Skocz do zawartości

Przyczepa dla rodziny 2+2


Deker

Rekomendowane odpowiedzi

Pozwalam sobie zacytować, artykuł 88. aktualnego Kodeksu Drogowego dotyczącego uprawnień do kierowania, a z tej lektury jednoznacznie wynika, że prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania pojazdem o masie do 3,5t z przyczepą lekką (artykuł 88. punkt 3 - Prawo Jazdy podpunkt 3)

Swoją drogą, ciekaw jestem skąd w wypowiedzi mojego czcigondego przedmówcy znalazła się masa 1085kg.

 

Art. 88.

1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii.

2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:

1. kategorii A - motocyklem;

2. kategorii A1 - motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW;

3. kategorii B:

a. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

b. pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

c. ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

4. kategorii B1 - trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla;

5. kategorii C - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

6. kategorii C1 - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i nieprzekraczającej 7,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

7. kategorii D - autobusem, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

8. kategorii D1 - autobusem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

9. kategorii T - ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym;

10. kategorii B+E, C+E lub D+E - pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą;

11. kategorii C1+E - zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii C1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego;

12. kategorii D1+E - zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii D1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego.

3. Prawo jazdy:

1. kategorii B i C+E lub B i D+E - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii B+E;

2. kategorii C+E i D - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii D+E;

3. kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;

4. kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 98
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

madmir czcigodny to ja nie jestem :ok:

 

przecież sam sobie odpowiedziałeś cytując przepisy :

 

b. pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

 

 

Ps . skąd wpadł Ci do głowy ten ,, czcigodny przedmówca " ? Księdzem przecież nie jestem ....

:piwko: [/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. kategorii B i C+E lub B i D+E - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii B+E;

czyli jak dorobię ogon do mojego B,C to i tak siodłowym z naczepą nie pojeżdżę ? :piwko:

 

 

chyba zatrybiłem chodzi o "dodatkowo" :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarekkow ! Przymiotnik "czcigodny" to zwrot kurtuazyjny i oznacza dosłownie wg. słownika synonimow: darzony szacunkiem, szacowny, szanowany, szanowny, wzbudzający respekt, respektowany, dostojny, godny, majestatyczny, poważany, zacny... Przymiotnik ten nie jest przypisany do osoby Księdza!

Zacytoany punkt 2 ust.(:piwko:.to jedno adrugie to:

3. kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

madmir

Ja nie jestem : darzony szacunkiem, szacowny, szanowany, szanowny, wzbudzający respekt, respektowany, dostojny, godny, majestatyczny, poważany, zacny...

 

W tej wydającej się niezgodności jest jednak sens ....

 

3. kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;

 

Czyli do pojazdu o DMC 3500 / kat. B / zapinasz jeszcze na hak 750 kg. i nadal jedziesz na B

choć zespół pojazdów wynosi 4250 kg.

 

Jeżeli chcesz jednak ciągnąć na B więcej niż 750 kg. to wtedy musisz zastosować się do przepisu że DMC przyczepy nie może przekroczyć masy własnej pojazdu holującego i razem zespół pojazdów już nie może przekroczyć 3500 kg.

 

Ps. zapytaj kolegi mymlon-a / zna się bardzo dobrze na tych zagadnieniach / i najlepiej na PW bo zaraz wpadnie Admin i wylecimy stąd bo nie na temat ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz być szanowanym,zacnym,to oczywiście twój wybór ja to szanuję i tak się do ciebie już nie zwrócę.

 

Natomiast jeśji chodzi o:

Czyli do pojazdu o DMC 3500 / kat. B / zapinasz jeszcze na hak 750 kg. i nadal jedziesz na B choć zespół pojazdów wynosi 4250 kg.

 

-to jest to jeden z wyjątków w którum mając prawo jazdy kat B można kierować zespołem pojazdów o masie przekraczającej 3,5 T

Na dowód tego mogę Ci przesłać wewnętrzny biuletyn POLOCJI pt."Przyczepa też pojazd"

w biuletynie tym sprawy uprawnień są wyjaśnione i podane są przykłady.

 

I na marginesie zazwyczaj przepisy nie dają możliwości ich dowolnej interpretacji ,z prawem jazdy kat.B nie można ciągnąc przyczepy o DMC większej niż 750 kg:

 

Jeżeli chcesz jednak ciągnąć na B więcej niż 750 kg. to wtedy musisz zastosować się do przepisu że DMC przyczepy nie może przekroczyć masy własnej pojazdu holującego i razem zespół pojazdów już nie może przekroczyć 3500 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dowód tego mogę Ci przesłać wewnętrzny biuletyn POLOCJI pt."Przyczepa też pojazd"

w biuletynie tym sprawy uprawnień są wyjaśnione i podane są przykłady.

jeśli można to ja bardzo proszę proszę na PW :piwko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krzyś, Dane z tabliczki znamiowej są raczej prawdziwe można je jeszcze porównać z homologacją.Niezgodność powstała pewnie na pierwszym przeglądzie i nie została zweryfikowana przez Wydział Komunikacji albo pomyłka samego Wydziału Komunikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krzyś, Dane z tabliczki znamiowej są raczej prawdziwe można je jeszcze porównać z homologacją.Niezgodność powstała pewnie na pierwszym przeglądzie i nie została zweryfikowana przez Wydział Komunikacji albo pomyłka samego Wydziału Komunikacji.

 

madmir w przypadku krzysia nie ma żadnej pomyłki czy niezgodności

 

krzyś odpowiedziałem Ci wczoraj o 23,28

 

napiszę Ci też że miałem Megane i to nie tylko o Megane chodzi , wszystkie Renault tak mają / i nie tylko Renault /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarekkow Poczekaj cierpliwie na obiecaną broszurę.

A swoją drogą chciałbm zobaczyć taki przypadek gdzie homologacja swoje a dane z dowodu rejestracjnego swoje i nie jest to pomyłka.To w takim razie do czego służy homologacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą chciałbm zobaczyć taki przypadek gdzie homologacja swoje a dane z dowodu rejestracjnego swoje i nie jest to pomyłka.To w takim razie do czego służy homologacja.

 

madmir ryzykuję odpisując że wylecimy do śmietnika ale odpisuję :

 

W podanym przypadku homologacja OK :piwko: dane w dowodzie OK :ok:

tu wszystko się zgadza , zrozum tylko że w Renault i innych wynalazkach nie możesz tak poprostu odjąć DMC zespołu pojazdów od DMC pojazdu i wychodzi DMC przyczepy , też tak myślałem kilka lat temu i dałbym sobie wtedy rękę odrąbać że tak jest , a tak nie jest , Renault podaje DMC zespołu pojazdów i od kierowcy zależy jaką może zapiąć przyczepę

 

Co do Twojej wypowiedzi :

Jarekkow Poczekaj cierpliwie na obiecaną broszurę.

Byleby nie było tak jak z kolegą Effendi który miał podać przepisy które zobowiązują do wyposażenia w apteczke w samochodzie dyrektora ...

 

Czekam ,ale czy jesteś pewny że taka publikacja to wykładnia prawa ? Tutaj 90 % kierowców ciągnących przyczepki o DMC ponad 750 kg. nie posiada prawa jazdy B+E ja też nie mam E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniana broszura niczego nowego nie wnosi ponad to co jest w Kodeksie Drogowym.

Rozszerza jedynie temat,opisuje przykłady na aspekt jazdy z przyczepą,posiadania haka holowniczego itd.

Zapis Kodeksu drogowego jest jednoznaczny:

3. kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;

Do czasu kiedy Kdeks Drogowy nie zostanie znowelizowany przynajmniej w tej części na jazdę z przyczepą o masie ponad 750 kg konieczne będzie posiadanie przynajmniej B+E.

Na marginesie problemu tego nie ma w innych krajach europejskich,a i nasza Policja tego się

specjalnie "nie czepia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. kategorii B:

a. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

b. pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

 

MADMIR a jak to interpretujesz bo ja jednoznacznie a to jest najnowszy wypis z kodeksu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.