Skocz do zawartości

Płyta gazowa - jak podłączyć


Rad

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zdecydowałem się na wyciągnięcie starej kuchenki gazowej i wymiane na płyte gazową. Płyta posiada w zestawie dysze na gaz propan-butan i przyłącze gazowe na gwint zewnętrzny 1/2". W pudełku był też króciec na wąż gazowy gwint  wewnętrzny 1/2".

Kuchenka była podłączona do instalacji gazowej przyczepy (rurka 10mm) na złączke rurową 10mm (nakrętka z baryłką w środku która została na rurce miedzianej po odkręceniu kuchenki).
Nie bardzo wiem jak połączyć 1/2" z rurką 10mm. Myślałem nad podłączeniem płyty w ten sposób:

  •     Rurka: 10mm    --->  wąż gazowy: RVS10 x gwint wewnetrzny 1/4"   -->  redukcja (adapter): gwint zew. 1/4" na gwint wew. 1/2"  --->   gwint zew. 1/2" płyty gazowej
  •     Rurka: 10mm    --->  wąż gazowy: RVS10 ucięty z drugiej strony  --->   króciec z opaską na wąż z gwintem wew 1/2" (z płyty gazowej)  --->   gwint zew. 1/2" płyty gazowej

W pierwszej opcji wąż z takim mocowaniem to koszt ok 40 zł, nie mogę natomiast znaleźć redukcji z 1/4" na 1/2" (nie wiem czy takie cos istnieje).
Druga opcja to ten sam wąż tyle że ucięta końcówka z nakrętką 1/4" i wpięcie się w króciec który był w zestawie z płytą gazową. Czy takie połączenie na opaski zaciskowe jest ok?

Czy ktoś już przerabiał ten problem? Może znacie inny sposób na podłączenie płyty?

Dzięki wielkie, gdyby było coś nie jasne mogę wrzucic fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Poprzednia kuchenka, jak była podłączona do instalacji gazowej przyczepy :hmm:

PS

Rodzaj gazu, to nie wszystko. Sprawdziłeś, czy ciśnienie gazu wymagane dla płyty jest identyczne, jak dla pozostałych odbiorników gazowych przyczepy?

Czy pobór powietrza potrzebnego do spalania gazu w palniku, nie będzie tu w jakiś sposób zakłócony :hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Dzięki za odpowiedź :)

Poprzednia kuchenka była przykręcona do rurki miedzianej o średnicy 10mm. Przyczepa jest angielska i obecnie posiada wymienioną butlę na polską z reduktorem 30mbar.
W instrukcji kuchenki producent przewiduje konwersję na propan/butan o ciśnieniu 37mbar.

W zasadzie mogę zrobić test podłączając kuchenkę bezpośrednio do butli z reduktorem by sprawdzić czy płomień jest odpowiedni.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Rad napisał:

Poprzednia kuchenka była przykręcona do rurki miedzianej o średnicy 10mm.

I to jest odpowiedź, jak prawidłowo powinna być podłączona kuchenka w przyczepie. Może tu znajdziesz jakieś potrzebne "złączki" :hmm: lub na All...

23 godziny temu, Rad napisał:

W zasadzie mogę zrobić test podłączając kuchenkę bezpośrednio do butli z reduktorem by sprawdzić czy płomień jest odpowiedni.

Myślę, że byłoby to wskazane, oczywiście butla z reduktorem "przyczepowym" 30 mbar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też zainteresowało zamontowanie kuchenki "zwykłej" do kampera/przyczepy. Przy modernizacji kuchni chciałbym zmienić kuchenkę na nową ale ceny dedykowanych przywracają o zawrót głowy.... Nawet używane to ceny kosmos. A domowe można kupić za niewspółmiernie niższą cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Udało mi się podłączyć płytę gazową. Znalazłem śrubunek z pierścieniem wcinającym RVS10 x G1/4" na stronie podanej przez Kristofera.
Zrobiłem wcześniej test na płycie podłączonej bezpośrednio do reduktora za pomocą węża gazowego, wyglądało że wszystko jest ok.

Rurke gazową z przyczepy podłączyłem do płyty gazowej z użyciem pasty uszczelniającej do gazu. Oba palniki palą się ładnym niebieskim płomieniem.

Płyta od spodu będzie odsłonięta. W miejsce starej kuchenki planuję wstawić zbiornik na wodę ewentualnie jakąś dodatkową szafkę.
Pozostało mi zabezpieczyć jakoś ścianę przed ogniem i dorobić front szafki.

Pozdrawiam

 

plyta.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie można nazwać tego problemem, ale taka płyta powinna mieć zabezpieczenia przeciw-wypływowe oraz zmienione/dostosowane dysze do rodzaju i ciśnienia gazu. Dobrze też by było, aby miała "drugi spód", jak ta na foto, mimo, że oryginalne do przyczep tak nie mają. IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy akurat ta ma (zabezpieczenie przeciw wypływowe) ale nie ma specjalnie z tym problemu w dzisiejszych czasach. Nawet w tańszych modelach. Dysze na lpg też są zazwyczaj w zestawie. Tylko te ciśnienia. Właśnie myślałem że będzie jakiś problem (domowe reduktory 30mbar, caravaning 37mbar). Ale jak widać nie ma z tym problemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na moje oko, to ta płyta ma zabezpieczenia i bardzo dobrze, bo w przyczepowym sprzęcie są wręcz konieczne.

Z reduktorem, to akurat na odwrót: "domowy" 37 mbar, a karawaningowy najczęściej 30 mbar, więc tu akurat nie ma problemu, bo podajesz minimalnie niższe ciśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.