Skocz do zawartości

Hobby prośba o opinię


Dorotamaria

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

Chciałabym zadać pytanie w sprawie osi przyczepy Hobby, która chciałam kupić. Jest widoczny spaw. Właściciel mówi, że sprawy są fabryczne(?) ale nawet jako laik mam tu wątpliwości.

Przyczepa to Hobby 465 bodaj z 2013 r

 

IMG-20180805-WA0002.jpg

IMG-20180805-WA0001.jpg

Edytowane przez Dorotamaria (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!
Chodzi Ci zapewne nie o oś, tylko ramę nad osią.
Napiszę tak: też miałbym obawy. W miejscu, które pokazujesz na zdjęciach, istotnie często jest tam spaw fabryczny połówek ramy.
Moje obawy budzi jakość/wygląd tych spawów. Jeżeli tak wyglądałyby obecnie fabryczne spawy, to by tylko potwierdzało opinię, że jakość dzisiejszych przyczep spada na łeb na szyję!!! Zdjęcia może tego nie oddają, ale mam też wrażenie delikatnego "przemalowania" tych miejsc ocynkiem (widać to szczególnie na śrubach). Mimo, że to typowe miejsca łączeń, to jednak, aby mieć większą pewnośc, należałoby porównać wygląd tych spawów z innymi w "bliźniaczej" przyczepie tego rocznika. W/g mnie, powinny wyglądać jednak znacznie staranniej, niż tu pokazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spaw na pewno nie jest fabryczny, takie smarki wychodzą gdy spawa się ocynkowane powierzchnie to raz a dwa, że ten spaw spłynął co świadczy o tym, że było spawane w pionie, fabrycznie na pewno rama leży płasko podczas spawania a później jest cynkowana. I to co zauważył Kristofer pomalowane nie farbą cynkową tylko jakąś srebrzanką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Tak przypuszczał mąż że to jest spaw bardzo mało profesjonalny... To nasza pierwsza przyczepa ma być. Czytamy wskazówki na forum i pytamy znajomych ale widzę że to będzie poważna praca :)

 

Cieszę się że udało się nam uniknąć przysłowiowej wtopy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gołym  okiem  widać  że  to  amatorski  spaw .  Na  osi  zostały  nawet  ślady  po odpryskach  podczas  spawania . Poza  tym  tylko w miejscu  spawu  jest  jakby  nowa  trytytka . 

Edytowane przez tantalos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie za OT ale muszę to napisać! Gdyby czytał to mój profesor z Katedry Spawalnictwa to powiedziałby tak: "Spawa to sobie można puścić po bardzo mocno zakrapianej imprezie a wynikiem procesu spawania jest SPOINA!!!".

Tak jak przedmówcy napisali- to jest raczej smarkanie a nie spawanie. Pozycja pionowa do łatwych nie należy, do tego dochodzi spawanie w pozycji przymusowej z małą ilością miejsca na wykonanie tego procesu. Pozycja podolna, o której wspomniał kolega @KlAn to najłatwiejsza, w której wykonuje się większość spoin na warsztacie.

Cynk też się starzeje i powoli to widać na 5-letniej ramie- na pierwszym zdjęciu widać doskonale różnice po opryskaniu złącza spawanego czymś podobnym do cynku. Na 20-letniej ramie różnica byłaby widoczna od razu.

I na koniec jeszcze jedno z mojej Katedry- spoinę można porównać do kobiety- w obydwu przypadkach brzydką można oglądać tylko parę sekund...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Mandrol napisał:

Spoina Krzysiu, spoina...

BTW- co to za czarna kropka? Czyżby po zajarzeniu łuku spawalniczego? ?

Co do nazewnictwa, to myślę, że obydwaj mamy rację (chodziło mi o pokazanie miejsca), jednak przyjmuję, że w tej dziedzinie masz znacznie lepsze rozeznanie, niż ja, dlatego poprawiłem ? . Czarne "kropki", to jak słusznie zauważył Czyś - gwinty śrub tryśnięte zabezpieczeniem, aby nie korodowały.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.