Skocz do zawartości

Instalacja solarna - prośba o ocenę i poradę


tomallo

Rekomendowane odpowiedzi

 

Na początku chciałbym powiedzieć że na elektryce się nie znam, no ale od czego są wyzwania :) W mojej przyczepie na dzień dzisiejszy oprócz fabrycznej instalacji dołożony jest żelowy akumulator 100 Ah firmy GLP który wpięty jest w instalację 12 V przyczepy poprzez energoblok Dometic SMP 199-0. Do akumulatora podpięty jest mover i dwie ładowarki na usb, podpięty też jest na stałe prostownik automatyczny firmy Volt 8A (zgodnie ze schematem nieudolnie narysowanym :) ), czyli wszystko co po prawej stronie schematu. Teraz chciałbym zamontować instalację solarną. Kupiłem już panel solarny 330W monokrystaliczny oraz regulator MPPT 30A Lumiax Mt 3075. Solar poprzez regulator z akumulatorem spiąć chcę kablami dedykowanymi do instalacji solarnej o przekroju 4mm2. Tyle opisu. Mam kilka wątpliwości które chciałbym abyście pomogli mi rozwiać i doradzić. Mianowicie:

1. Pytanie ogólne - czy jak zepnę to wszystko zgodnie ze schematem to czy to zadziała, nie spali się coś albo nie wybuchnie? :) Prośba o ocenę poprawności instalacji. 

2. Pytania szczegółowe:

- jaki dać bezpiecznik (ile A) pomiędzy panelem a regulatorem?

- jaki dać bezpiecznik (ile A) pomiędzy regulatorem a akumulatorem?

-  czy bezpiecznik dać przed czy za wyłącznikiem regulatora?

- czy bezpiecznik dać przed czy za wyłącznikiem akumulatora?

- czy przewody 4 mm2 są poprawne do tej instalacji?

- jaki wyłącznik zastosować pomiędzy solarem a regulatorem?

Jeszcze dodam że przeczytałem wszystkie wątki dotyczące instalacji solarnej na forum + obejrzałem chyba wszystkie filmiki na Yotubie :) 

 

 

 

IMG_20200428_144657_resized_20200428_024958751.thumb.jpg.62cdcca028634d79581f2d12d7a51469.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tematów na forum jest sporo, ale podobny, ostatnio wałkowany jest tu:

Sporo znajdziesz tam odpowiedzi lub podpowiedzi. Ja nie będę zajmował stanowczego głosu w tej sprawie bo nie czuję się na siłach. Ale pamiętaj, że jeżeli masz elektroblok to on też ma jakąś funkcjonalność i jakieś wejścia wyjścia. To nie jest obojętne na które co dasz :D czyli swój schemat wypadałoby rozbudować o schemat elektrobloku. Zwłaszcza jak chcesz mieć przetwornicę (a nie ładowarkę automatyczną) i jednocześnie podłaczenie do "słupka"

P.S. A co to jest po lewej na dole taki kwadratowy "świński ryjek"? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Ten ryjek to jest ładowarka do telefonu :) - fakt nie opisałem, natomiast akumulator z moverem ładowarką i energoblokiem spinali mi w serwisie, sam bym nie dał chyba rady, zwłaszcza jeżeli chodzi o energoblok. Teraz chcę tylko samemu dopiąć do tego solar z regulatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym poście udzielałem odpowiedzi na Twoje pytanie - przeczytaj cały temat, jest taki sam cel.

Najprościej Solar do regulatora, regulator do AKU i koniec, jednak wtedy nie wykorzystasz wszystkich funkcji regulatora.

Pomiędzy panelem a regulatorem mało kto daje bezpieczniki, ja nie dawałem bo trzeba by było go umieścić przy solarze. Według mnie hebel wystarczy (przy regulatorze), by łatwo odłączyć solar przed odpięciem AKU (ważna kolejność - możliwość spalenia regulatora).

Między regulatorem a AKU, o ile dobrze pamiętam, ja dawałem bezpiecznik tylko przy AKU :hmm: Ogólnie każdy przewód wychodzący z aku musi mieć pierw bezpiecznik.

Bezpiecznik dajesz taki, aby pokryć maksymalny prąd płynący w tym przewodzie plus jakieś 25 %.

Przy solarze 330W to dla mnie przewód solarny minimum 6mm2. Oczywiście wszystko zależy od długości przewodów.

IMHO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.