Skocz do zawartości

Sterownik oparty o ADRUINO


seba222

Rekomendowane odpowiedzi

[quote name="seba222" post="448152" timestamp="144628

Dodam, że jestem elektronicznym laikiem i większość rzeczy robiłem pierwszy raz (trawienie płytki, programowanie sterownika)Traktuję ten projekt jako zabawę i naukę w jednym.

Jeżeli są chętni, to opiszę tutaj cały proces budowy łącznie ze sposobem wykonania płytki, kodem programu, kosztami itp.

 

Seba222 jeżeli ty jesteś elektronicznym laikiem to nie wiem jak mam siebie nazwać. Kawał porządnej roboty. Obserwuję z ciekawością ten temat w wykonaniu "laika"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 32
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Seba222 jeżeli ty jesteś elektronicznym laikiem to nie wiem jak mam siebie nazwać. Kawał porządnej roboty. Obserwuję z ciekawością ten temat w wykonaniu "laika"

No cóż. Jestem laikiem, bo wspólnego z elektroniką mam niewiele. Jak napisałem wcześniej, wiele rzeczy robiłem pierwszy raz, z wykonaniem własnej płytki włącznie. Na szczęście idzie zima i w zaciszu domowym będzie można w spokoju poeksperymentować.

 

Doszedł dzisiaj do mnie czujnik ciśnienia - obsługa jego jest BANALNIE prosta. Pomiar ilości piwa (hm.. no dobra wody) w butelce działa w 100%. Muszę tylko zbudować odpowiednie "ustrojstwo" i wymyślić jak odseparować czujnik od wody i pomiar wody szarej jak i czystej załatwiony - oprogramowanie tego i wyświetlenie na wyświetlaczu ilości procentowo i w formie grafiki wydaje mi się banalny :) Trzymajcie kciuki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Niestety temat zawisł w martwym punkcie z powodu chronicznego braku czasu. Myślałem, że zima będzie dla mnie łaskawa i będzie więcej czasu, ale jak do tej pory to mam tylko więcej ... roboty.Na chwilę obecną tylko robię małe poprawki tego, co już zdążyłem zrobić. Oczywiście, jak ruszę z tematem dalej, to na bieżąco będę informował!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ponieważ człowiek cały czas się uczy, nastąpił mały przełom w projekcie! Wypadł wyświetlacz znakowy, wypadła klawiatura, a w zamian pojawił się wyświetlacz LCD dotykowy 2,4" firmy Nextion. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że za całą grafikę odpowiedzialny jest procesor wyświetlacza, a samo Arduino tylko wysyła do niego wyniki. Poniżej film prezentujący możliwości tego co mi wyszło z projektu - niestety YouTube odwróciło mój filmik o 180 stopni, więc jest do góry nogami :(

Działa tak na szybko odczyt jednej temperatury i jej wartość wpływa na sterowanie wiatrakami. Pozostałe rzeczy w przygotowaniu, bo całości dopiero się uczę :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=SZrPxShnsTg&feature=youtu.be

 

 

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że te wyświetlacze są stosunkowo tanie, ten konkretny kosztuje 66 złotych + KP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Przyłączam się do tematu ;)

Chcę zbudować komputer pokładowy do zabudowy kampera.

Na razie testuje wygląd ikon na  wyświetlaczu 2.8' i 3.5' ale czkam na dotykowy 3.95'

Wpina się je bezpośrednio w uno albo Mega i można się bawić w budowanie ekranu

Może połączymy siły :)

 

 

 

 

 

post-14151-0-52494000-1482233404_thumb.jpg

post-14151-0-98534200-1482233409_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Fajnie że wam się chce, bo mi już coraz mniej się chce dłubać w elektronice. A w swoim kamperze to ją w ogóle ograniczam, ale to inna specyfika niż wasze pojazdy.

Fascynacja programowaniem mi przeszła teraz bardziej skupiam się nad analogowym rozwiązywaniem problemów.

Zawodowo jestem z wiązany z elektroniką, może mi się uda coś podpowiedzieć jak z czymś będzie problem ale widzę że do tej pory świetnie wam idzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety utknąłem na uruchamianiu modułów nRF24L01 :(

Mam chyba pecha bo jednego spaliłem a 3 pozostałem podpięte do 3 płytek nie chcą się komunikować. Odczytuje ich ustawienia ale nic poza tym ;(

Szablon menu już prawie mam 

https://www.youtube.com/watch?v=-Olw14DiLIA

Jak ktoś chce przetestować LCD 3.95 pod MEGA to mogę udostępnić hex

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Moze jakis github?  Nie myślałeś o wyświetlaczu z serii Nextion?  Zrobiłem w oparciu o mega 2560 i Nextion 4" programowany wielokanałowy termostat do domu. Pewnie następnym będzie alarmo-klimatyzatoro-informacyjny sterownik do przyczepy,   szyty na moją miarę.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny projekt. 

Sam LCD daje wielkie możliwości i odciąża procka. Brakuje mu jednak przeźroczystych przycisków :)

Zastanawiam się nad nim między 5 a 7 cali bo różnica w cenie niewielka a rozdzielczość już w sam raz.

Kolejna zaleta to że jest płaski . Elektronikę łączymy 4 kablami gdzieś schowaną :D

 

U mnie niestety musi być tak jak na foto bo LCD jest wpinany wieloma pinami w Arduino MEGA. 

W międzyczasie trafiłem obudowę w którą wszystko pakuje. Pozostały jeszcze 2 klocki  do podpięcia ( przetwornica step-down i serial mp3 player który własnie przyszedł) .

Głośnik już się chyba nie zmieści ;(

 

1-lcd-srodek.jpg

1-lcd_pudlo.jpg

Edytowane przez Jacik (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.