Jump to content
Gio

Remont Elddis Hurricane GTX

Recommended Posts

Gio

Witam,

Przymierzam się do naprawy ściany tylnej. Znajduje się tam prysznic i podejrzewam, że to on jest przyczyną odklejenia tapety (chociaż ostatecznie będzie wiadomo dopiero po rozbiórce). 

IMG_20190907_192409.thumb.jpg.d1a82e6e2712245ecd96ac9e2a0402ab.jpg

Obejrzałem przyczepę, poczytałem forum, znowu obejrzałem i znowu poczytałem i tak kilka razy... W końcu doszedłem do kilku wniosków (i kilku pytań)... 

a) przyczepa jest zbudowana "od środka do zewnątrz" - czyli najpierw była podłoga, potem do podłogi są przykręcone meble (szafki, ścianka oddzielająca łazienkę od części mieszkalnej), potem dach, a dopiero na końcu ściany boczne, przód i tył. Żeby wymienić tapetę (wiem wiem, na samej tapecie się nie skończy) muszę odkręcić całą ścianę? Poniżej zdjęcie przestawiające punkt styku ściany bocznej (ściana z kreską ołówkiem), sufitu i ściany oddzielającej łazienkę. 

IMG_20190907_151548.thumb.jpg.7b771b24ccf03f8b9073c786dc2c72ca.jpg

IMG_20190907_192448.thumb.jpg.5abf770d8b2e78de482123da2739d2e0.jpg

b) w przyczepie co jakiś czas widzę paski maskujące (jak na pierwszym zdjęciu pod oknem) - czy to są punkty łączenia sklejki??

c) jaką tapetę użyć w łazience? A może po prostu nową sklejkę pomalować farbą i tym sposobem zabezpieczyć się przed wnikaniem wody?

d) jak uszczelnić "nogę" do prysznica? Jak widać czasy świetności ma już za sobą...

IMG_20190907_151511.thumb.jpg.458bb6f4e0f5ad722d0637f3d2ec1a8c.jpg

Jak zacznę rozbierać to wrzucę więcej zdjęć (pewnie pojawią się też nowe pytania)

sosek

Może przed rozbiórką poczytaj tematy o remontach przyczep. 

Kevin
1 godzinę temu, sosek napisał:

Może przed rozbiórką poczytaj tematy o remontach przyczep. 

albo wpierw "otwórz" pacjenta, żeby było widać kaj czytać 👍

sosek

Kolega myśli że malowanie pomoże to wydaje mi się że nie czytał relacji z remontów przyczep :hmm:

Edited by sosek (see edit history)

Gio

@sosek Chyba mało wyraźnie napisałem w pierwszym poście, ale jeszcze raz powtórzę "Obejrzałem przyczepę, poczytałem forum, znowu obejrzałem i znowu poczytałem i tak kilka razy..." Być może dla kolegi zbyt wiele pytań zadałem w jednej wiadomości i to jest problemem? Nie myślę, że samo malowanie pomoże, napisałem: "A może po prostu nową sklejkę pomalować farbą" - miałem tutaj na myśli wykończenie nowej powierzchni...

@Kevin "Otwarcie" pacjenta pewnie da odpowiedź na wiele pytań, ale wolałbym się przygotować do tego co mogę wewnątrz zobaczyć... Czytałem relacje osób, które na siłę wyrywały meble z przyczepy, aby na koniec się przekonać, że to nie było najlepsze rozwiązanie i chciałbym uniknąć takich błędów.  

Bob Duży

Jak ona tak wygląda od środka to pewnie konstrukcji nie ma.

Kevin
44 minuty temu, sosek napisał:

Kolega myśli że malowanie pomoże to wydaje mi się że nie czytał relacji z remontów przyczep 

No fakt, ale ale....zabezpieczenie sklejki to nie domena karawaningu 👍

26 minut temu, Gio napisał:

"Otwarcie" pacjenta pewnie da odpowiedź na wiele pytań, ale wolałbym się przygotować do tego co mogę wewnątrz zobaczyć... Czytałem relacje osób, które na siłę wyrywały meble z przyczepy, aby na koniec się przekonać, że to nie było najlepsze rozwiązanie i chciałbym uniknąć takich błędów.  

Pisałeś o tapecie odpadającej...? Jakie odgłosy daje pukanie w ściany? Głuchy i twardy odgłos? 

leszek
6 godzin temu, Gio napisał:

Obejrzałem przyczepę, poczytałem forum, znowu obejrzałem i znowu poczytałem i tak kilka razy... W końcu doszedłem do kilku wniosków 

Podstawowym wnioskiem powinno być ze trzeba zerwać odpadającą tapetę i zobaczyć jaki jest stan sklejki . A bez tego to tylko gdybanie , czytanie , pisanie  i dalej gdybanie .........

38 minut temu, Bob Duży napisał:

Jak ona tak wygląda od środka to pewnie konstrukcji nie ma.

Też tak uważam ale po oderwaniu tapety i wycięciu sklejki która jet zapleśniała itp ... można zobaczyć stan listew . O ile jeszcze są 

sosek
2 godziny temu, Gio napisał:

@sosek  Być może dla kolegi zbyt wiele pytań zadałem w jednej wiadomości i to jest problemem? Nie myślę, że samo malowanie pomoże, napisałem: "A może po prostu nową sklejkę pomalować farbą" - miałem tutaj na myśli wykończenie nowej powierzchni...

Spoko, nie mam na celu odwodzenie czy też zachęcanie do remontu , nie zwróciłem po prostu uwagi że czytałeś już o remontach. 

Gio

Pacjent częściowo otwarty...

IMG_20190909_184747.thumb.jpg.a5a57970f5f656f81b809d36bb1a269d.jpg

Zacząłem zrywać tapetę dalej...

IMG_20190909_184712.thumb.jpg.b2763d56c30315ec1c161a89eba4583b.jpg

Okazało się, że zaciek (całkiem okazały i niestety mokry...) jest w całym rogu mniej więcej do wysokości okna..

Po dłuższym poszukiwaniu okazało się, że listwa dolna istnieje (i to nawet w całkiem dobrym stanie), listwa boczna jeszcze jest, natomiast listwa górna jest w stanie agonalnym...

IMG_20190909_185229.thumb.jpg.e61c8cf7315c3be2aeb6b1622c99626e.jpg

IMG_20190909_195231.thumb.jpg.36a6872e1c3974e5cfa5e6662c34a0a2.jpg

IMG_20190909_195500.thumb.jpg.71fd10fb1182b292124573bbd9244507.jpg

Widocznie winowajcą jest nie tylko prysznic... Będę musiał pewnie odkręcić listwy zewnętrzne i wymienić uszczelnienia pod nimi. Przy okazji, na zdjęciu widać srebrną pionową listwę, z jednym wkrętem - czy pod nią nie powinna być jakaś uszczelka - chociaż z drugiej strony może ona tylko dociska blachę do konstrukcji?

IMG_20190909_185559.thumb.jpg.c7b191c50936d02a4f56ae4f2c1efbc1.jpg

Jutro dalsza część demontażu.

PS. Ostatnia warstwa sklejki trzyma się jak wściekła styropianu, a styropian blachy. Zakładam, że muszę usunąć stary styropian i położyć nowy - macie jakiś patent na usunięcie starego? Papier ścierny i szpachelka?

Kevin

Pogoda jak widzę jak na śląsku, nie pomaga w remoncie. Pacjenta, masz podejrzenia zalewu z zewnątrz, to może zabezpiecz taśmą montażową, przynajmniej, po jakimś czasie jeżeli wyschnie - to właśnie to, jeżeli nie, to znaczy że coś innego 👍

Edited by Kevin (see edit history)

sosek
14 minut temu, Gio napisał:

Przy okazji, na zdjęciu widać srebrną pionową listwę, z jednym wkrętem - czy pod nią nie powinna być jakaś uszczelka - chociaż z drugiej strony może ona tylko dociska 

Wydaje mi się że listwy pionowe są nieoryginalne .

leszek
46 minut temu, Gio napisał:

Widocznie winowajcą jest nie tylko prysznic... Będę musiał pewnie odkręcić listwy zewnętrzne i wymienić uszczelnienia pod nimi.

W takim stanie jak widać po ściągnięciu tapety i konieczności uszczelnienia w listwach ja by wyciągał blachę z tyłu . Montaż uszczelki i okna nie jest trudny ( mi zajęło  1 h ) . Dłużej schodzi rozebranie wszystkiego . Ale naprawa , wymiana listew i sklejki jest o wiele prostsza po ściągnięciu poszycia . U mnie poszycie z tyłu i  z przodu nie było klejone ze styropianem . Styropian był tylko klejony do sklejki . Nawet jeżeli masz styropian przyklejany do blachy to jest sposób na ściągniecie blachy ze styropianem by się nie zniszczyła . I potem odklejeniu styropianu co jest łatwiejsze . Sklejka i tak jest do wymiany więc można wziąść nóż z wymiennym ostrzem . wysunąć ze 4 mm  by czasem nie zniszczył blachy  i kroić kawałki sklejki . Ja tak robiłem ,idzie nadzwyczaj łatwo i bez wysiłku .Po wycięciu sklejki blacha z tyłu łatwiej odejdzie .
Przykładowo kroję nożem tak z 10 cm sklejki i odrywam szpachelką .
Jak zdecydujesz się na wstawianie wszystkiego od środka bez odciągania blachy to polecam narzędzie wielofunkcyjne do wycinania kawałków uszkodzonych listew i sklejki  . U mnie okazało się nieodzowne .
O tu są zdjęcia jak nawet zdrową sklejkę odrywałem by potem łącznia się nie pokrywały i przyczepa była mocniejsza 

Zbyszek

Nie mam praktycznego doświadczenie,  doświadczenie wynika z obserwacji remontu mojej przyczepki (angielskiej) przez wyspecjalizowany punkt serwisowy. W przypadku tak przodu - jak i tyłu przyczepy,  demontowane były całe elementy zewnętrzne i wówczas dopiero widać było ogrom zniszczenia, jak i miejsca - przyczyny przecieków wody.

Moim zdaniem powinieneś całościowo otworzyć tył przyczepy, wymienić wszystkie drewniane elementy stanowiące szkielet,  a być może okaże się ze i boki masz "zarażone"  wilgocią.

Tylko otwarcie ukaże ci ogrom zniszczenia, ale tez ułatwi - usprawni prace.

Kevin
2 godziny temu, Zbyszek napisał:

Tylko otwarcie ukaże ci ogrom zniszczenia

no to robią się schody, ale faktycznie racja, lepiej otworzyć i upewnić się o rzeczywistym zakresie remontu.