Skocz do zawartości

Pomocy 12V Knaus eiffland


jkmaverick

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie i Panie POTRZEBUJE POMOCY mam cepke knaus Eifflanda i w zasadzie wszystko działa ale potrzebuje podłączyć 12V z akumulatora a aku do solara przyczepa działa na 230V a niema możliwości 12V jest aku ale do niego niema nic podłączonego nic oprócz ładowarki pomożecie podpiąć aku? Wrzucam fotki do pomocy

DSC_0545.JPG

DSC_0546.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz doświadczenia w "grzebaniu w prądzie" to trochę słabo to widzę. Te trzy zaznaczone punkty na trafie to powinny być odczepy z 12V. ( środkowy punkt powinien być wspólny ). Zmierz napięcia wychodzące z trafo gdzie jest 12V. To będzie jeszcze prąd zmienny. Uwaga. U góry masz gołe 230V :excl: Na płytce też przechodzą ścieżki z 230V. Później musiał byś odkręcić tą płytkę poniżej i zobaczyć po przewodach. Prawdopodobnie wszystko idzie na diody prostownicze ( to cuś z radiatorem ) i stamtąd już powinno wychodzić 12V stałe. W tym miejscu musiał byś się wpiąć po przez przekaźnik z akumulatorem.  Z tego co napisałeś rozumiem, że te wszystkie 5 przewodów na dole idzie do zasilania instalacji przyczepy. To tak na szybko wywróżyłem z fusów i niekoniecznie trafiłem :niewiem: Powodzenia.

12V.thumb.jpg.12445ec9259beae52b4b5c316ea12753.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. A jakbym podłączył aku pod te 5 kabli które wychodzi z tego bałaganu tak żebym tylko mógł spuścić wodę w kibelku ewentualnie w umywalce i żeby lodówka hasała 

Jutro przychodzi mi solar z regulatorem który podłącze do aku żeby się lądował 

Tylko nie rozumiem dlaczego jest 5 przewodów a nie parami  4 lub 6

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, jkmaverick napisał:

i żeby lodówka hasała

Na 12V to Ci nie pohasa. 230V albo gaz. Chyba, że podepniesz agregat.

 

17 minut temu, jkmaverick napisał:

Tylko nie rozumiem dlaczego jest 5 przewodów

Znajdź drugi koniec to się wyjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są w trafo wpięte tylko przewody zasilające pompkę prawdopodobnie te z lewej strony  brązowy i niebieski i oświetlenie z prawej strony  strony najprawdopodobniej do łazienki oraz kuchni. 

Dlatego pięć że masa jest wspólna, a + piąty ten czarny z wtyczki haka. W kuchni w górnej szafce jest puszka rozdzielcza i tam się on łączy 

Edytowane przez sebka34 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, sebka34 napisał:

Są w trafo wpięte tylko przewody zasilające pompkę prawdopodobnie te z lewej strony  brązowy i niebieski i oświetlenie z prawej strony  strony najprawdopodobniej do łazienki oraz kuchni. 

Ok  czyli wystarczyło by te przewody podłączyć pod regulator od panela i powinna woda i jakieś światełko hasać.... Bo lodówka raczej zeżre cały prąd?

I dla mnie jest to jakoś na odwrót + powinien być brązowy i powinien być z lewej strony 

Edytowane przez jkmaverick (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę miał taki gotowy zestaw solarny (panel 50W)który chciałbym żeby zasilił mi pompkę wody...( bo innego prądu nie będzie) Lodówkę rzeczywiście podłącze do gazu bo mam taką możliwość.  czy jak podłącze te niebieskie -  i brązowe +  do regulatora z zestawu solara (jak na rysunku) to powinno działać 

Screenshot_20200720-182658.png

DSC_0549.JPG

Edytowane przez jkmaverick (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było od razu napisać, że 230V nie będziesz używał. W takim razie plusy razem w kostkę i do regulatora ( Odepnij wszystko od trafa ).  O lodówce na 12V zapomnij ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba źle "kombinujesz" ;)

Nie miałem już dawno przed sobą tego typu zasilacza, a jego odmian jest kilkanaście, mimo to, raczej się nie pomyliłem, jednak na wszelki wypadek, przed podłączeniem w/g rysunku, koniecznie sprawdź, czy opis, który zamieściłem na rysunku, pokrywa się z tym, co "wychodzi" z Twojego zasilacza. Narysowałem podłączenie, w którym wszystko działać będzie automatycznie (jeśli zasilacz jest całkowicie sprawny). Gdy przyczepa podłączona będzie do sieci ~230 V, to wszystko będzie zasilane z zasilacza. Jeśli odłączysz przyczepę od ~230 V, to zasilanie automatycznie przełączy się na zasilanie z instalacji PV (z akumulatora). Przewód przekreślony czerwonym krzyżykiem należy odłączyć od zasilacza i zaizolować.

82568351_PodczeniePV.thumb.jpg.872eef3ccfe3b2f16010c63b968ba67f.jpg

 

PS

Na drugiej fotografii pokazujesz jakiś dodatkowy zasilacz, który jest w przyczepie. Nie mam pojęcia, do czego i jak jest podłączony, oraz jaką rolę spełnia i kiedy, więc może się okazać, że trzeba go będzie uwzględnić i przemyśleć podłączenie do instalacji odbiorników, które on zasila :hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kristofer 

Z tego co pamiętam na obudowie jest właśnie chyba inaczej ( ale podjadę i zobaczę zrobię foty) i dlatego też było moje zdziwienie bo na obudowie jest od lewej strony wejście +, -, i na prawej wyjście +, -  i tu mi się nie zgadza bo niebieski jest do + podpięty ?

Druga fota to zasilacz 230/12 jest podpięty do 230 a na wyjściu podłączony jest radia i do ledów w łazience bo poprzedni właściciel nie poradził sobie z niedziałającym światłem i te Ledy świeca non stop jak się podłączy 230V

Jade na działkę gdzie niema prądu z dziewczynami więc najbardziej zależy na kibelku dlatego dokupiłem ten zestaw a panel ma chyba 50W i regulator chyba 10A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:ok: Drobiazg, najważniejsze, że dzięki naszym odpowiedziom, masz to, co chciałeś. Co do zasilania lodówki z akumulatora, to tak, jak pisał Rafał - zapomnij. Rozładowałaby ten akumulator w moment. Oczywiście można tak rozbudować instalację PV, że byłoby to możliwe, ale mijałoby się to z celem, tym bardziej, że gazowe zasilanie jest wydajne i niezbyt drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.