Skocz do zawartości

Ostrzeżenie - tak się kończy wężykowanie przyczepy i wymarzony urlop :(


Kajetan

Rekomendowane odpowiedzi

no i cóż ja już wiem czemu przyczepka wpada w wężykowanie przy 60 km/h.  przyczepka ma masę własną1298 kg  (dmc 1600)z tym co na pokładzie.

nacisk na hak 23 kg. HOBBY 495 rok 2013. zbiornik wody i podgrzewacz , bagażnik na rowery i miejsce na przedsionek znajduje się z tyłu przyczepy.

dorzucając dwie butle pełne i przenosząc przedsionek na przód uzyskaliśmy nacisk 49 kg ciekawie te nowe budy robią

Edytowane przez BeKa87 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od układu, ja mam 495 z 2002r, bakista prawie pusta, przedsion i inne ciężke rzeczy z tyłu a ledwo udało mi się nacisk zbić na 60kg, jak było ułożone bardziej równomiernie to nacisk 120-130kg :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i cóż ja już wiem czemu przyczepka wpada w wężykowanie przy 60 km/h.  przyczepka ma masę własną1298 kg  (dmc 1600)z tym co na pokładzie.

nacisk na hak 23 kg. HOBBY 495 rok 2013. zbiornik wody i podgrzewacz , bagażnik na rowery i miejsce na przedsionek znajduje się z tyłu przyczepy.

dorzucając dwie butle pełne i przenosząc przedsionek na przód uzyskaliśmy nacisk 49 kg ciekawie te nowe budy robią

Przepraszam bardzo, ale co ma producent do tego jak sobie załadujesz budę? Czy to producent kazał Ci rowery i przedsionek załadować do tyłu? Ano nie, nawet w instrukcji masz wyraźnie napisane, żeby tak nie pakować przyczepy. Tak więc w przyszłości pakuj poprawnie przyczepę, a nie narzekaj na producenta.

 

Układy owszem są różne. Niektóre sprzyjają większemu naciskowi na hak, a inne mniejszemu. Ale finalnie i tak wszystko zależy tylko od użytkownika końcowego.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie bagażnik jest z tyłu, zwykle też nie jest tak źle z wyważeniem - wysoka i ciężka zabudowa jest skupiona nad osią lub z przodu. Ciężkie rzeczy w tylnej bakiście jak najbliżej osi, dalej tylko lekkie ("pustaki", "puchowce"). Aku, koło zapasowe - możliwie jak najbardziej z przodu (przed osią), bagażnik na rowery jeśli się da - na dyszel.

Gorzej jeśli się coś pokombinuje, tj. założy coś, czego nie przewidział producent. Np. da bagażnik na rowery na tylną ścianę, albo w tylnej części dachu ciężkiego solara (ok. 15kg). Trzeba coś dla równowagi trwale przemieścić.

W zasadzie to samo dzieje się przy wielkim bagażniku z przodu pod podwójną kanapą, tylko na odwrót, ale to fakt, są trochę większe możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam bardzo, ale co ma producent do tego jak sobie załadujesz budę? Czy to producent kazał Ci rowery i przedsionek załadować do tyłu? Ano nie, nawet w instrukcji masz wyraźnie napisane, żeby tak nie pakować przyczepy. Tak więc w przyszłości pakuj poprawnie przyczepę, a nie narzekaj na producenta.

 

Układy owszem są różne. Niektóre sprzyjają większemu naciskowi na hak, a inne mniejszemu. Ale finalnie i tak wszystko zależy tylko od użytkownika końcowego.

 

przeczytałeś mój wcześniejszy post że to była buda dopiero po kupnie ? i nic nie przepakowywana tylko tak jak stała podpięta na pusto z dwiema butlami od niemca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytałeś mój wcześniejszy post że to była buda dopiero po kupnie ? i nic nie przepakowywana tylko tak jak stała podpięta na pusto z dwiema butlami od niemca?

 

To tym bardziej nie wiem jak można mieć jakieś "ale" do producenta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i cóż ja już wiem czemu przyczepka wpada w wężykowanie przy 60 km/h.  przyczepka ma masę własną1298 kg  (dmc 1600)z tym co na pokładzie.

nacisk na hak 23 kg. HOBBY 495 rok 2013. zbiornik wody i podgrzewacz , bagażnik na rowery i miejsce na przedsionek znajduje się z tyłu przyczepy.

dorzucając dwie butle pełne i przenosząc przedsionek na przód uzyskaliśmy nacisk 49 kg ciekawie te nowe budy robią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Testowałem ostatnio pustą lawetę... jakoś nie chciała wężykować ...prędkości ... hmmm ... reasumując pusta laweta za pickupem nie wężykuję :)

Edytowane przez Kamil_K (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest kwestia cepy, ma na to wpływ rozłożenie ładunku, różnica mas holownika i cepy itd itd

 

Wystarczy że w budzie która nigdy nie wężykowała wrzucisz rowery na tylną ścianę i zacznie rzucać na boki

Edytowane przez jacekzoo (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym filmiku przyczepa miała jakiś system bo widać jakby koła przyczepy wyhamowywały, czy zadziałał najazdowy?

Jak widać znowu moment wężykowania po wyprzedzaniu.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Vtm-dKFVyBA

 

U mnie trwało to dużo dłużej. 

 

Przypuszczalnie:

 

  • Kierowca za szybko chciał wrócić na swój pas i wprowadził zestaw w wężykowanie. 
  • Potem kręcił kierownicą jakby jechał slalom gigant - to tylko pogarsza sytuację. Wiem z autopsji.....  :oslabiony:
  • Deptał hamulec podczas kręcenia - dodatkowo łamał zestaw
  • O prędkości na takiej drodze nie wspominam.....

Manie w tej chwili zdarza się wyprzedzać TIR-y na autostradzie nawet z prędkością ok 110 km/h ( w momencie wyprzedzania, żeby nie tamować ruchu) i rzadko kiedy odczuwam jakieś problemy, które mogłyby spowodować aż takie zdarzenie. A jeśli coś podwieje czy ruszy budą, to od takich rzeczy właśnie jest stabilizator. Sprawny i odpowiednio dobrany, wyprowadzi budę po kilku bujnięciach. A jeśli już coś się bardzo nie podoba, to zawsze zwolnić i wycofać się z manewru, grzecznie przepraszając kierowców za sobą. Lepiej tak niż ciągnąć na siłę, jak kierowca z filmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.