Skocz do zawartości

Abwasserheizung


mot

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór. W nowo nabytej przyczepie, tuż obok siebie, znajdują się dwa włączniki. Jeden, nieopisany, jest od podgrzewania kociołka Truma, drugi obok, z doklejonymi nadrukami "Abwasserheizung", "Ein" i "Aus". Tłumacz podpowiada, że to podgrzewacz ścieków (najpewniej "szarej wody"), ale czy na pewno? Przyczepa nie posiada zbiornika szarej wody. Zauważyłem natomiast, że przy zasilaniu z akumulatora "pokładowego", w chwili włączania tegoż abwasserheizung, lampki na suficie dyskretnie słabiej świecą, czyli gdzieś, coś się włącza. W necie znalazłem wzmiankę, że kampery mają niekiedy na wyposażeniu podgrzewacz zbiornika szarej wody (abwassertankheizung) - zapewne na zimę. Ale tu... Może to podgrzewanie rurki wyprowadzającej tę wodę, już na zewnątrz, pod podłogą? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, mot napisał:

Może to podgrzewanie rurki wyprowadzającej tę wodę, już na zewnątrz, pod podłogą?

Też tak sądzę, masz to podłączone do instalacji 12v? U mnie grzanie rur jest zasilane tylko z 230... tak mi się przynajmniej wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przygasanie (dyskretne) lampek sufitowych (przy zasilaniu wyłącznie z akku 12V) wskazuje, że tak właśnie jest. Mam wrażenie, że ta przyczepa jest jakaś taka "zimowa" - ogrzewanie podłogowe (230V/20V, 24V, 28V), a piecyk TRUMA, po zdjęciu przedniej  osłony, wygląda jak dwa identyczne piecyki Truma, jeden za drugim (plus Trumavent 230V i Ultraheat 230V). :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne to jakieś. 
Skoro wentylator w piecu masz na 230v to nie rozumiem po co ktoś zrobił grzanie rur na 12v. Musisz to jeszcze rozkminić. 

Ogrzewanie podłogowe tez masz pewnie tylko z 230v.

Piec masz podwójny bo to pewnie jest 5002.

Generalnie zdjęcia pomagają ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, vrs napisał:

Dziwne to jakieś. 
Skoro wentylator w piecu masz na 230v to nie rozumiem po co ktoś zrobił grzanie rur na 12v. - tak właśnie jest. 

Ogrzewanie podłogowe tez masz pewnie tylko z 230v. - tak jest. 

Piec masz podwójny bo to pewnie jest 5002. - ok, dzięki za info. 

Generalnie zdjęcia pomagają ;)

 

 

Dziękuję za zaangażowanie. Oprócz wyeksponowanego "abwasserheizung", cała opisana przeze mnie reszta jest bez znaczenia - wszystko jest jasne. Jedyna rzecz to ew. istota działania tego obwodu(?) Fotografia samego włącznika niczego by nie wniosła. Typowy pstryczek, jak do oświetlenia, z doklejonymi karteczkami. Wygląda na  samoróbkę (napisy). Innych elementów (widocznych) tu po prostu nie ma. Idąc tropem "kamperowym", na jakichś niemieckojęzycznych forach znalazłem kilka wzmianek o "kablu grzewczym", który albo biegnie wzdłuż rurek wyprowadzających ścieki albo owe rurki są nimi owijane, plus dodatkowa izolacja termiczna (pianka, folia alu+pianka, etc.). Te kable grzewcze miały być na 12V. 

Wszystko wydaje się wskazywać, że jest to zabezpieczenie przed zamarzaniem wody w rurkach wyprowadzających, podczas  używania przyczepy w zimie. W Twojej przyczepie też coś takiego jest? 

Edytowane przez mot (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.