Skocz do zawartości

Moja przyczepa.


Rasier

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam jeśli piszę nie tutaj, bądź powinienem bardziej poszukać. Przeczytałem już kilka wątków, ale są pytania które mnie nurtują i nie bardzo wiem jak znaleźć na nie odpowiedź. Tematów jest bardzo dużo i czytanie tego wszystkiego, aż trafi się na ten właściwy to długa droga.

Kupiliśmy z żoną w październiku swoją pierwszą przyczepę. Jest to Adria Altea 2007 rok. Posiada już akumulator, który obecnie stoi naładowany w piwnicy. Interesuje mnie czy po podłączeniu do sieci 230V akumulator jest doładowywany przez ten zasilacz CSV300 czy też ten zasilacz tylko i wyłącznie wytwarza 12v do oświetlenia przyczepy? Wiem, że lodówka pracuje na 230V, 12v i gaz. Próbowałem uruchomienia tylko na 230V skoro działała to zakładam że na gaz i 12v też będzie działać. Nie planujemy podróżować na dziko więc używanie na gaz jest mało prawdopodobne.

Jaki telewizor do takie przyczepy tzn; czy na 12V czy 230V? Bo jak już podłączę pod nią zasilanie 230V to czy w gniazdkach wtedy będzie 230V? Żarówki od oświetlenia są  12V, więc nieco zgłupiałem jaki prąd gdzie się znajduje i skąd się bierze, z aku czy z zewnętrznego zasilania?

Czy ogrzewanie wody jest tylko na 230V? Nazywa się Truma Therme według instrukcji. Nie mam jak teraz zrobić zdjęcia podgrzewacza wody bo przyczepa stoi zabezpieczona na zimę i dopóki nie zacznę jej przygotowywać na pierwsze wyjazdy nie dostanę się do środka.

Piecyk do ogrzewania już rozpracowałem bo na działce przenocowaliśmy z żoną i z synem jedna noc. Okazało się wtedy, że bateria od iskrownika jest rozładowana i musiałęm jakoś się dostać i ją wymienić. Nie było to trudne ale widzą takie urządzenia pierwszy raz okazało się to bardzo satysfakcjonującym sukcesem. Jest to Piecyk Truma S3002 jeśli dobrze pamiętam. Czy ten piecyk też może pracować na prąd czy tylko i wyłącznie gaz. Instrukcje mam ogólną i są tam i takie i takie i w sumie nie wiem czy ten mój jest na prąd czy też tylko na gaz. 

No j zaczep to jest Alko, ale który dokładnie nie mam pojęcia. Chciałbym wiosną wymienić okładziny i nie wiem jakich szukać i ewentualnie co jeszcze skontrolować posmarować( nie smarować) przed wyjazdami. 

Chciałbym kupić rozgałęziacz 13 pin na dwa po 7pin gdyż mam 13 pin w aucie a przyczepa posiada 2x7pin. Początkowo miałem zamiar zrobić w aucie 7 pin ale na szczęście doczytałem dlaczego w przyczepie jest 2x7 więc uznałem że zostawię 13 pin i będę korzystał z tego w sposób przewidziany.

Będę to podczepiał pod Opla Signum i myślę że będzie ok jako holownik. Nie chciałbym zmieniać holownika . Dmc przyczepy to 1300 kg więc nie powinno być problemu.

Próbuje czytać instrukcje od przyczepy ale są one po angielsku i nie do końca wszystko rozumiem.

Są to chyba takie moje pierwsze pytania i sprawy techniczne które przychodzą i do głowy. Póki co nie mam więcej bo jeszcze nie miałem okazji podróżować dalej niż od miejsca kupna do miejsca postoju.  

Z góry dziękuję za wszelkie wyjaśnienia.

Przyczepa.jpeg

IMG20210201072904.jpg

IMG20210201072901.jpg

IMG20210201072859.jpg

Edytowane przez Rasier (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rasier napisał:

Kupiliśmy z żoną w październiku swoją pierwszą przyczepę. Jest to Adria Altea 2007 rok. Posiada już akumulator, który obecnie stoi naładowany w piwnicy. Interesuje mnie czy po podłączeniu do sieci 230V akumulator jest doładowywany przez ten zasilacz CSV300 czy też ten zasilacz tylko i wyłącznie wytwarza 12v do oświetlenia przyczepy? 

Wątpie aby energoblock  miała funkcję ładowania przyczepy. Prawdopodobnie nie ma i wtedy musisz kupić sobie ładowarkę do aku

1 godzinę temu, Rasier napisał:

Wiem, że lodówka pracuje na 230V, 12v i gaz. Próbowałem uruchomienia tylko na 230V skoro działała to zakładam że na gaz i 12v też będzie działać. Nie planujemy podróżować na dziko więc używanie na gaz jest mało prawdopodobne.

Złe założenie. To są trzy niezależne źródła zasilania. 12V przydać Ci się może w czasie jazdy. Czy masz 12V po zapłonie to łatwo sprawdzisz podpinając przyczepę do auta (o ile masz niezbędną instalację). Gaz też możesz sprawdzić samodzielnie odpalając lodówkę na gazie. 

1 godzinę temu, Rasier napisał:

Jaki telewizor do takie przyczepy tzn; czy na 12V czy 230V? Bo jak już podłączę pod nią zasilanie 230V to czy w gniazdkach wtedy będzie 230V? Żarówki od oświetlenia są  12V, więc nieco zgłupiałem jaki prąd gdzie się znajduje i skąd się bierze, z aku czy z zewnętrznego zasilania?

Jeśli podepniesz budę pod 230V to w przyczepie masz 230V, w gniazdkach także. Oświetlenie to inna sprawa. Twój energoblok po prostu odwala całą robotę, tam gdzie potrzebne jest 12V to daje 12V a tam gdzie 230V to daje 230V. Wracając do TV to najlepiej kupić taki, który działa i po 12V jak i na 230V - wtedy jeślli w przyszłości zapragniesz nocować gdzieś na dziko to TV nie będzie dla Ciebie ograniczeniem. 

1 godzinę temu, Rasier napisał:

Czy ogrzewanie wody jest tylko na 230V? Nazywa się Truma Therme według instrukcji. Nie mam jak teraz zrobić zdjęcia podgrzewacza wody bo przyczepa stoi zabezpieczona na zimę i dopóki nie zacznę jej przygotowywać na pierwsze wyjazdy nie dostanę się do środka.

Jeśli to Truma Therme to działa ona tylko na 230V. Spuściłeś wodę z bojlera na zimę? 

1 godzinę temu, Rasier napisał:

Piecyk do ogrzewania już rozpracowałem bo na działce przenocowaliśmy z żoną i z synem jedna noc. Okazało się wtedy, że bateria od iskrownika jest rozładowana i musiałęm jakoś się dostać i ją wymienić. Nie było to trudne ale widzą takie urządzenia pierwszy raz okazało się to bardzo satysfakcjonującym sukcesem. Jest to Piecyk Truma S3002 jeśli dobrze pamiętam. Czy ten piecyk też może pracować na prąd czy tylko i wyłącznie gaz. Instrukcje mam ogólną i są tam i takie i takie i w sumie nie wiem czy ten mój jest na prąd czy też tylko na gaz. 

Jeśli ma Ultraheat to może pracować też na prąd. Jeśli nie ma to tylko gaz. 

1 godzinę temu, Rasier napisał:

No j zaczep to jest Alko, ale który dokładnie nie mam pojęcia. Chciałbym wiosną wymienić okładziny i nie wiem jakich szukać i ewentualnie co jeszcze skontrolować posmarować( nie smarować) przed wyjazdami. 

Zrób zdjęcie. Samo, że alko to za mało :) 

1 godzinę temu, Rasier napisał:

Chciałbym kupić rozgałęziacz 13 pin na dwa po 7pin gdyż mam 13 pin w aucie a przyczepa posiada 2x7pin.

Czyli już wiadomo, że to angielka...

1 godzinę temu, Rasier napisał:

Początkowo miałem zamiar zrobić w aucie 7 pin ale na szczęście doczytałem dlaczego w przyczepie jest 2x7 więc uznałem że zostawię 13 pin i będę korzystał z tego w sposób przewidziany.

A może przerób instalację na 13 pin?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. To że lodówka działa na 230v wcale nie oznacza ze na gazie i 12v tez będzie działać. 
Prawdopodobnie ogrzewanie wody masz elektryczne. 
Piecyk jest gazowy. 
Zaczep masz zwykły, kulowy, bez stabilizatora wiec nie ma w nim okładzin które mógłbyś wymienić. 

2 minuty temu, jacek00 napisał:

Zrób zdjęcie. Samo, że alko to za mało

Jacku. Jest zdjęcie z instrukcji i nie wyglada mi to na zaczep z stabilizatorem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, KrzysztofCC napisał:

Jacku. Jest zdjęcie z instrukcji i nie wyglada mi to na zaczep z stabilizatorem

Instrukcję widziałem, tylko, że to nie przesądza o tym czy w przyczepie przypadkiem nie ma stabilizatora. U siebie też mam taką instrukcję a przyczepa fabrycznie ze stabilizatorem - w poprzedniej Adrii miałem tak samo.

A jeśli faktycznie jest taki zaczep jak w instrukcji to jest to zwykły zaczep bez stabilizatora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, jacek00 napisał:

Jeśli to Truma Therme to działa ona tylko na 230V. Spuściłeś wodę z bojlera na zimę? 

Tak woda spuszczona, zawory i krany potwierane.

 

6 minut temu, jacek00 napisał:

Czyli już wiadomo, że to angielka...

Dokładnie, od dwóch lat używana w Polsce przez tych samych ludzi a kupiona przez ich syna w anglii dla nich.

 

7 minut temu, jacek00 napisał:

A może przerób instalację na 13 pin?

Kabel-adapter kosztuje 120 zł, założenie wtyczki pewnie tyle samo. Ja na elektryce nie za bardzo się znam boję się że coś sknocę.

 

Mój zaczep wygląda tak. W sieci podobne nazywają sie alko 1300 ale patrząc na instrukcje i czytając je w nich stoi zupełnie coś innego. I teraz sam nie wiem czym się sugerować, wyglądem czy tym co w instrukcji.

Zaczep.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Teraz, Rasier napisał:

 

Mój zaczep wygląda tak. W sieci podobne nazywają sie alko 1300 ale patrząc na instrukcje i czytając je w nich stoi zupełnie coś innego. I teraz sam nie wiem czym się sugerować, wyglądem czy tym co w instrukcji.

Zaczep.jpg

Więc tak jak pisałem, nie sugeruj się instrukcją, bo ona nie dotyczy tego modelu. To jest Alko 1300 - zaczep ze stabilizatorem. Instrukcję znajdziesz na stronach alko.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.  W takim razie pozostaje mi szukać informacji na temat serwisowania zaczepu. Lodówkę sprawdzę na gaz i 12V jak już pogoda pozwoli i przyczepę rozpakuje. Poprzedni właściciel mówił że w czasie jazdy normalnie mu działała. Wiem że nie warto ufać bo może to później zaboleć, ale człowiek nie jest handlarzem i sprzedawał swoje. Do przyczepy mam przedsionek obelink z zeszłego roku z czerwca więc rozkładany przez nich raz i przez nas przy zakupie raz. Przyczepa wydaję się być naprawdę w porządku. muszę kilka plastików kupić i wymienić bo niestety czas i słońce zostawiło na nich swój ślad. Póki co jest czas na lekturę i planowanie wyjazdów jak już pogoda będzie odpowiednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za przeniesienie we właściwe miejsce.

Znalazłem taki schemat w wątku na forum odnośnie wtyczki 13 pin, Czy jak podepnę wszystko po kolei jak napisane to będzie ok i zrobię wtedy 13 pin w przyczepie? Bo jak czytam który pin jest od czego to da mnie czarna magia bo skąd mam wiedzieć jaki kable jest od czego. A tutaj mam wyraźnie podane ze 1 do 8 od drugiej wtyczki która obsługuje urządzenia wewnątrz przyczepy?

 

Edytowane przez Rasier (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam jeszcze pytanie odnośnie lodówki. Poszukałem przeglądałem i znalazłem, że aby wyczyścić palnik od gazu należy zrobić to przez dolna kratkę. U mnie jest tylko jedna górna kratka. Czy to znaczy że muszę cała lodówkę wymontować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.