Skocz do zawartości

Klasyczne przyczepy


killbill

Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszam do umieszczania zdjęć spotkanych w realu lub sieci klasycznych, odrestaurowanych przyczep

oraz ciekawych ofert sprzedaży w PL. Być może na forum są rownież  posiadacze takich zabytków.

W USA I Australii temat bardzo popularny. Szczególnie legendarne Airstream'y i Shasta.

Na zachętę świąteczna Shasta:

 

images.jpeg

Screenshot 2020-01-05 at 14.04.20.png

Edytowane przez killbill (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, BUMERANG napisał:

Tematy trochę się dublują

 

Czy ja wiem, klasyczne to leciwe, nietypowe to nietypowe niekoniecznie stare   :)

Ale... o ile w PL temat klasycznych aut trochę ruszył i "zatrybił", jest wielu miłośników starej motoryzacji w tym ja   :-]   to w bliskim naszemu sercu karawaningowym świecie temat zabytkowych przyczep praktycznie nie istnieje. Dlatego temat pewnie bardzo powoli będzie się rozkręcał, choć może się mylę.

 

A tak już całkiem na marginesie, to "zwiedziłem" kilka przyczep z lat 70 i śmiem twierdzić, że styl miały super (poza łazienkami bo te były ohydne). Późniejszy styl mniej mi się podobał niż z tamtych lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. coś takiego  https://www.marktplaats.nl/a/caravans-en-kamperen/caravans/m1491394103-eriba-nova-340-1974-voortent-klassieker-in-topstaat.html?c=efb2ef4dc323389c4f92ed10afa33e3a&previousPage=lr W ogóle jak patrzyłem po holenderskich stronach, to wiele starych budek jest zarezerwowanych lub sprzedanych więc myślę że temat Holendrom nie jest obcy :)

$_84.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Piotrekm13 napisał:

15lat???

To połowa samochodów na polskich drogach już to spełnia...

T

Wycofuję co napisałam. Tak wyczytałam w internecie, że są dwa kryteria. ? Niestety nie sprawdzałam w ustawie. 

Edytowane przez nomadka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, nomadka napisał:

Wycofuję co napisałam. Tak wyczytałam w internecie, że są dwa kryteria. ? Niestety nie sprawdzałam w ustawie. 

Ha! to wcale nie jest takie proste! W ustawie Prawo o ruchu drogowym jest napisane: " 39) pojazd zabytkowy – pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami; "

W ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami - "Art. 6. 1. Ochronie i opiece podlegają, bez względu na stan zachowania:  2) zabytki ruchome będące, w szczególności: ………………... d) wytworami techniki, a zwłaszcza urządzeniami, środkami transportu oraz maszynami i narzędziami świadczącymi o kulturze materialnej, charakterystycznymi dla dawnych i nowych form gospodarki, dokumentującymi poziom nauki i rozwoju cywilizacyjnego, " 

Nic o kryteriach "wiekowych". Te są podobno w instrukcjach.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 1/6/2020 at 8:46 AM, Pierzasty said:

Czy ja wiem, klasyczne to leciwe, nietypowe to nietypowe niekoniecznie stare   :)

Ale... o ile w PL temat klasycznych aut trochę ruszył i "zatrybił", jest wielu miłośników starej motoryzacji w tym ja   :-]   to w bliskim naszemu sercu karawaningowym świecie temat zabytkowych przyczep praktycznie nie istnieje. Dlatego temat pewnie bardzo powoli będzie się rozkręcał, choć może się mylę.

 

A tak już całkiem na marginesie, to "zwiedziłem" kilka przyczep z lat 70 i śmiem twierdzić, że styl miały super (poza łazienkami bo te były ohydne). Późniejszy styl mniej mi się podobał niż z tamtych lat.

dokładnie.  poza tym być może są na forum "skrytoczytacze", którzy pochwalą się swoimi oldtimerami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 letni może być czy za młody ? no do Twojego to mu pewnie trochę brakuje ale tak żeby zapoczątkować to może by uszedł :) - szacuje 90% oryginał - miał iśc na żółte blachy nawet z rzeczoznawca gadałem :) ale niestety młodzież z moverem pod maska  go wygoniła i  właśnie wczoraj odjechał w siną dal  w kierunku Rzeszowa 

Przy okazji
- jak trzeba te przepisy na żólte blachy to odkopie
- fajna stronka staruszów  http://www.oldiecaravan.de  to nie technika ale sporo obrazków może coś  sobie tam podpatrzysz
- nie trza z sieci Airstreama - do Brennej na Jarowiska wystarczy podjechać corocznie bywała tam fajna staruszka, w tym roku w Bolkowie też widziałem fajne cacy - nawet z Holendrem właścicielem pobalowałem  :) przejrzę foty zobaczę czy mi gdzieś w kadr wlazły jesli bedą to oczywiście wrzucę  bo good idea :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minutes ago, smok_wawelski said:

41 letni może być czy za młody ? no do Twojego to mu pewnie trochę brakuje ale tak żeby zapoczątkować to może by uszedł :) - szacuje 90% oryginał - miał iśc na żółte blachy nawet z rzeczoznawca gadałem :) ale niestety młodzież z moverem pod maska  go wygoniła i  właśnie wczoraj odjechał w siną dal  w kierunku Rzeszowa 

Przy okazji
- jak trzeba te przepisy na żólte blachy to odkopie
- fajna stronka staruszów  http://www.oldiecaravan.de  to nie technika ale sporo obrazków może coś  sobie tam podpatrzysz
- nie trza z sieci Airstreama - do Brennej na Jarowiska wystarczy podjechać corocznie bywała tam fajna staruszka, w tym roku w Bolkowie też widziałem fajne cacy - nawet z Holendrem właścicielem pobalowałem  :) przejrzę foty zobaczę czy mi gdzieś w kadr wlazły jesli bedą to oczywiście wrzucę  bo good idea :) 

41 lat to się łapie :) 

nawet nie liczyłem ile ma mój, ale po katalogach Tabberta szacuję między 1963 a 1966

żółtych tablic nie dostanę - wnętrze nie będzie oryginalne :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie rejestracji pojazdu zabytkowego - wniosek o uznanie trzeba złożyć do wojewódzkiego konserwatora zabytków, później opis stanu sprzętu wraz z odpowiednią dokumentacją fotograficzną możecie zrobić sami, lub można to zlecić rzeczoznawcy.  Decyzję, czy zostanie on uznany za pojazd zabytkowy  czy nie -  podejmuje urząd konserwatora. Ogólnie mówiąc, w przypadku samochodów sprawa wygląda w taki sposób, że niektóre pojazdy mogą być zabytkami już w "wieku" 25 lat ( ale muszą to być auta szczególnie wyjątkowe i rzadkie w doskonałym stanie technicznym zgodnym z oryginałem) ale większość musi mieć skończone 30 lat.  Sam rejestrowałem już dwa takie samochody, ale zawsze zlecałem całą procedurę rzeczoznawcy,, który musiał dokonać dokładnego opisu pojazdu, wykonać odpowiednią dokumentację fotograficzną, zrobić opis historii konkretnej marki uwzględniając wszystkie odmiany, wersje itp. Nie jest to trudne dla kogoś kto pasjonuje się klasyczną motoryzacją ale może być niełatwe dla laika. W każdym razie - jak dal mnie utrzymywanie takich samochodów to coś co daje radość i motywuje do tego by utrzymać go w dobrym stanie umożliwiającym codzienną eksploatację. I jeszcze jedna uwaga - nawet jeśli pojazd jest w momencie oględzin w złym stanie ale rokującym na możliwość jego odbudowy do stanu oryginalnego - można uzyskać taką rejestrację. Ja sam chętnie był do swojej cegły "dokupił"jakąś starą  Eribę Touring...:)

53337691_834048036942281_8759353455346188288_n.jpg

Cegłą i citroen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minutes ago, pawel1966 said:

Ja sam chętnie był do swojej cegły "dokupił"jakąś starą  Eribę Touring...:)

 

Piękne  - szczególnie Volvo. Ostatni spotkałem takie użytkowane na co dzień przez zwariowaną rodzinę

Tu Eriba odrestaurowana w Polsce na zachętę ;)

 

IMG_3810.jpg

IMG_3809.jpg

Edytowane przez killbill (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@killbillkażdy z nas jest na swój sposób zwariowany...ale czy cała rodzina??? no nie wiem..zapytam żony, która jeździ cegłą...piękny zestaw pokazałeś. BTW  ten Citroen na dolnej fotce ma 85 lat i też pociągnie cepkę. 100 % oryginał..

Edytowane przez pawel1966 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.