Skocz do zawartości

Jaki materiał wybrać na wykonanie zbiornika na wodę czystą?


schabo78

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki koledze mam możliwość wykonać zbiornik na wodę czystą o dowolnych wymiarach i dowolnej konfiguracji krucców.Wykonanie możliwe jest z aluminium lub kwasówki i tutaj pytanie do Was co będzie lepiej nadawało się na wodę która ma służyć tylko do macia rąk i naczyń (woda pitna oczywiście z butelek).

Zbiornik o pojemności około 35- 40l  ma być dopasowany i zamocowany w przedniej bakiście ale z racji nieprzejrzystego materiału trzeba rozwiązać problem kontroli poziomu cieczy,czy macie jakiś prosty pomysł do zastosowania?

Jeszcze jedno,czy warto robić od razu zasilenie w  wodę z zewnątrz?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Moim zdaniem, jeśli już, to tylko z "kwasówki". Aluminium będzie korodować.
Jeśli wszystko masz gratis, to rozumiem, ale jeśli w grę wchodzą koszty materiałów i wykonania, to chyba lepiej zastosować gotowy zbiornik z tworzywa z atestem spożywczym (będzie lżejszy i transparentny).
Osobiście nie widzę powodów, dla których należałoby rozdzielać instalację wody pitnej i użytkowej, a posiadając krany, wodę nalewać z butelek ...
Skoro zadajesz sobie trud tworzenia zbiornika i jakiegoś fragmentu instalacji, to sensowne jest, aby była w tym pompka wody, pomiar jej ilości, wlew zewnętrzny oraz, aby całość służyła do wszystkich celów, a nie jedynie umycia rąk. To jest prawdziwa wygoda korzystania z przyczepy.
Na forum są tematy o pomiarze ilości wody w zbiornikach, łącznie z pokazanymi rozwiązaniami, jak i opisujące wymagania w stosunku do wody pitnej (wiem, bo również tam pisałem), jednak musisz poszukać, ponieważ w tej chwili nie pamiętam konkretnie.
IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

schabo78 , zrób instalację z zasilaniem z zewnątrz. Kup używany angielski aquaroll na 40l, pompkę do podłączenia z zewnątrz i nie będziesz miał na stałe zablokowanego miejsca w bakiście. Samo czerpanie wody do zbiornika, też będzie prostsze, a zbiornik na czas podróży umieścisz gdzie chcesz. Mam wiele zastrzeżeń do angielskich rozwiązań, ale to uważam za dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@schabo78  > ...mam możliwość wykonać  zbiornik na wodę czystą ... która ma służyć tylko do macia rąk i naczyń...

 

Mamy taki zbiornik w naszej przyczepie, który w drodze zawsze jest pusty...lub prawie pusty !

Na postojach tranzytowych zalewamy wiadro gorącej wody i mamy    prysznic

Na kempingu w przyczepie korzystamy z wody do mycia rąk. Mycie naczyń na kempingu w wyznaczonych miejscach.

 

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

PS

Na trasie korzystamy z parkingów gdzie zawsze jest WC + woda do mycia rąk.

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Moim zdaniem, jeśli już, to tylko z "kwasówki". Aluminium będzie korodować.

Jeśli wszystko masz gratis, to rozumiem, ale jeśli w grę wchodzą koszty materiałów i wykonania, to chyba lepiej zastosować gotowy zbiornik z tworzywa z atestem spożywczym (będzie lżejszy i transparentny).

Osobiście nie widzę powodów, dla których należałoby rozdzielać instalację wody pitnej i użytkowej, a posiadając krany, wodę nalewać z butelek ...

Skoro zadajesz sobie trud tworzenia zbiornika i jakiegoś fragmentu instalacji, to sensowne jest, aby była w tym pompka wody, pomiar jej ilości, wlew zewnętrzny oraz, aby całość służyła do wszystkich celów, a nie jedynie umycia rąk. To jest prawdziwa wygoda korzystania z przyczepy.

Na forum są tematy o pomiarze ilości wody w zbiornikach, łącznie z pokazanymi rozwiązaniami, jak i opisujące wymagania w stosunku do wody pitnej (wiem, bo również tam pisałem), jednak musisz poszukać, ponieważ w tej chwili nie pamiętam konkretnie.

IMHO

-zbiornik będzie za free wykonany

-będzie w nim umieszczona pompka zasilająca krany (teraz też tak jest tylko zbiorniczek mam 15l a to trochę za mało) 

-zasilenie zbiornika zrobię z zewnątrz dla wygody

Co do zrobienia wskaźnika poziomu wody to coś tam znalazłem na forum ale strasznie starego i odnośniki np do allegro są już nieaktywne.

Coś takiego wylukałem

http://allegro.pl/wskaznik-poziomu-wody-4-led-i5728325731.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Damianku ja proponuję wskaźnik rozwiazać w ten sposób:

- w bocznej ściance zbiornika zrób dwa króćce, na samej górze i na samym dole... 

- króćce te połącz przeźroczystym wężykiem (wyjdzie litera C)

- wysokość lustra wody w zbiorniku znajdzie odzwierciedlenie w wężu (coś jak przy spłuczce tylko tam jest szklana rurka i wąż)

- dbając o czystość instalacji śmiało możesz z niej korzystać (ja tak robię, choć i do gotowania trzymam w 5 l bańce bo szybciej się nalewa).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Damianku ja proponuję wskaźnik rozwiazać w ten sposób:

- w bocznej ściance zbiornika zrób dwa króćce, na samej górze i na samym dole... 

- króćce te połącz przeźroczystym wężykiem (wyjdzie litera C)

- wysokość lustra wody w zbiorniku znajdzie odzwierciedlenie w wężu (coś jak przy spłuczce tylko tam jest szklana rurka i wąż)

- dbając o czystość instalacji śmiało możesz z niej korzystać (ja tak robię, choć i do gotowania trzymam w 5 l bańce bo szybciej się nalewa).

Pozdrawiam

Jacek zapodałeś prosty i skuteczny patent :yes:  :yes: tyle że ja pewnie chciałbym mieć ten podgląd poziomu cieczy ze środka przyczepy... :hmm: 

Bez elektroniki się pewnie nie obejdzie...

Edytowane przez schabo78 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To będzie OK, spełni swoją rolę, ale pamiętaj, aby elektrody też były z nierdzewki.

Z tego, co pamiętam, to Grześ (gfizyk) zakładał ten wskaźnik, gdy miał jeszcze przyczepę i pisał, ze działa dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.