Skocz do zawartości

Rejestracja przyczepy


Paweł P

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem nowy i mam pytanie. Kolega ma mi podarować przyczepę N127. Przyczepa ma dowód rejestracyjny, jest zarejestrowana na jego zmarłego już ojca. Stoi i się marnuje. Moje pytanie jest następujące, czy nie będzie problemu z przerejestrowaniem jej na mnie?? Jak się za to zabrać co powinienem zrobić. Z góry dzięki za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W WK będą żądali dokumentów potwierdzających przejście własności, tj. ciągu papierów wskazujących na nabycie przyczepy przez spadkobiercę(-ów) w wyniku dziedziczenia, i dopiero potem umowy darowizny, którą spadkobierca(-y) przenoszą cepę na Ciebie.

W praktyce potrzebne będzie:

- albo prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym, wskazujące krąg spadkobierców, albo wypis tzw. notarialnego poświadczenia dziedziczenia 

- jeżeli spadek nabyło kilka osób - umowa lub prawomocne postanowienie Sądu dot. działu spadku, z którego wynikałoby, że w dziale spadku cepa przypadła koledze, a jeżeli działu nie było - stroną umowy darowizny jako darczyńcy musieliby być wszyscy spadkobiercy nabywający spadek wskazani w dokumencie opisanym powyżej

- umowa darowizny (patrz j.w. kto jest darczyńcą) albo sporządzona u notariusza (akt notarialny), albo pisemna umowa z namacalnym [dokumentowym] dowodem wykonania darowizny sporządzonej w formie zwykłego pisemnego dokumentu [albo z odpowiednim postanowieniem w treści, albo w osobnym dokumencie, że przyczepa została ci wydana w wykonaniu umowy darowizny]. 

- dowód zawarcia umowy OC za cepkę (urzędnik w WK przy przerejestrowywaniu ma prawo zażądać wykazania, że cepa ma aktualne OC i czasami pytają)

- tablica rejestracyjna i DR cepy

- uiszczenie opłaty skarbowej za rejestrację

Z takim kpl. papierów - WK, wypełniasz wniosek o rejestrację cepki na Ciebie. 

6 minut temu, kalapan napisał:

Spisać umowę z nieboszczykiem, niech syn za niego podpisze i po sprawie. Już to kiedyś przerabiałem. Tylko nie chwalić się tym w urzędzie.

Nie pochwalam, takie porady mogą człowieka wpędzić w kryminał, bo sprawa błaha (cepka) a sankcje poważne i gdyby coś, nie ma zlituj (ścigane z urzędu). Niech coś zaśmierdzi urzędnikowi, i akurat będzie chciał/musiał się wykazać, i nie będzie zlituj. 

Żeby nie wyszło, że cepę kupił np. 12-latek, albo że nieboszczyk "zmartwychwstał" żeby zawrzeć umowę.

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak też można, tylko że wpakujesz w nią jakieś pieniądze (remont, usprawnienia itp. itd.) i jak to potem "odzyskać"? Z odsprzedażą ewentualną też będą problemy. Jak nieboszczyk zwinął się niedawno, to polecam metodę kolegi @kalapan;) Do 1000 zł umowy nie trzeba zgłaszać w US, pozostaje tylko WK :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.