Skocz do zawartości

Problem z podłączeniem regulatora Tracer 2210AN


xluc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Drogich Forumowiczów.

Mam problem z podłączeniem regulatora Tracer 2210AN w mojej przyczepie Hobby 495UFE. Sytuacja wygląda tak:

W przyczepie mam akumulator żelowy 80Ah do którego bezpośrednio podłączone są mover, prostownik oraz biegną kable do energobloku przyczepy i w razie potrzeby zasilają instalację 12V. Chciałem do tego dołożyć instalację fotowoltaiczną w postaci panela 150W oraz regulatora mppt. Padło na regulator Tracer 2210AN i MT50. Początkowo podłączyłem regulator do akumulatora, w ustawieniach regulatora wybrałem akumulator żelowy i wskazałem 80Ah. Do tego momentu wszystko było ok. Regulator pokazywał napięcie akumulatora (obecnie 12,6V) i wszystko działało poprawnie.

W takim razie odłączyłem od akumulatora kable biegnące do energobloku i podłączyłem je na wyjście regulatora. I tu zaczęły dziać się dziwne rzeczy. Regulator pokazuje napięcie akumulatora i natężenie prądu (wcześniej nie pokazywał natężenia). Na akumulatorze pokazuje ujemne natężenie zaś na wyjściu na instalację 12V to samo natężenie ale dodatnie. Ale najdziwniejsze jest to, że po włączeniu np. oświetlenia napięcie na akumulatorze spada do 11,6 V i po chwili regulator odłącza odbiorniki. Dodatkowo pokazuje natężenie prądu na poziomie ok 10A. 

Po ponownym podłączeniu przewodów bezpośrednio od akumulatora do energobloku (z pominięciem regulatora) wszystko wraca do normy i regulator pokazuje ok. 12,3V przy włączonych odbiornikach.

Dodam, że panel fotowoltaiczny 150W nie jest jeszcze podpięty do regulatora - ale nie wiem, czy to może być powodem problemu.

Przewody prądowe zabezpieczone są bezpiecznikami.

Będę wdzięczny za każdą sugestię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nie wiem, czy nie za późno, ale dziwne rzeczy może pokazywać, jak podłączysz Aku do regulatora, jak jakieś odbiorniki będą pobierały prąd.

Jakiego przekroju i długości są przewody od AKU do regulatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że regulator pokazuje natężenie, a wcześniej nie, nie jest dziwne - przy podłączeniu do akumulatora nie miało co tego zmierzyć (na energoblok prąd trafiał bezpośrednio z aku). Jeżli miałeś podłączony aku do regulatora, pokazywał napięcie na aku, ale pobór szedł bezpośrednio z akumulatora, i regulator nie mógł tego mierzyć.

Nie masz panela - więc ujemne i dodatnie natężenie wskazywałoby ile ciągnie z aku i ile wychodzi z regulatora przez wyjście odbiorników na regulatorze. Dotąd wydaje się ok i logiczne (porównuje prądy na wyjściu i wejściu regulatora).

Dalej - dziwności:

W dniu 5.11.2022 o 19:07, xluc napisał:

Ale najdziwniejsze jest to, że po włączeniu np. oświetlenia napięcie na akumulatorze spada do 11,6 V i po chwili regulator odłącza odbiorniki. Dodatkowo pokazuje natężenie prądu na poziomie ok 10A.

 Słuszne pytanie o przewody AKU-regulator, bo tak na ogląd, jest to jedyen z dwóch elementów, o który "rozszerza" się instalację przy podłączeniu energobloku do regulatora.

Jeżeli po włączeniu samego oświetlenia (jakie  je masz? podanie mocy pozwoliłoby oszacować, jaki powinien być spadek napięcia) pokazywałby I=10A i U=11,6V, to albo regulator jest uwalony, albo przewody między aku i regulatorem są do bani/nie ma gdzieś styku i coś się gdzieś mocno grzeje. Przy podłączeniu odbiorników (energobloku) do akumulatora, jesli nie masz panela, samo połączenie aku-regulator nie robi nic więcej, niż mierzy napięcie akumulatora, więc jakikolwiek "styk" byłby wystarczający, natężenie na przewodach  aku-regulator to w takim przypadku dosłownie miliampery (regulator działałby tyle, co multimetr w trybie woltomierza). Podpinając energoblok do regulatora, prąd musi przepłynąć inaczej: aku -> regulator -> energoblok  (zamiast aku->energoblok). Masz 2 elementy "dodatkowe" ( "->" i  regulator). 

Jeżeli całe oświetenie jest ledowe, i bezpośrednio zasilane z DC, to już przy 2-3A można mieć z cepy Las Vegas. Jeżeli oświetlenie miałoby ciągnąć te 2-3A, to gdzie brakujące 7-8A, to prawie 80-100W, jeśli nic innego niż oświetlenie miałoby nie działać, to gdzieś musiałby być ten prąd "wypalony" (ergo: ciepło, i to sporo, mniej więcej tyle ciepła, ile 100W klasyczna żarówka). Sprawdź, czy na pewno masz dobrze podłączone przewody (właściwe wyjścia regulatora), iprzewód między aku a regulatorem, oraz czy kiedy podpinasz energoblok przez regulator, nic się nie grzeje na lini aku-regulator (od biegunów aku do wejścia  na regulator) i czy nie grzeje się radiator "na pleckach" regulatora. 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.11.2022 o 19:07, xluc napisał:

W takim razie odłączyłem od akumulatora kable biegnące do energobloku i podłączyłem je na wyjście regulatora. I tu zaczęły dziać się dziwne rzeczy

To najprawdopodobniej był błąd - nie znam tego modelu regulatora, ale w niektórych regulatorach te wyjścia oznaczone jako "load" (na tracerze to chyba symbol żarówki) są dla jakichś małych odbiorników, typu pojedyńcza lampka LED. Główne odbiorniki powinieneś podłączyć do akumulatora. Bardziej zaawansowane regulatory to nawet nie mają tych wyjść 'load', tylko mają jedno wyjście na akumulator.
Sprawdź w instrukcji regulatora, jakie maksymalne obciążenie możesz podpiąć pod wyjścia "load". 

 

 

W dniu 5.11.2022 o 19:07, xluc napisał:

Po ponownym podłączeniu przewodów bezpośrednio od akumulatora do energobloku (z pominięciem regulatora) wszystko wraca do normy i regulator pokazuje ok. 12,3V przy włączonych odbiornikach.

Bo tak to powinno być podłączone imho

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2210AN ma na wyjściu 20A, mam podobny o ile nie ten sam nawet, i podłączony energoblok pod to i jest ok. Oczywiście odbiorniki wysokoprądowe (przetwornice, movery itp) idą bezpośrednio pod aku (również gniazdo 12v przeznaczone do lapka/małej przetwornicy). Nie wolno na wyjścia  load podłączać żadnych przetwornic, ale to od razu wywala błąd i wyłącza kontroler.

Nie ma co pisać że tylko pojedynczą lampkę można pod load podłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam identycznie jak @czyś :) Tylko mover, przetwornica i podtrzymanie radia bezpośrednio do AKU. Cała reszta do regulatora, by było odcięcie przy niskim napięciu i mierzenie zużycia prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mniejeszcze czujnik gazu jest bezpośrednio podpięty pod aku - nie ciągnie dużo, ale wolałbym żeby jeszcze działał mimo odcięcia wyjść przez kontroler. 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.