Skocz do zawartości

Oplaty drogowe we Francji


w79

Rekomendowane odpowiedzi

Myslimy o Francji w wakacje. Czy ktos zna zasady oplat za drogi?Rozumiem ze autostrady platne itd, ale jak wyglada sprawa Viatollowa? (zestaw powyzej 3,5t).Czy oprocz oplat za autostrady sa dodatkowe koszty? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nic się ostatnio nie zmieniło, to poza autostradami reszta jest bezpłatnie, nawet dla 40-tonowców. Nie wszystkie autostrady są płatne. Jest kilkaset km darmowych. Sieć krajówek i departamentówek jest znakomita, można bez problemu śmigać nimi zamiast autostradami za free. Był jakiś projekt, że ciężarówki mają dodatkowo mieć winiety od 2019 roku, ale nie wiem czy w końcu to wprowadzili. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, wiem, ale nie wiem gdzie dokładnie pojadę - od taka przypadłość jazdy z przyczepą:))))), a tak poważnie to żelaznymi punktami są muzeum Peugeota i Lyon, który niestety znajduje się na liście stref...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎02‎.‎01‎.‎2019 o 13:59, w79 napisał:

wiem, wiem, ale nie wiem gdzie dokładnie pojadę - od taka przypadłość jazdy z przyczepą:))))), a tak poważnie to żelaznymi punktami są muzeum Peugeota i Lyon, który niestety znajduje się na liście stref...

Tylko że Lyon jest strefą ZPA. Nie potrzebujesz plakietki, chyba że jedziesz w zimie i będzie duży smog to prefekt ogłosi zakaz poruszania się dla pojazdów bez plakietek i mających plakietki 4tą lub 5tą.

Większość stref jest właśnie takich. Centrum Paryża to strefa ZCR, a dzielnice dalsze i aglomeracja to strefa ZPA.

Więc wg mnie nie potrzebujesz tej plakietki na Francję.

W dniu ‎02‎.‎01‎.‎2019 o 09:53, chris_66 napisał:

zależy gdzie chcesz jechać, są tylko wydzielone strefy ograniczonego wjazdu, podobnie jak w niemczech i okolicach

Strefy niemieckie i francuskie ZCR można porównać, ale to są np: centra Paryża i Strassburga. Większość  stref we Francji jest inna i nie można ich porównać z niemieckimi: ogłaszany jest zakaz poruszania się przez prefekta jak jest smog. Wtedy ogłasza jakie plakietki są wyłączone z poruszania się w strefie.

Edytowane przez tamtam (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

N-ki są darmowe, niektóre odcinki autostrad również.

Ogólnie dla kampera ciekawy kraj, dużo miejsc gdzie staniesz darmo lub kamperplac za średnio 7euro. Niestety na landówkach praktycznie nie ma parkingów takich z infrastrukturą. Czasami municypale dają mandaty jak nocujesz gdzieś w "kurorcie". Zeszłego roku na opłaty noclegowe wydaliśmy jakieś 50 euro a byłem 2tyg lipcu i 2tyg w sierpniu. 

edit. źle poczytałem, myślałem że kamperem dużym jedziesz :D,  zestaw powyżej 3.5t też nie płacisz, ale ile nakreciesz się na rundach to twoje,a to swój urok, jedzie, przez stare miasteczka, autostradą Francji nie zwiedzisz.

Edytowane przez piotrekbb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 10.02.2019 o 13:01, piotrekbb napisał:

N-ki są darmowe, niektóre odcinki autostrad również.

jest gdzieś mapa z naniesionymi N-kami, a może ktoś zna jakąś aplikację z opcją tylko N-ki jak wpisuję w GoogleMap opcję drogi bez opłat to prowadzi jakimiś dziurami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Screenshot_20190305-090644.thumb.png.a00887f241ec49f722f14235ec1a986f.png

Niektóre z tych "N" -ek orez "D" -ek są bardziej zaawanowane technologicznie niż autostrady w PL. (dwie jezdnie po 3 pasy + awaryjny, elektronika która kontroluje bieżąch ruch itd...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest gdzieś mapa z naniesionymi N-kami, a może ktoś zna jakąś aplikację z opcją tylko N-ki jak wpisuję w GoogleMap opcję drogi bez opłat to prowadzi jakimiś dziurami.
Ja zawsze uzywam apki iGO w trasie, a strony viamichelin i adac maps do opracowania tras. Można dzieki temu dobrze optymalizować przejazd szybki bez oplat.
iGO mozna uruchomic na komputerze dzieki maszynie wirtualnej adroida o nazwie andy i tak wzynaczyc trasę a potem plik trasy przenieść na telefon.

Pozdrawiam

Wysłane z V30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.