Skocz do zawartości

silnik wentylatora Trumatic


Rekomendowane odpowiedzi

Silnik wentylatora piecyka Trumatic 230 V bez dostępu do sieci nie działa,wiadomo.Czy można taki silnik przewinąć tak,aby działał przy użyciu prądu 12 V ? Spędzam urlop nad jeziorem bez dostępu do sieci 230 V,do dyspozycji mam akumulator nawet dużej mocy 12 V. Dodatkowe pytanie,to czy można bezpiecznie używać pieca Trumatic bez używania wentylatora ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, markopol napisał:

Silnik wentylatora piecyka Trumatic 230 V bez dostępu do sieci nie działa,wiadomo.Czy można taki silnik przewinąć tak,aby działał przy użyciu prądu 12 V ? Spędzam urlop nad jeziorem bez dostępu do sieci 230 V,do dyspozycji mam akumulator nawet dużej mocy 12 V. Dodatkowe pytanie,to czy można bezpiecznie używać pieca Trumatic bez używania wentylatora ?

1. Czy można przewinąć to nie wiem, ale myślę że może być ciężko.

2. Niektóre silniczki tych wentylatorów są fabrycznie na 12V. Ja tak mam, więc może lepiej poszukać i kupić. Nie wiem tylko jak w przypadku sterowania wtedy. 

3. Pieca można używać bez wentylatora, bo jest fabrycznie przystosowany. Wentylator jest w niektórych przyczepach jako "opcja". Oczywiście pod warunkiem, że nie masz jakichś dziwnych przeróbek w postaci dołożonych materiałów łatwopalnych w pobliżu pieca, lub brak osłon itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam piec jest nie dotykany żadną przeróbką ,ale tuż nad nim jest podłoga szafy, a w szafie wszystko łatwopalne.Za piecem w jego komorze jest sporo pustej przestrzeni, ale ciepło idzie do góry. Jeszcze raz sprawdzę napięcie pracy silnika,mam go wymontowany.

Co to za osłony ochronne ? Gdzie powinny się znajdować ? Szafa nad piecem jest drewniana,i lekko się nagrzała podczas próby pieca,niestety nie miałem zasilania 230 V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik trumavent-a 230V działa na prądzie przemiennym, a 12 V na stałym (i zasilanie z 12V cepy - z aku, z fotowoltaiki będzie prądem stałym). Inny jest też na 12V regulator (z potencjometrem) sterowania silnikiem i elektronika na płytce.  To nie tylko kwestia przewinięcia silnika na niższe napięcie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nie działa na 12V, jak pisał przedmówca silniki prądu stałego a przemiennego to 2 różne sprawy, oczywiście nie wykluczające się ale prościej wstawić silnik na 12V a potem po konwersji zasilić go z sieci.

Jeżeli oględziny nic nie dadzą dołóż 2 silnik np do jednej rury:

np; https://www.jula.pl/catalog/wypoczynek/lodz/lodzie-i-silniki/silniki/wentylator-komory-silnika-651017/

ale uwaga, ten podobno hałasuje

 

Edytowane przez Marek4791 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, markopol napisał:

Dzięki za rady,poszukam dodatkowego wentylatora, bo bez wyciągu ,nagrzał się niebezpiecznie spód szafy. Może trafię silnik z regulacją obrotów.

To że się nagrzał to nie szkodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam nawiewu gdy chce lepiej rozprowadzić ciepło po kamperze...mój piec jest podwójnym piecem (czyli mocniejszy) i często z wielu powodów pracuje bez nawiewu - nie dzieje się wówczas nic złego...

Żeby zmienić zasilanie nadmuchu, trzeba zmienić silnik...jak było już to opisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj udało się zdjąć wentylator z silniczka napędu ,droga otwarta do szukania silnika 12V .Problem z demontażem wentylatora ,to mała śrubka na wale silnika ,oraz bardzo mały klucz imbusowy.do jej odkręcenia. 

Kilka dni pod WX 80 i zdemontowane. Może ktoś z Kolegów ma taki silnik na zbyciu ,jestem zainteresowany.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.