Skocz do zawartości

Zabezpieczenia, rozłaczniki, bezpieczniki


Kdl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Chciałem utworzyć nowy temat bo w tych popularnych wątkach często się zdarza że nie zawsze pada odpowiedź jak już ktoś pyta ? 

Chciał bym żebyście napisali jakie macie zabezpieczenia bezpieczniki i rozłaczniki. Bo bardzo nurtuje mnie temat prądu AC i DC nie jestem jakimś wielkim fachowcem ale różnica w samych bezpiecznikach i rozłacznikach jest ☺ tylko zastanawiam się jak to się ma do takich niskich napięć np 24V Dc czy stosować dedykowane bezpieczniki i rozłaczniki przy tak niskim napieciu? Rozumiem przy napieciach dużo wiekszych gdzie łuk elektryczny inaczej się gasi. Co mówicie na ten temat? 

Dzięki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kdl napisał:

Chciał bym żebyście napisali jakie macie zabezpieczenia bezpieczniki i rozłaczniki.

Bezpieczniki zwykłe samochodowe. Chyba wszyscy tak mają.

Nie bardzo rozumiem pojęcie rozłącznik. Jeżeli masz na myśli przekaźniki, to powinieneś kupować jakieś lepszej jakości. Tanie chinole strasznie się grzeją, co może być niebezpieczne w przyczepie i ciągną trochę więcej prądu, co też jest niepożądane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, BUMERANG napisał:

Nie bardzo rozumiem pojęcie rozłącznik

Rozłącznik to rozłącznik izolacyjny stosowany żeby odłączyć jakiś obwód np do naprawy mając pewność że nie popłynie tamtędy prąd. Np gdy chcesz naprawić coś z panelem a jest on pod obciążeniem. 

A widzisz bo nie dopisałem przepraszam ☺ chodzi mi tutaj konkretnie o instalacje solarne jakie macie zabezpieczenia i rozwiązania ☺ zawsze lepiej i przyjemniej mądrzejsze posłuchać ? i pod patrzeć kto co ma ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Kdl napisał:

chodzi mi tutaj konkretnie o instalacje solarne

Ja mam zwykły hebel do rozłączania akumulatorów w maszynach budowlanych.

https://allegro.pl/oferta/glowny-wylacznik-pradu-hebel-rygiel-12v-24v-300a-8525519931?reco_id=66b53174-7423-11eb-9940-b02628c7e7b0&sid=f8bddad5d737919e6c726c989b66bdbe96499e13bc806f55bd0c404f69ac7020

O instalacjach solarnych jest morze tematów i chyba wszystko tam już zostało powiedziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kdl napisał:

chodzi mi tutaj konkretnie o instalacje solarne jakie macie zabezpieczenia i rozwiązania

np taki do montażu na ścianie :

1278741135_Screenshot_2021-02-21GWNYWYCZNIKPRDURYGIELHEBEL12V-50V200A.png.f1c138ff470b8cc3922bfea968be9943.png

https://allegro.pl/oferta/glowny-wylacznik-pradu-rygiel-hebel-12v-50v-200a-7937555206

co do bezpieczników to typowe samochodowe. od zwykłych płytkowych (na niskie prądy) do większych np. MTA MIDIVAL lub MTA MEGAVAL do zabezpieczenia moowera czy przetwornicy.

na bezpieczniki kupujesz gniazdo lub skrzynkę, jest tego cała masa np tu :

https://allegro.pl/uzytkownik/LMST?bmatch=cl-e2101-d3680-uni-1-3-0218

ja kupuję najczęściej produkty firmy MTA.

Dużo rozwiązań było opisywanych w tematach odnośnie montażu solarów , moje bezpieczniki opisywałem np tu:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedzi ☺ prze analizowałem wszystko co dodaliscie niedługo się biorę za robotę z całym tym majdanem ? bo robi się coraz cieplej ? jak już coś będzie zrobione to wrzuce jakieś foty ale jakiekolwiek sugestie mile widziane ☺

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się wtrącam w nie swój temat, ale nie chcę zakładać nowego, a tutaj to mi się wydaje pasujące do tematu.

Chodzi o dołożenie zwykłego bezpiecznika na kabel. Znalazłem takie coś jak na przykład to:

image.png.41c42eb8652dc2a4a13e51b1741207a8.png

Trochę mi się to nie widzi bo:

1. Wkładam inny kabel (inny kolor, inny producent, inny typ) zamiast fragmentu mojego.

2. Robię dodatkowe złącza kabek-kabel, a wolałbym mój kabel zarobić/zacisnąć/wkręcić bezpośrednio w oprawkę

Znalazłem takie oprawki jak poniżej, co teoretycznie odpowiadało by, ale nie wydaje mi się to zbyt trwałe, oraz nie za bardzo przy większych prądach. Chodzi o 10-20A.

image.png.9a37e7b67e9f0d7fa3ecd2bf7b55ee4d.png

Czy ktoś zna jakieś ciekawsze rozwiązanie? Dodam że raczej rozbudowane moduły i skrzynki odpadają bo dla pojedynczego bezpiecznika to nie warto całej skrzynki montować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to co podaleś to fakt nadaje się na instalacje oświetleniową jak byś chciał pod piąć hak i przyczepke i na większe prądy nie stosował bym tego. A po za tym to nie jest oprawka tylko złączka która nacina dwa przewody i najlepiej to się nadaje jak chcesz wpiać się w istniejąca instalacje a nie chcesz przeciąć kabli.

A jakie grube te Twoje kable? Bo w necie sporo takich oprawek na większe prądy. Zobacz te co podał Suzu4x4 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to ma być do haka. Resztę mam ogarniętą (chyba ? ), tylko myślę jak podpiąć bezpieczniki i przekaźnik. 

Przez przekaźnik główny kabel będzie 6mm2 (plus po stacyjce). Przez sam bezpiecznik będzie kabel 2,5mm2 (stały plus)

Przejrzałem trochę tych oprawek i chyba mam trop:

image.png.566e24ba45a770aefd85e1b3c52aa438.pngimage.png.a8516dcb01ee632655eb5fee2dc98d0b.png

Pytanie, czy dam radę sam bez specjalnych narzędzi zarobić w tym kable? Czy wejdzie w tą podstawę przekaźnika kabel 6mm2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotrekm13 napisał:

Właśnie to ma być do haka. Resztę mam ogarniętą (chyba ? ), tylko myślę jak podpiąć bezpieczniki i przekaźnik. 

Przez przekaźnik główny kabel będzie 6mm2 (plus po stacyjce). Przez sam bezpiecznik będzie kabel 2,5mm2 (stały plus)

Przejrzałem trochę tych oprawek i chyba mam trop:

image.png.566e24ba45a770aefd85e1b3c52aa438.pngimage.png.a8516dcb01ee632655eb5fee2dc98d0b.png

Pytanie, czy dam radę sam bez specjalnych narzędzi zarobić w tym kable? Czy wejdzie w tą podstawę przekaźnika kabel 6mm2 ?

Sorry, że cytuje sam siebie, ale dowiedziałem się, że w podstawie przekaźnika są już zarobione fragmenty kabli 2,5mm.

Konektory jak rozumiem są tam zwykłe 6,3mm dla kabla max. 2,5mm2, a inne chyba nie wejdą. 

Trochę już głupieję. Z jednej strony bym chciał mieć "po stacyjce" coś grubszego niż 2,5mm2 a z drugiej strony cały czas się zderzam ze ściana jak chcę podłączyć przekaźnik...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Piotrekm13 napisał:

Trochę mi się to nie widzi bo:....

I dobrze Ci się widzi że Ci sie to nie widzi bo te złaczki na kabel to badziewie i więcej z tym problemu niż  pożytku
Weź to zrób porządnie - ciachnij kabel zarób konektory i zastosuj byle kostkę łączeniowa a to badziewie zostaw po pewnym czasie przeklniesz

4 godziny temu, Piotrekm13 napisał:

Trochę już głupieję. Z jednej strony bym chciał mieć "po stacyjce" coś grubszego niż 2,5mm2 a z drugiej strony cały czas się zderzam ze ściana jak chcę podłączyć przekaźnik..

Opisz systematycznie co i jak i gdzie chcesz połączyć  albo wrzuć fotę - wtedy będzie można lepiej doradzić - piszesz to trochę chaotycznie i trudno mi Cie zrozumieć o co biega :)

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.