Skocz do zawartości

Światło stopu


tomallo

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Mam problem ze światłem stopu w przyczepie, mianowicie świeci na stałe jeden (prawy) stop. Żarówka jest dwuwłóknowa i świeci stale włókno które powinno zapalać się w momencie hamowania, natomiast włókno światła pozycyjnego nie świeci. Oczywiście wymieniłem żarówkę ale problem pozostał. Lewa strona działa normalnie. Nie wiem od czego zacząć szukanie. Podpowiedzcie coś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, tomallo napisał:

Nie wiem od czego zacząć szukanie. Podpowiedzcie coś. 

Witaj! Pytanie, czy kupiłeś przyczepę i tak już było, czy jednak było wszystko ok, a usterka wystąpiła w czasie użytkowania przyczepy :hmm:. Wyjąłbym żarówkę, upewnił się, który styk dotyczy "pozycyjnego", a który "stopu" i miernikiem sprawdziłbym, czy bez żarówki pojawia się napięcie +12V na styku "stopu" (druga osoba powinna naciskać pedał hamulca). Jeśli się pojawia, to może zamienione przewody, albo ... odwrotnie włożona żarówka. Oprawka powinna to uniemożliwiać, ale wykluczyć nie można.

PS

Światła "stop" nie mają podziału na L i P stronę (mają zasilanie wspólne), więc skoro jedna strona działa prawidłowo, to oznacza, że instalacja na drodze "samochód - tylna część przyczepy" jest sprawna i przyczyny należałoby szukać w samej lampie, ew. we wspólnych połączeniach pomiędzy lampami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli żarówka jest włożona odwrotnie, to masz zamiennie stop ze światłami mijania (mocno świecące światła mijania na włóknie 21W, słabo świecący "stop" na 5W). 

Ten stop świeci, kiedy są  równocześnie włączone jakieś inne światła (np. mijania), czy sam z siebie, niezależnie od innych świateł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Przyczepę kupiłem rok temu i trochę nią już pojeździłem (między innymi odwiedziłem Rzym). Wszystko było sprawne a usterka wystąpiła na powrocie z ostatniego weekendu. Wczoraj na spokojnie jeszcze raz rozkręciłem lampę stopu, wkręciłem, wykręciłem nową żarówkę i wszystko działa. Najprawdopodobniej na drodze stara się przepaliła (chociaż na taką nie wyglądała) po drodze na stacji benzynowej kupiłem nową, wkręciłem ale chyba źle (odwrotnie) i wyglądało że nadal nie dział, no ale wczoraj już pod domem tak jak wcześniej pisałem wszystko jest ok. Ale dzięki za podpowiedzi. Człowiek cały czas się uczy a nauka zostanie na następny raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, czyś napisał:

Jeśli żarówka jest włożona odwrotnie, to masz zamiennie stop ze światłami mijania (mocno świecące światła mijania na włóknie 21W, słabo świecący "stop" na 5W). 

Ten stop świeci, kiedy są  równocześnie włączone jakieś inne światła (np. mijania), czy sam z siebie, niezależnie od innych świateł?

"pozycyjne" - wiem, że to tylko przejęzyczenie :D

6 godzin temu, tomallo napisał:

[...] wkręciłem ale chyba źle (odwrotnie)

:brawo:

6 godzin temu, tomallo napisał:

Człowiek cały czas się uczy a nauka zostanie na następny raz.

Jest też inny, drugi człon tego powiedzenia, który jest mniej optymistyczny i niestety, dotyczy każdego z nas ;):hehe:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.