Skocz do zawartości

Nie działający Piecyk Truma


Mell

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Szukam i szukam pomocy może tu znajdę. Mam Truma SL 3002. 

Odpalam piecyk , zawór wciśnięty, pali się świeczka. Odkręcone na maxa, puszczam pokrętło co wciska zawór i gaśnie. Nie chwyta gazu z dużego palnika. Lecz raz na 10 prób gdy postukam w piecyk/ zawór, łapie i grzeje wszytko normalnie. Reguluje się sam więc termopara działa dobrze. Problem tylko lub aż żeby odpalic go wogole. Teraz jest zdjęta obudowa to stukać można ale nie o to chodzi. Gdzieś może leżeć problem? Czy to zawór magnetyczny? Czy inne rzeczy bo widzę że zawór sam kosztuje parę ładnych stówek. a magnetyczny tylko 200. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uszkodzna termotara . lub zabrudzony elektromagnes termopary ( nie trzyma ) . Od spodu piecyka tam gdzie jest widoczna rurka doprowadzająca gaz , znajduje się obok drugi cienka rurka  . To właśnie przewód teromopary . Biegnie od palnika do elektromagnesu znajdującego się pod dużą nakretką  . U mnie pomogło wykręcenie elektromagnesu , wyczyszczenie . W piecu który masz jest dwie termopary . jedna zamyka zawór stopniowo  pod wpływem temperatury , służy jak regulator temperatury  i ta jak piszesz działa dobrze . A druga odcina dopływ gazu gdy nie ma płomienia . ja piszę o tej drugiej .

Edytowane przez leszek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj rozebrać i oczyścić , mam wprawdzie inny piec ale miałem dokładnie takie same objawy , rozebrałem wyczyściłem zawór  gazowy , teraz pali od strzału choć okazało się że mam uszkodzony termostat i grzeje na max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, BIGL napisał:

Całości na razie nie rozbieraj, przeczyść same styki przy termoparze - zazwyczaj pomaga. Rozumiem że pokrętło mocy piecyka po wciśnięciu wraca do góry na swoje miejsce.

U mnie też  niby wracało ale palić nie chciał ,pryskałem go z góry WD niby żwawiej odbijał  ale nie pomogło bo nadal ciężko zapalał albo wcale .

Oby to co piszesz pomogło .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkręć przewód termopary z zaworu i przeczyść styki przewodu i cewki.  Jeżeli to nie pomorze to zleć naprawę serwisowi ( jest w Opalenicy). Termopara tak naprawdę jest gwarantem bezpieczeństwa jeżeli chodzi o sprzęt gazowy w naszych budkach. Urządzenie musi być sprawne .

 

Ps. Tutaj masz podobny temat

 

 

ter1.jpg

Edytowane przez BIGL (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak być że pokrętlo nie odbija po wciśnięciu całkowice , ciężko to zauważyć . Ale nawt wtedy świeczka po zapaleniu i puszczeniu pokrętła nie powinna zgasnąć  . Nie zadziała za to palnik właściwy . Świeczka będzie się palić a palnik właściwy albo wcale , albo raz zadział , raz nie . Czasem działa tylko na full . W zależności jak wysoko odbije sprężyna zaworu , ograniczana przez brud tam zalegajacy lub zepsutą termoparę mechaniczną . Z tego co piszesz świeczka czasami gaśnie po puszczeniu pokrętła , a za to jest odpowiedzialna termopara termoelektryczna . To ta o której pisałem , zakończona  elektromagnesem  który podałeś na fotce .  Łączy sie na dole z rurką której końcówka jest zamontowana na świeczką poalnika  . BIGL ma rację , spróbuj na początek wyczyścić te połączenia . Ta nakretka na dole o której pisałem . Pod wpływem temperatury świeczki palnika ten elektromagnes gdy jest dobry po wciśnięciu powinien trzymać i świeczka świecić po puszczeniu pokrętła. Wtedy gdyby świeczka świeciła a nie działał właściwy palnik trzeba rozkręcac cały zawór i czyścić . Można taki elektromagnes sprawdzić inną termoparą , uniwersalną kosztującą w necie coś ze 20 zł . Może sie okazać że  nie trzeba wtedy kupować tak kosztownej części a wystarczy samo czyszczenie .

Edytowane przez leszek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie to części do urządzeń truma są beznadziejnie drogie. Mam jakiś problem z piezoelektrykiem i w życiu jak by było to konieczne nie kupię oryginalnego. 

Edytowane przez Tomek515 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazłam przyczynę. Redukcja dociskająca termopare do zaworu magnetycznego jest stara i się rozpada. Nie trzyma gwint. Więc jeśli nie ma styku to jak ma dziakact...Nie mogę oczywiście znaleźć tej części, w serwisie mówią że do wymiany cały zawór,a koszt do około 900 zł ... jakiś żart chyba. Spróbuję to wytoczyć u kogoś. Chyba że macie inny pomysł

IMG_20211025_161820.jpg

IMG_20211025_142253.jpg

IMG_20211025_161827.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.