Skocz do zawartości

Dometik MK 140


BostyleCZ

Rekomendowane odpowiedzi

Mnie to wygląda na kondensator elektrolityczny, po gabarytach to z jakieś 100uF. Nie ma to aż tak wielkiego znaczenia jak dokładnie będzie dobrany,  ale gorzej że wywaliły oba kondensatory, nie poleciał czasem stabilizator?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BostyleCZ napisał:

Cześć, każdy może napisać do mnie numer części zaznaczony na zdjęciu, mojego nie można odczytać. Dziękuję i przepraszam za tłumaczenie, muszę korzystać z Google.(Ostrava - Czech Republic) ??

 

82613336_10216758538417351_129296129270480896_o.jpg

 

 

Dobrý den,
nutná fotografie: všechny prvky viditelné na desce (existovaly různé verze) + druhé straně deska plošných spojů.

Existuje alespoň přes tucet verze toto napájení!

* Jeden prvek (tento velký) to je elektrolytický kondenzátor 4700 µF / 25V
* Druhý prvek (malý) elektrolytický kondenzátor, jehož hodnotu mohu dát, pokud uvidím, jaké prvky jsou na desce ( pravděpodobně 2,2 µF / 25V)
PS
Poškozené součásti jsou pouze důsledkem poruchy. Po jejich výměně nebude fungovat napájení a pravděpodobně dojde také k poškození nových součástí.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Wymień elementy na radiatorach.

Wstawienie nowych "elektrolitów " nic nie da zostały zasilone zmiennym napięciem z transformatora i dlatego tak wyglądają .(zagotowały się)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malý elektrolytický kondenzátor možná také mít hodnota 100 µF / 25V, ale to závisí, co existuje na radiátory.
Pošta co položky elektronický fixní na kov radiátory?

radiatory.jpg.168a47af39c00f844d917637b371829b.jpg

Mohou existovat různé prvky, např. MBR 20100 + L4940V5 (nebo LM78S12)???
Pokud např. LM 78S12, to kondenzátor 2,2 µF / 25V
Pokud např. L4940V5, to kondenzátor 100 µF / 25V
Elektronický položky na kov radiátory je třeba zkontrolovat!!!
Pravděpodobně jsou poškozeny MBR xxxxx nebo obojí.
Před pájením nových součástí zkontrolujte napětí na sekundárním vinutí transformátoru.
Mělo by být v rozmezí asi 2 x 13,6 - 13,8 V, ale ne více + check cesta na desce plošných spojů!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym zastosowaniu mogą być na 50V, kupuj markowe Nichicon, Panasonic, Nippon Chemikal, ROE.

https://www.semic.cz/cz-detail-181233-e-2m2-50-fg-5x11.html

https://www.semic.cz/cz-detail-179361-e-3m3-50-fg-5x11.html


Fake capacitor

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo ?

3 godziny temu, OnionSkin napisał:

W tym zastosowaniu mogą być na 50V, kupuj markowe Nichicon, Panasonic, Nippon Chemikal, ROE.

https://www.semic.cz/cz-detail-181233-e-2m2-50-fg-5x11.html

https://www.semic.cz/cz-detail-179361-e-3m3-50-fg-5x11.html


Fake capacitor

 

Dziękuję bardzo i temu wielkiemu? elektrolytický kondenzátor 4700 µF / 25V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na większe napięcie mogą być,  dookoła dużo miejsca więc się zmieszczą. Nie można zastosować na mniejsze napięcie. 25V to minimum. 

Sprawdzić też elementy na radiatorach tak jak pisane było powyżej. Po lewej stronie jest podwójna dioda schottky  po prawej stabilizator 12V 2A. Sam stabilizator zastąpić można przetwornicą Step-down jeśli potrzebujesz więcej prądu na wyjściu stabilizowanym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BostyleCZ napisał:

[...]   i temu wielkiemu? elektrolytický kondenzátor 4700 µF / 25V

Tak, ten duży elektrolit może być również na wyższe napięcie.

To, co podałem wczoraj na PW - aktualne.

Kondensatory, tak jak Koledzy napisali, markowe, dobrych firm i na temperaturę min 100 °C

6 godzin temu, BostyleCZ napisał:

Proszę przy jakim wyjściu po wymianie prądu zmierzyć?

Mierzysz napięcie, jak na rysunku.

Mierzysz przed wymianą elementów. Napięcie na uzwojeniu bez obciążenia (od transformatora odłączone przewody - na rysunku zaznaczone czerwonym krzyżykiem).

pomiar.thumb.jpg.fa1137f54b6fd018ca3bcfe768c124ef.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witajcie. Podłącze się pod temat dotyczący Energobloku. W mojej przyczepie jest Dometic MK 140/1, jakiś czas temu chciałem podłączyć ledy RGB sterowane pilotem, ale sterownik zaczął sie w krótkim czasie mocno grzać i nie reagował na pilota. Napięcie, które generuje moj energoblok waha sie w przedziale 12.5V-13.3V i może to jest powodem, że sterownik się niewłaściwe zachowuje. Nie dało mi to spokoju i następnego dnia podłączyłem wspomniane ledy pod akku pokładowe- działały poprawnie. I teraz pojawia się pyanie: czy skoki napięcia mają wpływ, czy  może napięcie nie jest  w pełni wyprostowane i stąd ten problem. Czy w takim energobloku jest napięcie w pełni wyprostowane, czy tylko połówkowo? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.