Skocz do zawartości

Montaż termy Elegna 6L


GDD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jako nowy użytkownik i świeżo upieczony posiadacz Adrii mam prośbę o pomoc. Adria nie ma ciepłej wody. Po przestudiowaniu wszystkich wątków podjąłem decyzję o montażu Podgrzewacz do wody - bojler Elgena Boiler KB6 6L 230V/660 W. tutaj pytanie, czy to trafny wybór? Będę ciepłej wody używał głównie na kempingach, więc dostępo do zasilania 230 będe miał, a przy nocowaniu na dziko wodę nagrzeje na kuchence w razie potrzeby. Zastanawiałem się nad zwykłym podgrzewaczem bezciśnieniowym 6 L (np. Ariston, jest prawie trzy razy tańszy), ale on ma 1500 W, więc obawiam się, że może nie wytrzymać bezpiecznik na niektórych kempingach. 

Moje pytanie: czy wystarczy jak w instalację wody przed łazienką wepnę termę (trójnik), zimną wodę skieruję do termy i do baterii, ciepłą z termy do baterii. Czy muszę stosować jakieś dodatkowe zawory zwrotne przed lub za termą? Oczywiście baterię w łazience wymienię na prysznciową ciepła/zimna. 

Czy o czymś jeszcze zapomniałem? 

Dziękuję za pomoc. 

Edytowane przez GDD (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze sprawdź jakie minimalne ciśnienie potrzebne jest do pracy tego podgrzewacza. Pompka przyczepy jest raczej licha. Chociaż są przeróżne. Po drugie raczej konieczny będzie zawór zwrotny przed bojlerem, żeby nie okazało się ,że pracuje na sucho. Po trzecie zimna woda wydaje mi się już zbędna. 

Daj link do tego wynalazku bo nie bardzo wiadomo o czym mówimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj do beto bojlera nie potrzeba układu ciśnieniowego to jest podobny bojler do Truma TT2 dlaczego nie truma? 

Nie stosój żadnych zaworków zwrotnych. 

Jest sporo na forum materiału na temat montażu bojlera elektrycznegon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o tym: https://mpcamp.pl/pl/p/Podgrzewacz-do-wody-bojler-Elgena-Boiler-KB6-6L-230V660-W/1022

Dlaczego nie Truma? Ze względu na niższą cenę tej Elegny i mocniejszą grzałkę (w tej wersji 660W, czyli jak zakładam wodę nagrzeję 2xszybciej niż Truma). Uważacie, że warto dołożyć 150 zł do Trumy? Przy okazji Truma ma schemat montażu pokazany i rzeczywiście nie ma tam żadnych zaworów zwrotnych - czyli instalacja wydaje się nieskomplikowana. 

Edytowane przez GDD (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał wybierać pomiędzy Truma TT2, a wspomnianą Elegną, bez wahania wybrałbym Elegnę. Przede wszystkim szybkość nagrzewania, prostota montażu, regulator temperatury i możliwość podgrzania wody w zbiorniku do 85 st.C, co ma kolosalny wpływ na okresową dezynfekcję zbiornika i układu ciepłej wody (legionella). Elegna ma też wyprowadzony w dolnej części zawór spustowy wody (przed zimą), więc nie ma potrzeby montowania dodatkowego zaworu, jak to jest w przypadku TT2.

Warto pamiętać, aby podczas montażu pochylić ją (Elegnę) minimalnie właśnie w kierunku tego zaworu spustowego, dzięki czemu będzie można ją dokładnie opróżnić z wody.

IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, GDD napisał:

Teraz już wiem o czym mówimy :) Zmyliło mnie słowo podgrzewacz. To co napisałem wcześniej to do kosza :mlot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dokonałeś dobrego zakupu. Też to mamy. Fakt, że używaliśmy tylko w jednym sezonie. Ale na pewno będziesz zadowolony. Montaż jest naprawdę prosty. Pomimo spustu wody /na zimę/, jednak go wyjęliśmy. Okazało się, że dobrze bo 2 lata nie ruszaliśmy się /choroba/. A teraz muszę przyczepę sprzedać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.