Skocz do zawartości

Brak prądu w gniazdku i brak oświetlenia.


Lester2691

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,jest nowym włascicielem angielskiej  przyczepy Coachman Mirage lux.Mam problem z elektryką,szukałem na forum ,znalazlem podobne ale nie dokładnie takie tematy.Dlatego zwracam się z  zapytaniem do forumowiczów.

Sprawa dotyczy zasilania 230v, prąd z zewnątrz dochodzi do głównej rozdzielni/świeci  sie na czerwono przycisk/.Zasilanie  jest  w  bojlerze/grzeje on oraz  świeci  się  dioda na przycisku/.Brak jest  oświetlenia /działa dobrze na 12v/oraz prądu w gniazdku/nie świeci  się  dioda na przycisku. Sprawdzałem bezpieczniki na panelu, są  dobre ,brak uszkodzeń kabli,gdzie mogłem sprawdziłem styki,były czyste.Znalazłem jeszcze jeden bezpiecznik na dole w szafce ,jest dobry. Nie mam pomysłu co jest nie tak .

20220826_161012.jpg

20220826_161044.jpg

20220826_161116.jpg

20220826_161156.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przyciskach przy gniazdkach nie ma diod, tylko czerwony znacznik.

Sprawdź, czy masz włączone zasilanie na takim (lub podobnym) panelu. Światło w przyczepie masz na 12V.

IMG_20220901_110352.jpg

Edytowane przez Ramirez (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,oswietlenie na 12v  dziala jak nalezy myslalem ze  chodzi  tez  na 220v.dzięki za info.Panel mam bardzo podobny, z akumulatora chodzi tez pompka wody, to juz  doczytalem na forum.Nie  wiem  co z tym gniazdkiem tu jest główny problem jak się okazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz zasilanie 12V tylko z akumulatora pokładowego przyczepy, lub z rozruchowego/alternatora po odpowiednim podłączeniu do samochodu. Wyboru źródła dokonuje się przełącznikiem na panelu CAR-VAN. Dodatkowo w większości angielek, w przedniej części w narożnikach przy szafkach znajdowały się dwa kinkiety zasilane napięciem 230V. Masz takie? Z tego co piszesz, nie posiadasz zasilacza, który umożliwiłby Ci zasilanie instalacji 12V po podłączeniu się do 230V z pominięciem akumulatora. To warto zainstalować. Schematy znajdziesz na forum.

Jeśli chodzi o gniazdko, to nie zostaje nic innego jak sprawdzenie połączeń przewodu zasilającego i prześledzenie jego trasy do skrzynki z bezpiecznikami. Gdzieś jest przerwany lub nie podłączony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kinkiety mam jak najbadziej, świecą  na 12  v.Co do  sprawdzenia przewodów od gniazdka może  ktoś  wie jak  się  demontuje osłonkę/rozbiera gniazdko?Nie chciałbym go uszkodzić a chyba od niego trzeba by  zacząć. Przy okazji od czego  jest  ten włącznik  z bezpiecznikem  w  szafce na dole , którego zdjęcie zamiesciłem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na gniazdku te dwa kołeczka to zaślepki pod którymi powinny być śrubki. Na przycisku o który pytasz nie masz jednej. Tak to wyglada ?

Przycisk z bezpiecznikiem, jeśli jest tak samo jak było u mnie, to będzie włącznik grzałki elektrycznej na 230V w bojlerze. W moim przypadku elektrycznie można było podgrzać wodę do 70 stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejnik  już rozpracowałem, to ten przycisk bez zaslepki,już wodę  grzałem.Nie ma zaślepki bo ktoś coś tam kombinował widać od wewnątrz jak otworzę pokrywę pojemnika.Chodzi mi o ten drugi wyłacznik  tylko ze  znacznikiem i bezpiecznikiem  5A w formie rurki , pod nim jest ceratka szara,to to zdjęcie.On jest po drugiej stronie przyczepki  obok lodówki i kuchenki ,po stronie gniazdka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Mam do was zupełnie inne pytanie które wynika z bycia przeze mnie totalnym laikiem jeśli chodzi o przyczepy. Czy w nie podłączonej do auta ani 230v przyczepie powinienem mieć prąd z akumulatora pokładowego... W tym oświetleniu nad kuchnią ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Adamoski napisał(a):

Czy w nie podłączonej do auta ani 230v przyczepie powinienem mieć prąd z akumulatora pokładowego

To zależy od przyczepy - jeśli by tak było to powinieneś mieć panel sterowania do tego (chyba że coś przez kogoś dokładane) - a normalnie to akumulator jak nie ma solarów najczęściej jest podpięty tylko do movera (jak masz) i bez auta/lub podłączenia do 230 żadnego prądu nie doświadczysz w przyczepie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od przyczepy - jeśli by tak było to powinieneś mieć panel sterowania do tego (chyba że coś przez kogoś dokładane) - a normalnie to akumulator jak nie ma solarów najczęściej jest podpięty tylko do movera (jak masz) i bez auta/lub podłączenia do 230 żadnego prądu nie doświadczysz w przyczepie
Nie musisz mieć żadnego panelu do sterowania i nie musi być tak, że Aku w przyczepie ma służyć tylko do movera. Nawet podstawowe elektrobloki pozwalają na wpięcie akumulatora bez żadnego ekstra panelu sterowania. Zresztą czemu ten panel miałby służyć?
Mam do was zupełnie inne pytanie które wynika z bycia przeze mnie totalnym laikiem jeśli chodzi o przyczepy. Czy w nie podłączonej do auta ani 230v przyczepie powinienem mieć prąd z akumulatora pokładowego... W tym oświetleniu nad kuchnią ?
Jeśli akumulator jest podłączony do energobloku to tak, oświetlenie powinno działać na 12V. , Natomiast jeśli akunie jest podłączony do elektrobloku, i służy tylko do zasilania movera to nie zasilania w budzie z niego mieć nie będziesz.
Brustner premio live mam z 2017 , ale panelu żadnego nie mam. Przy zakładaniu movera musiałem dokupować akumulator. 
No więc sam montowałeś mover i nie wiesz jak masz podpięty akumulator?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jacek00 napisał(a):

Nie musisz mieć żadnego panelu do sterowania

Moim zdaniem jak masz fabryczne spięcie przyczepy z aku to masz przynajmniej jakiś minimalistyczny panel pokazujący choćby poziom jego naładowania. A jak masz to dokładane i wpięte w energoblok poza fabryką to faktycznie nic nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kleo77 napisał(a):

Moim zdaniem jak masz fabryczne spięcie przyczepy z aku to masz przynajmniej jakiś minimalistyczny panel pokazujący choćby poziom jego naładowania. 

Nic takiego nie musi mieć miejsca. Może coś takiego być. Kwestia wyposażenia przyczepy. 

Godzinę temu, kleo77 napisał(a):

jak masz to dokładane i wpięte w energoblok poza fabryką to faktycznie nic nie będzie.

Ja miałem fabrycznie w Adrii i nie było żadnego wskaźnika. Po prostu, kwestia konkretnej przyczepy. W budżetowych budkach niekoniecznie cokolwiek muszą dołożyc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 27.02.2023 o 09:27, jacek00 napisał(a):

Nic takiego nie musi mieć miejsca. Może coś takiego być. Kwestia wyposażenia przyczepy. 

Dokładnie jest tak jak napisał Jacek.

U mnie w Knausie - mimo fabrycznego istnienia moovera + akumulatora (podłączonego do energobloku) - nie było żadnego wskaźnika ani prądu z tego akumulatora ani woltomierza.

Taki woltomierz jak na fotce to zakładałem sobie już sam.

Natomiast z akumulatora poprzez energoblok przyczepa posiada zasilanie 12 V do pompki wodnej + do kilku punktów oświetlania.

Sam akumulator jest ładowany zarówno z 230 V osobną ładowarką podłączoną TYLKO do akumulatora jak również z alternatora holownika przez PIN-y zasilające przyczepkę.

Jest dokładnie tak jak Koledzy piszą - kwestia wyposażenia budki.

Pzdr

Włodek

PS - inna sprawa to fakt, że w starszych przyczepach instalacje były zdecydowanie prostsze - nie było tam - i chwała bogu - obecnej powszechnej wydumanej elektroniki sterującej niemalże wszystkim i takie instalacje zdecydowanie łatwiej dawało się ogarnąć samodzielnie.

Dziś masz jakiś tajemniczy panel sterujący z pierdylionem wchodzących do niego kabelków i nic z tym sam nie zrobisz.

Osobiście bardzo się cieszę, że mam starsze rozwiązania - obecne wersje to jak dla mnie horror do kwadratu - tyle, że taki jest trend i może być tylko gorzej...:(

IMG_0281.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.