Skocz do zawartości

Jakie przewody do Aku 10mb


dried

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Proszę o podpowiedź.

Jakie przewody mam zastosować do ładowania Aku z solara.

Jedyny problem to odległość 10 m. Akumulatora do ładowarki.

Szukałem w necie, ale nic konkretnego nie znalazłem. 

Czy przewody spawalnicze się nadają? 

Jaki przekrój zastosować?

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

14 minut temu, dried napisał:

Jakie przewody mam zastosować do ładowania Aku z solara.

Przy podanych danych odpowiedź jest niemożliwa  ponieważ nie podałeś parametrów z których dobiera się przekrój przewodu -- moc urządzeń lub przepływający prąd ?
 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, dried napisał:

Wiem, właśnie. Taki układ. Ze względu na optymalne rozłożenie ciężaru, lepiej tak zostawić niż przekładać aku na środek przyczepy.

Aku na środku przyczepy jest akurat najlepszym jego umiejscowieniem ^_^ ... więc może jednak to przemyśl  ... no i przewody krótsze wyjdą a to też jest na plus :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz trochę materiałów  o doborze przewodów w inst. solarnej  http://www.instsani.pl/525/dobor-srednic-przewodow
Rozważ co koledzy piszą - 10m - straty na niskim napięciu będą spore, no chyba że załadujesz np. przewód  200mm2 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, smok_wawelski napisał:

Tu masz trochę materiałów  o doborze przewodów w inst. solarnej  http://www.instsani.pl/525/dobor-srednic-przewodow

Fajna strona, ale komu by się chciało to liczyć na piechotę?  Takie rzeczy ostatni raz robiłem w szkole,  są prostsze rozwiązania . Wybieramy tam prąd 20A, napięcie 12V  cos fi 1, i ilość żył 1x, długość 20m W efekcie otrzymujemy spadek napięcia dla przewodu 50mm2 daje spadek napięcia 0.137V i to moim zdaniem będzie absolutne minimum w przekroju.  Moim zdaniem lepiej dać bliżej akumulator lub regulator i ladowarkę przy akumulatorze. Sam przewód 50mm2  20mb to spory koszt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem ze są  i nie tylko  ten co linkujesz - tyle że klepnąwszy  na kalkulatorku to ino raz  - nawiasem mówiąc nie wszystkie kalkulatory netowe liczą poprawnie 

a jak się poczyta i ze wzorku policzy to coś w główce zostaje  :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, dried napisał:

Hej.

Proszę o podpowiedź.

Jakie przewody mam zastosować do ładowania Aku z solara.

Jedyny problem to odległość 10 m. Akumulatora do ładowarki.

Szukałem w necie, ale nic konkretnego nie znalazłem. 

Czy przewody spawalnicze się nadają? 

Jaki przekrój zastosować?

Pozdrawiam 

.

8 godzin temu, dried napisał:

Aku 100ah

Ladowarka Lumiax 20A

Solar 160W

Witam!
Czytam, czytam i oczom nie wierzę - widzę, że niektórzy mocno się zapędzili przy określaniu potrzebnego tu przekroju   :D
Zalecenia, aby przemyśleć zmianę położenia akumulatora, a przy tym zmniejszenia długości przewodów, są jak najbardziej słuszne.
Gdyby jednak okazało się to z różnych przyczyn niewykonalne, to trzeba pogodzić wymagania elektryczne z rozsądkiem.
Nie wdając się w wywody, choć w razie potrzeby mogę napisać szerzej, to dla podanych tu parametrów i 20 metrów przewodu, śmiało można przyjąć, jako dopuszczalny, całkowity spadek napięcia na poziomie ok. 320 - 380 mV, a to z kolei można spokojnie osiągnąć przy zastosowaniu przewodu miedzianego o przekroju 16 mm². Gdyby dać 20 mm2, to będzie już "miód":winner:
IMHO

PS

Przewody "spawalnicze"??? :look: Litości!

5 godzin temu, smok_wawelski napisał:

wiem ze są  i nie tylko  ten co linkujesz - tyle że klepnąwszy  na kalkulatorku to ino raz  - nawiasem mówiąc nie wszystkie kalkulatory netowe liczą poprawnie 

a jak się poczyta i ze wzorku policzy to coś w główce zostaje  :) 

:ok:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.