Skocz do zawartości

Zasilanie przyczepy z przenośnego banku energii.


crux

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jestem w posiadaniu banku energii JACKERY EXPLORER 500DE z którego chcę okazjonalnie zasilać przyczepę. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest wpięcie urządzenia do zewnętrznego gniazda 230v w przyczepie. Chciałbym jednak mieć możliwość wpięcia urządzenia w instalację ale tak aby pozostawało ono wewnątrz przyczepy. Czy macie pomysł jak to  rozwiązać?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakikolwiek przedłużacz i dziura w podłodze na przekrój kabla lub dostać się do gniazda przyłączeniowego od środka (często za piecem ) rozciąć kabel dorobić wtyczkę i gniazdo i w zależności od tego z czego chcesz zasilać i manualnie przełączać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Thomas napisał:

Jakikolwiek przedłużacz i dziura w podłodze na przekrój kabla lub dostać się do gniazda przyłączeniowego od środka (często za piecem ) rozciąć kabel dorobić wtyczkę i gniazdo i w zależności od tego z czego chcesz zasilać i manualnie przełączać. 

Co :puk:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.12.2020 o 10:38, crux napisał:

Cześć,

jestem w posiadaniu banku energii JACKERY EXPLORER 500DE z którego chcę okazjonalnie zasilać przyczepę. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest wpięcie urządzenia do zewnętrznego gniazda 230v w przyczepie. Chciałbym jednak mieć możliwość wpięcia urządzenia w instalację ale tak aby pozostawało ono wewnątrz przyczepy. Czy macie pomysł jak to  rozwiązać?

Pozdrawiam

Na jak długo wystarczy prądu po podłączeniu do przyczepy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem w prezencie i jeszcze nie miałem okazji przetestować ale parametry wyglądają obiecująco: https://sklephonda.pl/?296,zrodlo-pradu-elektrycznego-jackery-500de

Przy moim wykorzystaniu (światło wewnętrzne led, pompka wody, okazjonalnie ładowanie telefonu/laptopa) powinien wystarczyć na jakieś 10h ciągłej pracy. Można go  ładować z sieci, gniazda 12v lub dedykowanego solara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.12.2020 o 09:46, Thomas napisał:

Jakikolwiek przedłużacz i dziura w podłodze na przekrój kabla lub dostać się do gniazda przyłączeniowego od środka (często za piecem ) rozciąć kabel dorobić wtyczkę i gniazdo i w zależności od tego z czego chcesz zasilać i manualnie przełączać. 

Żeby mieć napięcie na bolcach ngniazda przyłączeniowego? Średnio bezpieczne. 
Wydaje mi się, że trzeba by coś takiego zastosować: https://www.hager.pl/katalog-produktow/rozdzial-energii/aparatura-modulowa/aparatura-sterujaca/modulowe-przelaczniki-instalacyjne-i-o-ii/sfb225/237050.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RadekNet napisał:

Żeby mieć napięcie na bolcach ngniazda przyłączeniowego? Średnio bezpieczne

no właśnie, że nie. Propozycja podłączenia poprzez dorobienie gniazda i manualne przełączanie pomiędzy źródłem zasilania jest 100%  bezpieczna. Miałem tak zorganizowany akumulator z przetwornicą - trochę wyobraźni albo zlecić za tysiące sterowanie automatyczne. 

W dniu 4.12.2020 o 10:38, crux napisał:

chcę okazjonalnie zasilać przyczepę.

dlatego to zaproponowałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze myślę o jednej opcji najmniej inwazyjnej. Co myślicie o podłączeniu banku bezpośrednio do ektrobloku w miejscu zaznaczonym na zdjęciu strzałką. Czy wówczas będę miał prąd również w gniazdkach 230V czy tylko będą działały urządzenia 12V które są wpięte w tą przetwornicę?

Pozdrawiam

2020-12-07_15h52_35.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem będziesz miał tylko 12v. 

Ten kabel zakończony wtyczką wychodzi z puszki z bezpiecznikami 230v po prawej. 

Tak przynajmniej u mnie było 

Edytowane przez vrs (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Thomas napisał:

no właśnie, że nie. Propozycja podłączenia poprzez dorobienie gniazda i manualne przełączanie pomiędzy źródłem zasilania jest 100%  bezpieczna. Miałem tak zorganizowany akumulator z przetwornicą - trochę wyobraźni albo zlecić za tysiące sterowanie automatyczne. 

dlatego to zaproponowałem

Aaa teraz rozumiem... wtyczka od strony przyczepy i dwa gniazdka - jedno z gniazda zewnetrznego, drugie z banku energii? Też tak mozna, ale za 45zl masz to ogarniete przełącznikiem z linka, który podałem. Można tez kupić przelącznik automatyczny za parę euro (https://pl.aliexpress.com/item/32856329491.html) . Do tysięcy obu rozwiązaniom daleko, chociaż to pierwsze pewniejsze (ale nie automatyczne). Czasem nadmiar wyobraźni przeszkadza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, RadekNet napisał:

Aaa teraz rozumiem... wtyczka od strony przyczepy i dwa gniazdka - jedno z gniazda zewnetrznego, drugie z banku energii? Też tak mozna, ale za 45zl masz to ogarniete przełącznikiem z linka, który podałem. Można tez kupić przelącznik automatyczny za parę euro (https://pl.aliexpress.com/item/32856329491.html) . Do tysięcy obu rozwiązaniom daleko, chociaż to pierwsze pewniejsze (ale nie automatyczne). Czasem nadmiar wyobraźni przeszkadza ;)

bez sensu się bawić w przepinanie ,  ja zrobiłem na przełączniku podobnym jak wcześniej linkowałeś . koszt znikomy a rozwiązanie wygodne i bezpieczne. u mnie przełącza pomiędzy zasilaniem z przetwornicy a słupkiem. automatu nie potrzebowałem bo z 230v korzystam sporadycznie.

20201208_142934_resized.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.12.2020 o 15:59, crux napisał:

Jeszcze myślę o jednej opcji najmniej inwazyjnej. Co myślicie o podłączeniu banku bezpośrednio do ektrobloku w miejscu zaznaczonym na zdjęciu strzałką. Czy wówczas będę miał prąd również w gniazdkach 230V czy tylko będą działały urządzenia 12V które są wpięte w tą przetwornicę?

Pozdrawiam

2020-12-07_15h52_35.png

będą działać tylko urządzenia na 12 v to raz a dwa to ten "powerbank" akumulator na zapewne na 12v więc będzie przetwarzał z 12 na 230 i podepniesz 230 z powerbanka do zasilacza który będzie przetwarzał z 230 na 12 .

całkowity bezens.

 

nie wiem czy potrzebujesz 230V w przyczepie ?

jeśli nie ja bym wpiął wyjście 12 v z powerbanka do wejścia +Batt w zasilaczu nie będzie wówczas strat na przetwarzaniu napięcia.

Natomiast jeśli potrzebujesz 230V  to wyjście 230V z powerbanka wpiąć do skrzynki z bezpiecznikami przy pomocy przełącznika I-0-II jak radził kolega @RadekNet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.