Skocz do zawartości

Lodówka Elektrolux RM270 nie działa na 230v


Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów,

z góry przepraszam jeśli "odgrzewam kotleta" ale mam awarię i brak czasu na szukanie informacji.

Wiadomo, że jak coś ma się popsuć to popsuje się w najmniej odpowiednim momencie. Za oknem 30 stopni na plusie a moja lodówka umarła.

Na gazie jest ok.

Na 230 nie działa. Nie wiem czy logicznie myślę ale prawdopodobnie umarła grzałka. Jeśli nie grzałka to co jeszcze tam mogło paść?

Przyczepa to stary Burstner z 1988 roku.

Przy okazji pytanie, czy da się tę grzałkę wydostać przez kratki czy trzeba lodówkę wyciągnąć? (z tym będzie problem bo nie widzę wewnątrz lodówki żadnych śrub mocujących a nad lodówką jest kuchenka gazowa która ma wspólny panel (maskownicę) z lodówką).

Z góry dziękuję za odpowiedzi,

Maciek

20180529_070713.jpg

20180529_070835.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Grzałka, wyłącznik, termostat. Najpewniej będzie, jeśli sprawdzisz, czy na przewody grzałki dochodzi zasilanie ~230 V. Jeśli nie dochodzi to "po nitce do kłębka" - sprawdzasz obwód, aby wykluczyć wyłącznik, termostat lub uszkodzony/przerwany przewód. Jeśli dochodzi, to wymiana grzałki na identyczną.

Przykładowy temat (jeden z wielu):

http://forum.karawaning.pl/topic/26092-wymiana-grzałki-w-lodówce-electrolux/

Schemat obwodu ~230 V:

1262449681_termostatzasil_230.JPG.f1c56434f69dc805b42e39d2b4e6582c.JPG

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Planuję spróbować się dostać do grzałki od zewnątrz przez kratki. Mam nadzieję, że się uda bo jak nie to czeka mnie demolka całej "kuchni". Moja lodówka zamontowana jest w jakiś inny sposób niż to opisywali Koledzy. Nie mam od środka żadnych śrubek. Konieczne prawdopodobnie będzie zdjęcie kuchenki gazowej, zlewu itd. Masakra!

Dziękuję i pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałkę zdemontujesz przez kratki, dla wygody możesz wysunąć lodówkę do przodu. Aby to zrobić będziesz musiał unieść kuchenkę/zlew celem demontażu listwy z pokrętłami.

Zastanów się czy faktycznie nie będzie prościej wysunąć lodówki bo miejsca między ścianą a lodówką jest bardzo mało. Do montażu użyj grzałki o takich samych parametrach.

Edytowane przez AKISSJG (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

udało mi się wyjąć grzałkę. Po drodze do niej wszędzie jest napięcie (regulator, włącznik).

Wnioskuję, że to ona jest walnięta. Czy dla pewności ją jakoś sprawdzić? Podłączyć "na krótko"? Jeśli tak to jak?

Pytam bo są dwa brązowe przewody i jeden żółto zielony. Ja z prądem mam nie po drodze :-)

Pozdrawiam,

Maciek

20180601_150625.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten żółto zielony, to tzw. "uziemienie" (środkowy bolec gniazdka), natomiast dwa brązowe, to właściwe zasilanie grzałki ("L" i "N") - w tym przypadku obojętnie jak je do gniazdka podłączysz. Najlepiej podłącz poprzez jakąś kostkę przyłączeniową do przewodu zakończonego wtyczką i włącz do gniazdka. Nie trzymaj grzałki w ręku, tylko włóż np. do pustego słoika. Po kilku minutach wyłącz. Jeśli grzałka jest nadal zimna, to jest uszkodzona. Najprościej jednak sprawdzić ją dowolnym miernikiem, czy posiada jakąkolwiek rezystancję. Gdy jest uszkodzona (przerwa), to miernik nic nie pokaże.

 

336957342_podczenie.thumb.jpg.3ff46ef199b6cef1a1db5c96098c0289.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Ja z pytaniem odnośnie grzałki, w mojej przyczepie tez nie działała lodowka na na 230V ale na gaz lub 12v idealnie wspomnę że mam przyczepęHobby 400 Dellux .Dziś kupiłem grzałke o takich samych parametrach i wymieniłem przez kratki wentylacyjne i wyniesiony blat kuchenki i zlewu udało się to zrobić w 30 minut i trudnego dojścia aż tak nie było.Wlasnie włączyłem lodówkę i zamrażarka się zaczyna schladzac tylko grzalka jest dość mocno ciepłą, idzie dotknąć ale długo ręki nie wytrzymam na obudowie z wełną czy to normalne?Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.