Jump to content
Ogrodnikos

Zmiana przeznaczenia z ciężarowego na specjalny - kempingowy. Proszę o pomoc

Recommended Posts

Ogrodnikos

Witam kolegów.

Potrzebuję pomocy w materii zmiany przeznaczenia z ciężarowego na specjalny - kempingowy. Czy znacie stację diagnostyczną, która ma doświadczenie w tym temacie? Mówiąc prosto, kogoś kto wie że wycięcie przejścia z paki do kabiny to nie przestępstwo :)

Jestem na etapie budowy własnego mobilnego domku i chcę zrobić przejście do kabiny oraz (co za tym idzie) zmienić przeznaczenie pojazdu (dodam że znam temat co musi "posiadać" pojazd kempingowy, kto powinien zrobić przebudowę itp itd). Diagnosta z którym się spotkałem powiedział że tak nie można, że tego nikt nie podpisze, a jak podpisze to prokuratura go czeka, dodał jeszcze że dokładnie nie wie i nigdy nie spotkał się z takim przypadkiem 😁  Dodam jeszcze że robię kampera na Fiacie Ducato w zabudowie kontenerowej na ramie, więc nie mam przegrody tylko ścianę kabiny +ściana kontenera.

Będę wdzięczny za każdą pomoc i podpowiedź.

smok_wawelski
Posted (edited)

Gryzłem kapkę temat ale na razie zarzuciłem  - miałem zamiar wrzucić moja budę na niskiego Ducato, technicznie to sprawa prosta i bez problemów  była do ogarnięcia  z miesiąc robótki popołudniami i jest "hybryda" - tylko 1 ale.....
Rozmawiałem na jednej z krakowskich okręgówek - no problem ze zmiana przeznaczenia ale taka przebudowę obecnie musi obecnie wykonać firma posiadająca zarejestrowany taki profil usług.

Poczytaj Pacajewa z 2016 - sporo pisze na ten temat http://vadimpacajev.com/budujemy-mini-campera-6-z-ciezarowego-na-specjalny-kempingowy-da-sie/

A tu rozporządzenie: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20160000858

Dyskusja na camperteam: https://www.camperteam.pl/forum/viewtopic.php?p=607926

Edited by smok_wawelski (see edit history)

mirmar

A do wykonywania tego typu prac są potrzebne jakiejś specjalnie nadawane uprawnienia, licencja, lub coś podobnego? Bo jeśli nie to każdy kto prowadzi DG może sobie dopisać do swojego wachlarzu działalności w CEIDG taki właśnie zakres usług i potem przerobić sobie samochód i zgodnie z prawdą wystawić stosowne zaświadczenie. Jeśli ktoś nie prowadzi DG to może o taką przysługę poprosić kogoś z rodziny lub inną zaufaną osobę. Oczywiście jeśli taki zakres działalności nie wymaga odpowiednich zezwoleń nadawanych przez odpowiednie instytucje.

Tak na marginesie przepis wymagający wykonania przeróbki z busa/dostawczaka na kamperbusa jest bez sensu. Nie jest to jakaś specjalistyczna wiedza, której na swoje potrzeby nie może posiąść zwykły majsterkowicz Kowalski. Powinno być jedynie sprawdzenie przez diagnostę istotnych elementów, instalacji, wyposażenia i czy zostało to wykonane zgodnie ze sztuka i tyle

jacekzoo

Zapytaj na pobliskiej stacji diagnostycznej, mi na mojej gość polecił warsztat z odpowiednim pkd do zdjęcia kratki i wydania kwitka jak przerabiałem jeepa ja osobowy. Za całą imprezę zapłaciłem 100zl brutto. Na stacji znają okolicznych speców

smok_wawelski
Posted (edited)

@mirmar  nie jest mi znany przepis o konieczności uprawnień. licencji etc...   projekt zarzuciłem bo czas nie pozwoliłby mi na realizację i nie drążyłem dalej przepisów prawa 
Dokładnie tak jak piszesz - każdy z DG może dopisać pkd
W moim przypadku  lekka zabawa byłaby z połączeniem pudła budy z kabina a nie skręcenie budy do ramy Ducato bo to przecież praktycznie ta sama operacja jak wymieniałem śruby kręcąc je do oryginalnej ramy budy  a jest tych śrub aż 8 :) więc uśmiałem się z tego setnie że nawet kumpela np mająca DG w zakresie księgowości może sobie dopisać pkd i wystawić mi oświadczenie o prawidłowym zamontowaniu budy na ramie dostawczaka.
Owszem w 100 i wiecej procent zgadzam się że powinno być to skontrolowane przez diagnostę bo a nuż skręciłbym na M4 bez podkładek :) .

Gdzie sen, gdzie logika - ja nie pojmuję  - radosna twórczość ustawodawcy ot co albo moja niewiedza 🤔
Dlatego odesłałem Kolegę na stronę Pacajeva, który taki myk wykonał :) 

@Ogrodnikos - nawiasem mówiąc na wysokiej ramie to tak nieszczególnie wyjdzie - mignął mi taki na którymś z portali ogłoszeniowych - schodek podwójny konieczny

Edited by smok_wawelski (see edit history)

Ogrodnikos

Wykonanie przeróbki nie jest problemem, bo tak jak pisze na swoim blogu Vadim Pacajev i jak czytałem w innych źródłach, wystarczy kod PKD do działalności i tyle. Żadnych certyfikatów czy innych papierków. Mam działalność i dam radę z tym. Spełnienie wymogów samochodu specjalnego - kempingowego też nie będzie problemem, wystarczy mieć zamontowane to co kamper powinien posiadać. Jeżeli był by to blaszak z przegrodą to też nie ma tematu, wiemy że da się to zrobić i jak. Inaczej jest u mnie, bo nigdzie nie znalazłem jak to się ma w przypadku dostawczaka w zabudowie kontenerowej (gdzie kabina i paka są niezależne). Obawiam się o to że jak zrobię to przejście z paki do kabiny kierowcy i nikt tego nie będzie chciał zaakceptować to jestem w ... (takim ciemnym i nie miłym miejscu), bo będą to zmiany nieodwracalne.

@smok_wawelski będą schodki, nie jest aż tak strasznie wysoko. Do tego ta konstrukcja daje możliwość umieszczenia zbiorników wody czy dodatkowych akumulatorów pod kontenerem, oszczędność miejsca w środku. Do tego żadnej krzywizny, proste ściany jak w domu. A co ja będę się rozpisywał, pokażę jak to wygląda i tyle.

Wysokość 2,10 m, szerokość 2 m, i prawie 9m2 podłogi :) Na tą chwilę wygląda to tak. Po świętach zabieram się dalej do pracy.

1.jpg

2.jpg

20190329_171948.jpg

20190329_172018.jpg