwie sprawna w razie biegu jałowego (tryb eco), a to będzie kosztowało (nie patrzyłem, ale dobra przetwornica 4kW/8kWpeak to będzie gruubo ponad 2 tysia (raczej w kierunku 3 kPLN)). Oczywiście, za parę stówek kupi się na ali przetwornicę 4/8kW, ale to nie będzie sinusowa, ani nawet nie zbliżona do sinusa (aproksymowany sinus) - zwykła prostokątna ew. trapez. Taka tanioszka z ali rozpirzy lodówki, ale to będzie w gratisie, bonus. 

Laptopy? Nie potrzeba przetwornicy, dobre zasilacze na 12V (zależy od marki laptopów - można znaleźć oryginały) i heja.

Czajnik elektryczny? Znaleźć mniejszy czajnik z mniejszą grzałką (moc ok. 800W) i z powodzeniem wystarczy, a nie trzeba kalkulować wielkiej przetwornicy pod wielki czajnik domowy 2000-2200W.

Ładowanie akumulatorów do łódki? Może trzeba się zainteresować regulatorami z możliwością podpięcia dodatkowego niezależnego akumulatora/ów - pod kątem ładowania aku łodziowych ładować je bezpośrednio z regulatora, unikając strat aku-przetwornica-ładowarka-aku? Tak na szybko, do 30A są tracery Duo, ale można poszukać mocniejszych innych producentów. Może trzeba pomyśleć nad drugiem regulatorem, i odpowiednim połączeniem tego wszsytkiego z solarami z możliwością przełączenia części paneli na ten drugi regulator, po to, żeby osobno ładować akumulatory (ponieważ jesteś hop-siup, pamiętaj że bezwzględnie potrzebne byłyby specjalne komponenty do dużych amperaży prądu stałego, i odpowiednia "logika" przełączania żeby nic nie zjarać ani żeby coś się nie zes...ło). 

Lodówki i czajnik spokojnie można byłoby ogarnąć przetwornicą pełny sinus 2/4kW, i jeszcze zostawałaby "dyspozycyjna" moc. Byłoby to sprawniejsze jako całość, bo im większa przetwornica, tym większe straty "jałowe". I tańsze.

Aku AGM 100Ah? Nawet 2 sztuki to słabo, z nich da sie wyciągnąć po pełnym naładowaniu max 1000-1200Wh (godzina pracy odbiorników z poborem ok. 1 kW - z trudem same lodówki na tym przez noc popracują). Poza tym, przy nawet 60A ładowania, to dla 2szt. AGM sporawo. Jak już, to z oszczędności z poprzednich etapów, 2x 100Ah LiFePO4 (cirka 1900Wh dostępne), lub 2x140Ah lub 3x140Ah w AGM-ie (cirka 1600 lub 2500Wh dostępne). 

2szt AGM po 100Ah po pierwszym sezonie takiego używania, jakie planujesz, przez kilka letnich miesięcy, mogą się nadawać na śmietnik. 3x140Ah mają większą szansę pociągnąć dłużej niż jeden sezon. 

Kolejne pytanie - co gdy trafi się pochmurny dzień? dwa? trzy? tydzień deszczu ciurasem (bywa)?

I ostatenie pytanie. Czy warto? Chyba nie zdajesz sobie sprawy z realnych kosztów zrobienia w miarę działającej instalacji, jeśli uważałeś, że na ali po taniości kupujesz za 150 złotych panel 300W. 

Panele z 1500-2000, regulator/ew. 2 regulatory - 1000, dobra sinusowa przetwornica (tylko 2/4kW peak, nie mocniejsza) ok. 2000, przewody, rozłącznki (heble), zabezpieczenia, końcówki przewodów - z 1000 zł, akumulatory -2500 wzwyż (do cirka 4-4,5 kPLN). 

To nie jest tak, że podsumujesz sobie na kartce waty, na ali dobierzesz na chybił-rafił parę najtańszych gratów które na papierze te waty mają tylko dlatego bo sprzedawca tak napisał, zepniesz to  do kupy sznurowadłem i będą ta-daaaam! fanfary.

Aż się nie chce pisać, żeby prostować takie wyobrażenia jak działa fotowoltaika i w oparciu o oferty na ali.... 

 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Hej , proszę o pomoc . Mam mppt 3210an firmy epever i podłączony do 2 akumulatorów w przyczepie w sumie 200ahh , bez ładowania z panela do tego podłączony czujnik temperatury i kontroler mt50 . Po włączeniu działał przez pare minut i sam zgasł monitor ( zwarcia nie ma) to już drugi mppt 3210an i tak samo się zachował . Macie pomysł czemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprecyzyjnie napisałaś. Po jakimś czasie podświtlenie gaśnie, ale w tle wyświetlają się dane. Po naciśnięciu jakiegoś przycisku wraca podświetlenie.

7 godzin temu, Monika Nowak napisał(a):

Mam mppt 3210an firmy epever i podłączony do 2 akumulatorów

W jaki sposób są połączone aku? Szeregowo czy równoległe?

7 godzin temu, Monika Nowak napisał(a):

bez ładowania z panela

W takim wypadku po co regulator?

Jakie urządzenia masz podłączone do regulatora jako odbiorniki?

Jakie jest napięcie na akumulatorach?

Jakieś zdjęcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, lbuster napisał(a):

Nieprecyzyjnie napisałaś. Po jakimś czasie podświtlenie gaśnie, ale w tle wyświetlają się dane. Po naciśnięciu jakiegoś przycisku wraca podświetlenie.

W jaki sposób są połączone aku? Szeregowo czy równoległe?

W takim wypadku po co regulator?

Jakie urządzenia masz podłączone do regulatora jako odbiorniki?

Jakie jest napięcie na akumulatorach?

Jakieś zdjęcia?

https://drive.google.com/file/d/1hDievWOZZFrdytPm8bSX3OBJagIhXyD8/view?usp=drivesdk
 

nic nie jest podłączone nawet panel bo nie zdarzylismy podłączyć . Po około 2 minutach display zgasł i koniec , już nie włączył się . Podłączone są dwa akumulatory po 100ahh . Akku podłączone rownolegle 12v

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nowy regulator podłączyłeś tak, jak na filmiku i

25 minut temu, Monika Nowak napisał(a):

Po około 2 minutach display zgasł i koniec , już nie włączył się

Zgasł wyświetlacz mt50 czy okienko na regulatorze?

Nic innego nie było podłączone?

Wspominałeś(aś), że to już drugi regulator. Tylko on był wymieniany? Przy pierwszym regulatorze był tak samo podłączony, czy coś więcej?

Takie głupie pytanie - klikałeś przycisk power? Może jest ustawiony przedział działania (godziny pracy).

Odłącz jeszcze wwyświetlaczmt50 i czujnik temperatury i ponownie zrób próbę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lbuster napisał(a):

Czyli nowy regulator podłączyłeś tak, jak na filmiku i

Zgasł wyświetlacz mt50 czy okienko na regulatorze?

Nic innego nie było podłączone?

Wspominałeś(aś), że to już drugi regulator. Tylko on był wymieniany? Przy pierwszym regulatorze był tak samo podłączony, czy coś więcej?

Takie głupie pytanie - klikałeś przycisk power? Może jest ustawiony przedział działania (godziny pracy).

Odłącz jeszcze wwyświetlaczmt50 i czujnik temperatury i ponownie zrób próbę.

Tak drugi i w pierwszym było to samo . Zgasło okienko na regulatorze . Nie było nic podłączone .  Były próby już odłączania i ponowna próba była robiona . Jedynie za pierwszym razem ( pierwszy regulator ) chwile można było się *pobawic* ale jak podłączyliśmy drugi raz to już się nie włączył . Teraz przy drugim działało około 2 minuty i już koniec . 
podlaczylismy teraz taki tani zwykły mały chiński i działa - ładuje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.