Skocz do zawartości

Ładowarka LZN-10 ...czy to będzie działać?


pawko

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem na etapie planowania instalacji elektrycznej (będę robił od podstaw). Chciałbym aby była ona możliwie nieskomplikowana, minimalistyczna bo i wymagania mam niewielkie - cztery punkty owietleniowe LED, będzie też pompka wody (kto wie, może się nawert zdażyć że jej kiedyś użyję ;))

W samochodzie mam dwa gniazda 7 i 13 pinowe, więc chyba będę zasilał przyczepę z 13 pinowego. Planuję w przyczepie, w czasie jazdy zasilać z samochodu niedużą (ładowaną od góry) lodówkę absorpcyjną Elektrolux (na postoju będzie zasilana gazem) oraz podłączę światła p.mgielne i cofania.

 

Zakładam, że na krótkich przerwach w jeździe oświetlenie będzie zasilane z aku holownika. W czasie dłuższych (2-4 dniowych) postojów oświetlenie chciałbym zasilać z akumulatorów zainstalowanych w przyczepie. Będą to cztery aku AGM 12V 5Ah połączone równolegle, o takie...

http://mwpower.pl/pl/p/Akumulator-12V-5Ah/1

(dlaczego akurat taki zestaw, takich akumulatorów? po pierwsze chciałem mieć akumulkatory wewnątrz, blisko osi czyli w grę wchodziły raczej jakieś szczelne, po drugie miałem możliwość zakupu tych akumulatorów za przysłowiową czapkę gruszek, więc skorzystałem)

Przekalkulowałem i takie naładowane w domu akumulatory powinny zaspokoić moje skromne potrzeby oświetleniowe. Po powrocie miały być doładowywane.

 

Tyle słowem przydługiego wstępu, do sedna...

W między czasie zwrciłem uwagę na coś takiego:

http://www.vox.waw.pl/LZN-10.html

...i pomyślałem, że może warto byłoby abym coś takiego miał w przyczepie podpięte np. do przewodu zasilającego lodówkę, w czasie jazdy akumulatory mogłyby się podładowywać.

Czytałem o ładowaniu akumulatora przyczepy alternatorem, ale wymaga to wykonania pewnych zabiegów w instalacji, jakieś separatory, diody itp. itd. - elektryka na tym poziomie to dla mnie wyższa szkoła jazdy, a ja jednak chciałbym jakoś ogarniać to co mam w przyczepie :)

...dlatego taka ładowarka wydaje mi się rozwiązaniem z mojego punktu widzenia prostym i teoretycznie skutecznym.

 

Pytanie tylko, czy taka ładowarka rzeczywiście będzie się sprawdzała z zestawem 4x5Ah, czy to rzeczywiście spełnia swoją rolę czy tylko jest to mało przydatny gadżet? Pytam bo nie znalazłem zbyt wiele takich ładowarek zasilanych 12V. Może macie jakieś doświadczenia z takimi ładowarkami? Dotąd tylko od jednej osoby słyszałem, że dało się tym ładować aku AGM 7,2Ah.

Będę wdzięczny za wszelkie opinie, sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Taka ładowarka, to moim zdaniem gadżet, ale z drugiej strony, "cokolwiek" jest zawsze lepsze, niż "nic", :yay:  tym bardziej, że ogólnie będziesz miał na pokładzie jedynie 20 Ah.
Wszystko będzie zależało od stopnia rozładowania accu, ale jak piszesz, Twoje potrzeby energetyczne są skrajnie minimalistyczne.

 

Jeśli rozładujesz akumulatory np o ok. 1/8 pojemności, powiedzmy że pobierzesz 2,4 Ah, a ładowarka daje max. 1,2 A, to będziesz potrzebował dokładnie 2,5 godzinnej jazdy :blagac: . Mając tego świadomość, że całkowicie rozładowane akumulatory potrzebują prawie 21 godzin jazdy, aby się w pełni naładować, można tak zużywać energię, aby jako tako mieć pokrycie w zaplanowanych do przejechania kilometrach :hmm:

PS
Pytałeś o cenę tej ładowarki?
Jeśli jest niewielka, to można się skusić, ale jeśli przeciwnie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki za - jak już zauważyłem - zawsze rzeczową wypowiedź :)

 
Właśnie zerknąłem do moich "obliczeń" i przy zastosowaniu współczynnika rozładowania 1,4 (nie jestem pewien czy tak się to nazywało i czy słusznie taki zatosowałem do tych aku) to wychodzi mi pobór dzienny ok. 1,3Ah.
Koszt tej ładowarki to ok. 100zł
 
Tak sobie teraz myślę: na jednorazowy urlop dłuższy niż 2 tygodnie nie mogę sobie pozwolić, planuję raczej objazdówki niż 14 dni w jednym miejscu więc akumulator w samochodzię będzie raczej na bieżąco doładowywany więc przy moich potrzebach w dużym stopniu będę mógł z niego korzystać. Gdyby zaszła konieczność "oddalenia się" holownika od przyczepy, to wtedy kaganki zasilą aku z przyczepy. Oczywiście nie wykluczam też podpinania się pod 230V jeśli będzie możliwość.
Chyba nie ma sensu zaprzątać sobie głowy tą ładowarką ;)
 
Przepraszam Kristofer, nie chciałbym nadużywać Twojego czasu, ale czy mógłbyś mi polecić jakąś ładowarkę do tego mojego zestawu akumulatorów, którą mógłbym stacjonarnie, korzystając z 230V ładować te akumulatory?
Mam w garażu:
* stary, rzemieślniczo zrobiony prostownik, ale z tego co wyczytałem to nie nadaje się do aku AGM
* słynny prostownik z Lidla, nie jestem pewien czy mogę go wykorzystać
Czytałem o Bosch C3, Cetek, ale widzę też na allegro jakieś ładowarki w cenie nawet poniżej 20zł (?)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chyba nie ma sensu zaprzątać sobie głowy tą ładowarką ;)

 

 

Zamiast tego, lepiej kupić nawet najtańszy kontroler oraz malutki panel solarny 20 - 30 W i będziesz miał w ogóle kłopot z głowy.

 

[...]  czy mógłbyś mi polecić jakąś ładowarkę do tego mojego zestawu akumulatorów, którą mógłbym stacjonarnie, korzystając z 230V ładować te akumulatory?

Mam w garażu:
* stary, rzemieślniczo zrobiony prostownik, ale z tego co wyczytałem to nie nadaje się do aku AGM
* słynny prostownik z Lidla, nie jestem pewien czy mogę go wykorzystać

 

 

Bez przeszkód możesz zastosować jedynie tą procesorową ładowarkę z Lidla, będzie  :ok: . Akumulatory powinieneś połączyć razem, równolegle, jak najkrótszymi odcinkami identycznego przewodu (każdy o identycznej długości !!!) Myślę, że przekrój min 6 -8 mm²

 

post-8228-0-88642500-1440538413_thumb.jpg

 

[...]   ale widzę też na allegro jakieś ładowarki w cenie nawet poniżej 20zł (?)

 

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja chyba mi się już w głowie wyklarowała. Zasilanie oprę na holowniku i akumulatorach przyczepy. Po kilku pierwszych wojażach pewnie pojawią się jakieś wnioski. Jeśli okaże się, że zaostrzył mi się apetyt na "prund" to skłonię się ku chyba najbardziej racjonalnemu rozwiązaniu - instalacji solarnej.

 

Dziękuję Kristofer za pomoc :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.