Skocz do zawartości

korozja kuli haka


uwex

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, żeby nie było, że już wiele razy na forum ten temat był wałkowany - to szukałem w wyszukiwarce i nic nie znalazłem :) Więc albo źle szukałem, albo nie było tematu.

A zatem pytanie o jakieś doświadczenia i pomysły - co można zrobić aby kula haka nie korodowała. Obecne zaczepy przyczep nie pozwalają na smarowanie kuli haka, ale jednocześnie wszystkie instrukcje piszą, że hak ma być suchy, czysty i gładki. U mnie po kilku lub kilkunastu dniach nie używania cepki kula jest pokryta korozją, szorstka i z widocznymi ogniskami rdzy. Oczywiście przed każdym kolejnym podpięciem przyczepy staram się ją oczyścić. z rdzy. Najpierw lekko szczotką drucianą, potem szmatka i odtłuszczenie. Ale mam obawę, że po roku i kilkunastu takich operacjach korozja i moje "czyszczenie" spowoduje, że rozmiar kuli zmniejszy się o kilka dziesiętnych milimetra. Myślałem, że jak kupię i założę nakładkę gumową za 12 zł to problem zniknie, ale widzę, że ta guma osłony kuli wcale nie przylega szczelnie do kuli haka i wcale te rozwiązanie nie zapobiega korozji i rdzewieniu. Chętnie poczytam jakichś Waszych doświadczeń i jakichś sugestii co z tym fantem można zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja niestety nie mam kuli chromowanej, tylko zwykłą stalową (fabryczną). W poprzednim autku faktycznie też tylko przecierałem szmatką nalot i tyle, ale teraz obserwuję zdecydowanie intensywniejszą i głębszą korozję kuli - stąd ten post. Widocznie po prostu chyba gorsza jakość stali tego haka i stąd intensywniejsza korozja. Zastanawiam się więc co można jeszcze zrobić, żeby to zjawisko zminimalizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To o czym piszesz to prawdopodobnie jakoś stali z której hak jest wykonany. W  kilku poprzednich hakach raz wyczyszczona kula była ok przez lata . Były to haki z firmy Auto hak ze Słupska. W obecnym z Westfalii i problem ten sam o którym piszesz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, uwex napisał:

A zatem pytanie o jakieś doświadczenia i pomysły - co można zrobić aby kula haka nie korodowała. Obecne zaczepy przyczep nie pozwalają na smarowanie kuli haka, ale jednocześnie wszystkie instrukcje piszą, że hak ma być suchy, czysty i gładki. U mnie po kilku lub kilkunastu dniach nie używania cepki kula jest pokryta korozją, szorstka i z widocznymi ogniskami rdzy.

  • Rozumiem, że posiadasz zaczep ze stabilizatorem. W opisanym przez Ciebie przypadku, zaopatrzył bym się w rolkę papierowych ręczników, plastikowy kapturek na kulę (nie gumowy!), odtłuszczacz do tarcz hamulcowych w sprayu oraz dowolny preparat smarujący w małym opakowaniu (dobrze sprawdzi się np. uniwersalny WD40). Gdy nie korzystasz z haka, to delikatnie spryskujesz kulę WD40 i poprawiasz dokładne rozprowadzenie preparatu po powierzchni kuli palcem. Potem zakładasz kapturek i chowasz hak za zderzak. Przed kolejnym użyciem, ściągasz kapturek, wycierasz ręcznikiem wstępnie kulę, spryskujesz ją preparatem odtłuszczaczem, wycierasz ręcznikiem i jeszcze raz powtarzasz spryskanie odtłuszczaczem, a na koniec dokładnie wycierasz nowym kawałkiem ręcznika. Gwarantuję, że problem się skończy. Na zimę, kulę posmaruj smarem stałym, choćby wazeliną i załóż kapturek. To wszystko.  IMHO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kolego ja na zimę normalnie smaruje hak grubo bylejakim smarem np.grafitowym do smarowania siodła w ciężarówce bądź do łożysk to jest obojętne byle by był w formie stałej nie cikłej.

Smar ci ani wilgoci nie przepuścić ani powietrza.

Na to założysz plastikową nakładkę i po kłopocie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.