Jump to content
Zulos

Główni gracze na rynku karawaningu czyli kto jest kim...

Recommended Posts

Zulos

Znajomy podesłał mi ciekawy link, prezentujący kto tak na prawdę jest kim w europejskim świecie producentów kamperów i przyczep.

O pewnych powiązaniach - jak pewne większość z Was - wiedziałem, ale ta "góra" graczy jest dla mnie niemałym zaskoczeniem...

Artykuł już ma parę miesięcy, więc część z Was może go znać, ale ma ciekawą infografikę (w połowie artykułu), którą warto przeanalizować:

http://www.moto3m.pl/kampery-i-przyczepy-kto-jest-kim-w-swiecie-caravaningu/

Globalizacja postępuje w każdej dziedzinie...

jacek00

Znajomy podesłał mi ciekawy link, prezentujący kto tak na prawdę jest kim w europejskim świecie producentów kamperów i przyczep.

O pewnych powiązaniach - jak pewne większość z Was - wiedziałem, ale ta "góra" graczy jest dla mnie niemałym zaskoczeniem...

Artykuł już ma parę miesięcy, więc część z Was może go znać, ale ma ciekawą infografikę (w połowie artykułu), którą warto przeanalizować:

http://www.moto3m.pl/kampery-i-przyczepy-kto-jest-kim-w-swiecie-caravaningu/

Globalizacja postępuje w każdej dziedzinie...

Tu ta infografika w większym rozmiarze:

post-19021-0-14673100-1510821610_thumb.png

TomekKnaus

... właściciel to jedno a dana marka to drugie ... aby się utrzymać na rynku dane marki  przechodzą z rąk do rąk - tak już jest i będzie czy to się komuś podoba czy nie ...

TOM

Zulos

Tu ta infografika w większym rozmiarze:

O - dzięki - wyręczyłeś mnie bo ja za bardzo techniczny nie jestem, żeby to tak ogarnąć, a tak jest znaaacznie czytelniej...

... właściciel to jedno a dana marka to drugie ... aby się utrzymać na rynku dane marki  przechodzą z rąk do rąk - tak już jest i będzie czy to się komuś podoba czy nie ...

TOM

Nie no jasne, ale ta infografika rozjaśnia, że tak na prawdę niemal 70% rynku należy do dwóch grup kapitałowych.

Co oczywiście nie świadczy o tym, że wszystkie marki w grupie to jeden ch...;-)

Ale myślę, że tak jak dla większości, dla mnie było np. oczywiste, że:

- knaus i tabbert,

- hymer i eriba,

- caravelair i sterckeman

są w grupach kapitałowych, ale że aż tak szeroko sięgają powiązania właścicielskie to nie spodziewałbym się...

TomekKnaus

... i dlatego trzeba dobrze "szparać" w danych ... bo znam osobiście takich co  np. "są dumni" z posiadania japońskiego samochodu pn. Nissan, nie mając świadomości, że posiadają Renault - tyle, że z znaczkiem Nissan ... (oczywiście wcześniej twierdząc, że te furki na F są bleble .... hehehe) ...

TOM

Voku

Ale co ma za znaczenie właściciel? Bardzie chyba liczy się Marka.

Zulos

... i dlatego trzeba dobrze "szparać" w danych ... bo znam osobiście takich co  np. "są dumni" z posiadania japońskiego samochodu pn. Nissan, nie mając świadomości, że posiadają Renault - tyle, że z znaczkiem Nissan ... (oczywiście wcześniej twierdząc, że te furki na F są bleble .... hehehe) ...

TOM

W dodatku ten Nissan to ma także braciszka Dacię, a z takiego rodzeństwa to niekoniecznie właściciele Nissanów mogą być dumni;-)

O tym mówimy, ale powiązania kapitałowe świadczą też o pewnych rzeczach.

Jeśli dochodzi do tego, że pewne różne marki są produkowane w tych samych zakładach (o czym mowa w artykule), to jest pewne, że właściciel unifikuje wszystkie możliwe podzespoły celem redukcji kosztów, a to np. pokazuje gdzie można szukać kompatybilnych zamienników dla używanych sprzętów, a przede wszystkim poddaje w wątpliwość wcześniej już okrzepłe tezy o różnicach jakościowych pomiędzy markami.

TomekKnaus

... bo kiedyś dana Marka to była dana firma ... do której ludzie się przywiązali ze względu na jakość/cenę/itp. - i tak powstała jej renoma...

... a teraz ktoś posiada daną Markę - produkując coś gdzieś nie wiadomo przez kogo ... nie wiadomo gdzie i z jakich podzespołów itd. itp. - i tu można się naciąć na jakości wykonania produktu (po pewnym czasie info o tym pójdzie w eter, ale można tego doświadczyć na własnej skórze) ...

TOM

Helmut

Autor artykułu jest blisko ale nie przyłożył się do roboty. Musi się trochę więcej doinformować. 

Nieco inaczej wygląda sprawa w odniesieniu do Burstnera, produktów Fendt i Weinsberga.

Z drugiej strony nie ma to żadnego znaczenia co gdzie jest robione. Ważne , że sprawia frajdę.

kalapan

TOM

To proszę mnie uświadomić, która z części w moim Nissanie T30 pochodzi z Renaulta :)

Edited by kalapan (see edit history)

chris_66

To proszę mnie uświadomić, która z części w moim Nissanie T30 pochodzi z Renaulta :)

zobacz ile masz wspólnych części z renault koleos

a teraz pomyśl jak się czuje dumny kierowca mercedesa jak mu powiesz że jeździ z silnikiem renault albo fiata 

Edited by chris_66 (see edit history)

jacekzoo

a teraz pomyśl jak się czuje dumny kierowca mercedesa jak mu powiesz że jeździ z silnikiem renault albo fiata

Szach mat :)

A jak dumnie się czuje właściciel cytryny jak jeździ z motorem z bmw :) tak jest we wszystkich markach

kalapan

Panowie jeżeli coś się pisze to trzeba mieć choć odrobinę wiedzy. Renault koleos zaczęto produkować w 2008 roku, a mój X-trail jest z 2004 więc jak może mieć części z koleosa !!! Na dodatek w 2007 roku zakończono produkcję modelu T30 . Chyba, że koleosa klepią z pozostałości części po starym , dobrym X-trailu, chociaż na to nie wygląda  :]  :]  :]  :]  :]

chris_66

Panowie jeżeli coś się pisze to trzeba mieć choć odrobinę wiedzy....................mój X-trail jest z 2004 

nie mieliśmy do tej pory pojęcia którym rocznikiem jeździsz , wybacz proszę ignorancję w tym temacie  :hehe:

Cathay

nie mieliśmy do tej pory pojęcia którym rocznikiem jeździsz , wybacz proszę ignorancję w tym temacie  :hehe:

Napisał wyraźnie że T30, a to oznacza że pierwsza buda 2001-2009.