Skocz do zawartości

Temperatura Opon


karbo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Potrzebuję rady bardziej doświadczonych ode mnie.

Posiadam przyczepę Hobby Prestige 455 z 1984r.

 

Zgodnie z tematem jest problem z temperaturą opon podczas jazdy.

Opony są w rozmiarze R13C 175/70 czyli generalnie rozmiar fabryczny. Ich wiek to 5 lat.

 

Podczas jazdy na trasie opony osiągają dość duże temperatury - nie wiem dokładnie, ale szacuję, że około 50 stopni C.

Można ich normalnie dotknąć ręką, ale są dużo cieplejsze niż opony w samochodzie.

 

Oczywiście pierwsze nasunęło mi się, że trzymają hamulce, ale na przeglądzie zostało to wykluczone.

Na postoju można spokojnie przyczepą manewrować i nie czuć żadnych oporów.

 

Czy to normalna sprawa, że opony 13C na przyczepie po prostu będą się grzały?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, to prawda w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić ciśnienie w oponach ( jakie przewiduje producent) i dodatkowo jak mocno jest obciążona przyczepa :hmm:  ( czyli ile gratów jest w środku), podczas normalnego użytkowania temperatura powinna być porównywalna do opon holownika ( wiadomo temperatura powietrza też ma znaczenie i rozgrzany asfalt).

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dzięki za pierwszą radę. Jestem przekonany, że sprawdzałem ciśnienie opon przed wyjazdem.

Jeśli chodzi o załadowanie to przyczepa nie była pusta ale była tam może z 150-170 kg dodatkowych rzeczy czyli wszystko zgodne z DMC.

 

Wybieram się z nią  w krótką trasę w przyszłym tygodniu to sprawdzę jeszcze raz ciśnienie i zobaczymy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy to normalna sprawa, że opony 13C na przyczepie po prostu będą się grzały?

 

Pozdrawiam

 

IMO normalna - na każdym postoju sprawdzam ręką felgi i opony w ogonie i holowniku i zawsze są delikatnie cieplejsze w przyczepie , ważniejsze niż temperatura opon jest fakt czy felgi są "chłodne" - często gorące felgi są znakiem że coś się dzieje z łożyskiem albo okładziną hamulca 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm ... 

 

Ciśnienie w oponach powinno być 2.6 - tak jest na naklejce i mniemam, że takie jest.

 

Jeśli chodzi o felgi to zazwyczaj nie są one aż tak ciepłe jak opony. Może faktycznie problem z łożyskami.

Tyle, że na postoju przyczepą można swobodnie manewrować - brak jakichkolwiek oporów.

 

Jeszcze jedno pytanie w takim razie. Jak chce podnieść przyczepę w celu na przykład odkręcenia koła to lepiej używać lewarka czy można podpór przyczepy?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas jazdy na trasie opony osiągają dość duże temperatury - nie wiem dokładnie, ale szacuję, że około 50 stopni C.

 

@karbo

Temperatura opony    zerknij

Pozdrawiamy z    Hiszpanii,

Ir & Ed

Przed wyjazdem kontrolujemy ciśnienie we wszystkich oponach.

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.