Skocz do zawartości

Hobby - wymiana bojlera 230v na gazowy


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym mieć bojler z ciepłą wodą niezależny od napięcia 230v. Którego to napięcia po prostu pod ręką zazwyczaj nie posiadam. Niestety, przyczepa która mam na oku - Hobby 560/2007 rok, ma na pokładzie bojler elektryczny z opcją podgrzewania ciepłym powietrzem z nagrzewnicy. No i tu mam pytanie:

 

- czy to podgrzewanie ciepłym powietrzem jest na tyle wydajne ze uda mi się osiągnąć temperaturę wody nadającą się do kąpieli, bez ugotowania wszystkich siedzących w przyczepie ? osobiście, szczerze wątpię, raczej wydaje mi się że to podgrzewanie będzie sie nadawało do utrzymania temperatury 'letniej' wody, ale może jednak działa lepiej, podobnie jak zasilanie 12v lodówki nie zamrozi tylko podtrzyma żeby się zbyt szybko nie zagrzała ?

 

jak dużo było by problemów z wymianą bojlera elektryczno/powietrznego na typowo gazowy, tam juz mi prąd potrzebny nie będzie, a gazu mam i tak dużo (lodówka, kuchenka, ogrzewanie, dwie butle na wyjazd jadą profilaktycznie) ?

 

zapewne doprowadzenie gazu - czyli zawór gdzieś przy kuchni, rurki do miejsca montazu bojlera (raczej to samo miejsce w którym w tej chwili elektryczny siedzi) ale zastanawia mnie sterowanie takim gazowym bojlerem, czy da się to podłączyć pod fabryczną tablicę sterującą na słupku przy wejściu (niby ma guziczek bojler, obecnie wykorzystywany do uruchamiania bojlera elektrycznego), czy raczej trzeba będzie dodatkowe sterowanie gdzies montować ? Moze ktoś z was robił taką podmianę ?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podgrzewanie ciepłym powietrzem w termie Truma TT2 nie jest wydajne i nie zapewni zapotrzebowania na ciepłą wodę nawet pomimo "ugotowania"

wszystkich w przyczepie. Proponuję zapoznać się np z tym tematem http://forum.karawaning.pl/topic/15589-monta%C5%BC-bojlera-gazowego-oraz-piezozpalarki-w-kg/?hl=+bojler%20+gazowy

gdzie jest trochę na temat montażu bojera

Ja robiłem taką podmianę na wiosnę bo również chciałem być niezależny od 230v. Kupiłem używany dziesięciolitrowy bojler Truma, trochę do odnowiłem i teraz świetnie się sprawdza.

Co do sterownia to te urządzenia mają własne panele sterowania i można je zamontować w wygodnym dla siebie miejscu. Ograniczeniem jest długość kabla ale  z tym przecież można sobie poradzić wydłużając go. Oczywiście rozbudowa instalacji gazowej o dodatkowy zawór i rurki jest niezbędna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja mam zbliżone pytanie. Kolega w innym temacie napisał że będzie używał do grzania wody bojlera elektrycznego 230 V poprzez przetwornicę zasilaną energią elektryczną z ogniwa solarnego. Czy jest to efektywne i w praktyce się sprawdzi. Pytam bo sam poszukuję sposobu na grzanie wody w warunkach biwakowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.