Skocz do zawartości

Lampy spoot 12V


PolariS

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

Ponieważ moja budka nie posiadała oświetlenia 12V w przedniej części,  jedynie żyrandol 230V nad stolikiem, padło zatem - montuję spoty w rogach. Szukałem typowo karawaningowych, ale ceny są typowo kamperowe, czyli drogie. 

Wizyta w sklepach ogolnobudowlanych utwierdziła mnie w tym przekonaniu. Zakupiłem więc zwykłe spoty na 230V, do tego źródła światła Led 12V, oraz włącznik i oprawki na 12V mr16. Zatem do dzieła:

 

 

Taki spot kupiłem:

20190615_180931.thumb.jpg.20868c310514de177879ccf3266807d4.jpg

 

 

Części potrzebne do wykonania pracy:

20190615_181119.thumb.jpg.ff90d5ac1a77ad2914901f690e16e90c.jpg

 

Wymiana oprawki na MR16, wymagana była lekka korekta rozstawu mocowania:

20190615_182846.thumb.jpg.fcd40b242045597dc6a7c8a6ce9d3d17.jpg

 

Montaż włącznika (niestety te niekarawaningowe raczej go nie posiadają)

chciałem wstawić całkowicie czarny, ale nie było akurat w sklepie. Otwór 

pod włącznik wiercony wiertłem stopniującym.

20190615_183459.jpg

 

 

 

Widok od spodu:

20190615_183505.jpg

 

 

Połączenia:

20190615_185432.jpg

 

Efekt końcowy:

20190615_185440.jpg

20190615_185450.jpg

 

 

Biorąc pod uwagę, że jeden spocik to koszt jakieś 80zł, to w tej cenie mam oba i jeszcze zostało. Ile to kosztowało:

29zł spot

3zł oprawka mr16

3zł włącznik

1.5 zł końcówki płaskie 

15 zł "żarówka" led  ale do oprawki karawaningowej też musiałbym ją kupić. 

 

Jak będą zamontowane na gotowo to postaram się wrzucić fotki .  

Edytowane przez PolariS (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 37
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Brałem też go pod uwagę, tzn, widziałem w sklepie, ale jakoś nie chciałem takich pociąganych (jakoś mi się źle kojarzył z pewnych powodów).  Ale owszem, można taki zastosować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plafon zamiast żyrandola mógłby być na 230V  bo tam akurat tyle jest, ale on nadal świeciłby nad stolikiem a nie np w książkę jak siedzi się opartym na oparciu. Palfon też nie jest problem przerobić z 230 na 12V,  

Zastanawiałem się nad zamianą żyrandola na plafon, bo przy wchodzeniu za stolik często o żyrandol zawadzałem,  tylko  jakoś tak ten jest oryginalny  i mi trochę szkoda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, PolariS napisał:

Plafon zamiast żyrandola mógłby być na 230V  bo tam akurat tyle jest, ale on nadal świeciłby nad stolikiem a nie np w książkę jak siedzi się opartym na oparciu. Palfon też nie jest problem przerobić z 230 na 12V,  

Zastanawiałem się nad zamianą żyrandola na plafon, bo przy wchodzeniu za stolik często o żyrandol zawadzałem,  tylko  jakoś tak ten jest oryginalny  i mi trochę szkoda ?

Żyrandole to zło, co zmienia fakt, że jest oryginalny poza potykaniem się o niego głową. Zmieniaj, przepnij w szafie z 230 > 12V i ciesz się dobrym światłem.

Godzinę temu, jacekzoo napisał:

Na 12v?

230V, ale oprawkę wyrzucam, przyklejam kilka modułów led i po sprawie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem aż tak uparty na zmianę z 230 na 12 bo cepa i tak nie ma akumulatora, i raczej przewiduje wizyty na słupku na campingach, jak będę robił jakiś postój to na chwilę wytrzyma na aku z auta. 

3 minuty temu, witus napisał:

Żyrandole to zło, 

:piwo:

 

Teraz będę się bał spać pod złem :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem aż tak uparty na zmianę z 230 na 12 bo cepa i tak nie ma akumulatora, i raczej przewiduje wizyty na słupku na campingach, jak będę robił jakiś postój to na chwilę wytrzyma na aku z auta. 
:piwo:
 
Teraz będę się bał spać pod złem  


Myślałem, że kombinujesz w kierunku 12V. W sumie to dziwne, że w przyczepach robią jakiekolwiek światełka na 230V. Te na 12V działają zawsze czy masz czy nie masz 230V.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, witus napisał:

 


 W sumie to dziwne, że w przyczepach robią jakiekolwiek światełka na 230V. 

 

Jeśli takie rozwiązanie byłoby w nowej przyczepie to faktycznie byłoby to dziwne, Ale trzeba się cofnąć do 1995r i spojrzeć na dostępność technologii w źródłach światła. Nie było białych led, niebieska 5mm kosztowała pół wypłaty,  a ze źródeł światła 12V można było użyć żarówki np H1 albo czegoś tego typu i wtedy trafo w energobloku musiało by być zacne :). Wiec producenci stosowali to co mieli - żeby się człowiek nie przewrócił to do oświetlenia na 12V były żarki 21W i w tej samiej lampie była druga na 220V 25W,. Żyrandoli niestety 2 systemowych nie widziałem. 

Teraz my poprawiamy te technologię dinozaurów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli takie rozwiązanie byłoby w nowej przyczepie to faktycznie byłoby to dziwne, Ale trzeba się cofnąć do 1995r i spojrzeć na dostępność technologii w źródłach światła. Nie było białych led, niebieska 5mm kosztowała pół wypłaty,  a ze źródeł światła 12V można było użyć żarówki np H1 albo czegoś tego typu i wtedy trafo w energobloku musiało by być zacne . Wiec producenci stosowali to co mieli - żeby się człowiek nie przewrócił to do oświetlenia na 12V były żarki 21W i w tej samiej lampie była druga na 220V 25W,. Żyrandoli niestety 2 systemowych nie widziałem. 
Teraz my poprawiamy te technologię dinozaurów. 


Wiem sam będę to robił teściom za dwa tygodnie. Ale wszystkie istniejące lampy wypełnię modułami led, no i ten nieszczęsny żyrandol wyrzucę jak nie będą w pobliżu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduły led poszły do łazienki, zamiast oryginalnych świetlówek

Tyle światła było przy świetlówkach

20190511_202526.jpg

 

 

A tyle jest na modułach led

20190511_202957.jpg

 

Ustawienia aparatu na manual, przysłona jak i długość migawki ustawione na tym samym poziomie dla obu zdjęć. 

Edytowane przez PolariS (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo wywiercenie otworu i połączenie wszystkiego, to na lampę można policzyć pół godziny. Co do dojazdu do sklepu to po każdą lampę trzeba by się udać, lub zamówić w necie (koszt przesyłki), można zamówić w tej cenie co mnie wyszło w Chinach. Ale jakoś tak tego do końca nie kalkulowałem, jak robię coś dla siebie to często nie liczę robocizny, w tym czasie mogę coś zrobić dla siebie, albo np można siedzieć i oglądać telewizję :)  obie czynności mogą być twórcze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.