Skocz do zawartości

Historia edycji

ed

ed

W/g mnie wystarczy z akumulatora pokładowego poprowadzić przez bezpiecznik np 10A przewody 2,5 mm kw. do zacisków 6-go  plus i do 4-tego minus. Dotyczy listwy na górze schematu tam gdzie są kółka z numerami 9 i 13. Gdy podłączysz 230 v będziesz miał zasilanie oświetlenia i pompek z zasilacza w energobloku, a gdy odepniesz do sieci przyczepę przekaźnik przełączy Ci zasilanie pompek i oświetlenia z akumulatora. Jest tylko jeden problem - w czasie poza wyjazdami akumulator będzie ciągle podłączony do instalacji przyczepy i np pozostawienie przez nieuwagę niedomkniętego kranu pompka będzie chodzić na sucho i wyładuje Ci akumulator to samo ze światłem. Można temu zapobiec dając po wspomnianym bezpieczniku wyłącznik. Można też to zautomatyzować za pomocą przekaźnika z cewką na 230 V AC. Jak podłączysz 230 to przekaźnik przez swoje styki odłączy akumulator od instalacji przyczepy (jego styki spełnią taką samą rolę jak wspomniany wyłącznik.)

ed

ed

W/g mnie wystarczy z akumulatora pokładowego poprowadzić przez bezpiecznik np 10A przewody 2,5 mm kw. do zacisków 6-go  plus i do 4-tego minus. Dotyczy listwy na górze schematu tam gdzie są kółka z numerami 9 i 13. Gdy podłączysz 230 v będziesz miał zasilanie oświetlenia i pompek z zasilacza w energobloku, a gdy odepniesz do sieci przyczepę przekaźnik przełączy Ci zasilanie pompek i oświetlenia z akumulatora. Jest tylko jeden problem - w czasie poza wyjazdami akumulator będzie ciągle podłączony do instalacji przyczepy i np pozostawienie przez nieuwagę niedomkniętego kranu pompka będzie chodzić na sucho i wyładuje Ci akumulator to samo ze światłem. Można temu zapobiec dając po wspomnianym bezpieczniku wyłącznik. Można też to zautomatyzować za pomocą przekaźnika z cewką na 230 V AC. Jak podłączysz 230 to przekaźnik przez swoje styki odłączy akumulator od instalacji przyczepy (jego styki spełnia taką samą rolę jak wspomniany wyłącznik.)

  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.