Skocz do zawartości

Montaż zestawu solarnego w Chateau Cantara 908 i prośba o pomoc z rozszyfrowaniem zasilacza.


iron74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Na początku napiszę że troche już poczytałem w temacie solarów, mniej wiecej wiem co i jak, chociaż sam montaż, dokładanie jakiś przekaźników to dla mnie jeszcze mało jasne. 
Zakładam ten temat ponieważ nie znalazłem tematu z dokładnie moim zasilaczem, którego sam jeszcze do końca nie rozgryzłem.

Od początku, moja przyczepa co Chateau Cantara 908 z 1988r.

W weekend odkupiłem zestaw solarny: panel 130W (zdjęcie), kontroler SPSC-1 30A (zdjecie), akumulator żelowy 115A. Teraz chcę to zamontować do swojego układu zasilania.
Mój zasilacz ma funkcje ładowania akumulatora, nie korzystałem z tej opcji bo tez nie do końca wiem w ktore wejście podłączyć aku. Jest jakaś kostka przykręcona do podłogi pewnie przez poprzedniego właściela (zdjęcie) do tej kostki jest poprowadzony przewód z jednego z gniazd zasilacza z opisem Car Batterie. Jak przyczepa jest podłączona pod 220V na tej kostce jest napięcie 14V. Gdy odłączyłem przyczepe od 220V i podłączyłem pod tą kostkę akumulator z przyczepy to działa oświetlenie przyczepy, lodówka i pompki wody (zdjecie z ręcznym opisem).Nie wiem czy ta kostka służy własnie do podłaczenia aku pokładowego, czy np. poprzedni właściciel miał od niej pociągniety przewód do auta.

Jeszcze co do listwy z tyłu zasilacza. Widoczny przewód 4 żyłowy podłączony jest do wyjść i idzie do puszki z opisem 12V (zdjęcie):

+ radio (żółto-zielony)

+ auto batterie (czarny)

+ i - output 12V (niebieski i brązowy)
Nie biorę do zasilania przyczepy prądu z auta, posiadam wtyk przyczepy i gniazdo w aucie 7 pinowe i nie bede tego zmieniał.

Jesli chodzi o odbiorniki 12V...oświetlenie przyczepy mam ledowe, 5 metrów taśmy i dwie oprawki z żarówkami led. Dwie pompki wody, chcę również zamontować radio samochodowe.
Do tej pory do zasilania przyczepy używałem tylko zewnętrznego 220V. Nie biwakowałem z zasilaniem akumulatorowym.

Moje pytania z prośbą o pomoc:

 

1. Gdzie do zasilacza przyczepy podłączyć przewód z wyjścia na odbiorniki kontrolera solar. ?

2. Temat podłączenia aku w przypadku zestawu solarnego w sumie sie rozwiązał bo podłącze go pod wyjscie kontrolera, ale czy akumulator trzeba dalej do czegoś podłączyć? Czy do akumulatora podłączyć dodatkową ładowarkę czy wykorzystać tą z mojego zasilacza?

3.Jak to jest jak przyczepe z zamontowanym i prawidłowo pracującym zestawem solarnym podłącze do zasilania 220V? Czy jedno z drugim nie narobi jakiejś szkody. Czytalem na forum że stosuje sie przekaźniki, co to za przekaźnik i jak go trzeba zamontowac konkretnie w moim zestawie.

4. Pod co mogę zamontować radio samochodowe żeby działało przy zasilaniu przyczepy 220V jak i tylko z  zestawu solarnego?

 

Mam nadzieje ze uda mi się od Was otrzymać pomoc w moim temacie. Z góry dziękuję.

pozdrawiam

Marek 

 

post-9917-0-94808800-1439882974_thumb.jpg

post-9917-0-47733100-1439883040_thumb.jpg

post-9917-0-68022900-1439883072_thumb.jpg

post-9917-0-17639800-1439883135_thumb.jpg

post-9917-0-62617400-1439883215_thumb.jpg

post-9917-0-10745800-1439883267_thumb.jpg

post-9917-0-47487700-1439883470_thumb.jpg

post-9917-0-53155300-1439883586_thumb.jpg

post-9917-0-05386300-1439883782_thumb.jpg

post-9917-0-15445400-1439883820_thumb.jpg

post-9917-0-15747200-1439883861_thumb.jpg

post-9917-0-96484100-1439883907_thumb.jpg

post-9917-0-86129900-1439883983_thumb.jpg

post-9917-0-87151300-1439884022_thumb.jpg

post-9917-0-48945300-1439884065_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Gdzie do zasilacza przyczepy podłączyć przewód z wyjścia na odbiorniki kontrolera solar. ?

Przewody do zasilacza w przyczepie (tam gdzie masz wyjście 12v na odbiorniki w przyczepie) podłączasz do kontrolera solarnego tam gdzie jest żarówka (odbiorniki energii solarnej) ale przez przekaźnik (to takie urządzenie które odłączy pobór prądu z solara gdy podłączysz 220v do cepki a prąd z solara będzie ładował aku). Ogólnie będziesz miał 2 źródła prądu: 1 z zasilacza z 220v a 2 z solara i najlepiej je "rozłączyć" za co odpowiada przekaźnik.

 

2. Temat podłączenia aku w przypadku zestawu solarnego w sumie sie rozwiązał bo podłącze go pod wyjście kontrolera, ale czy akumulator trzeba dalej do czegoś podłączyć? Czy do akumulatora podłączyć dodatkową ładowarkę czy wykorzystać tą z mojego zasilacza?

Aku podłączasz tylko do kontrolera tam gdzie jest akumulator i to wszystko. Do ładowania aku żelowego potrzebny jest prąd impulsowy. Nie wiem czy Twój zasilacz z przyczepy taki prąd daje. Jak nie to w przypadku podłączenia aku szybko go zniszczysz.

 

3.Jak to jest jak przyczepe z zamontowanym i prawidłowo pracującym zestawem solarnym podłącze do zasilania 220V? Czy jedno z drugim nie narobi jakiejś szkody. Czytalem na forum że stosuje sie przekaźniki, co to za przekaźnik i jak go trzeba zamontowac konkretnie w moim zestawie.

Patrz pkt 1. Przekaźnik możesz zamontować taki jak np w samochodzie albo wymontować ze starego autka przekaźnik od np świateł, tylnej szyby itd itp. istotne jest aby cewka przekaźnika (tzn wówczas kiedy przekaźnik pobiera prąd) była podłączone gdy korzystasz z 220v. Możesz tez zastosować przekaźnik na 220v w zależności jak wolisz.

 

4. Pod co mogę zamontować radio samochodowe żeby działało przy zasilaniu przyczepy 220V jak i tylko z  zestawu solarnego?

Wepnij się w instalacje 12v w przyczepie, zwracając uwagę na grubość przewodów, lub pociągnij nowe tylko do radia ze źródła 12v zasilających cepke. Ja osobiście nie polecam radia samochodowego ze względu na zbyt duży pobór prądu.

 

Poszperaj na forum a wszystko znajdziesz. Tutaj sobie pobierz instrukcję od Bartka. Jest tam wszystko prosto i jasno opisane.

Dodatkowo możesz pomyśleć o ogrzewaniu aku w zimie jak nie będziesz go wyciągał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MARIOczy, dzięki za podpowiedzi.

odp.2 Aku podłączasz tylko do kontrolera tam gdzie jest akumulator i to wszystko. Do ładowania aku żelowego potrzebny jest prąd impulsowy. Nie wiem czy Twój zasilacz z przyczepy taki prąd daje. Jak nie to w przypadku podłączenia aku szybko go zniszczysz.

A mogę podłączyć do ładowania akumulatora zewnetrzną ładowarke, np. zachwalaną Bosch C3?

 

odp.3 Patrz pkt 1. Przekaźnik możesz zamontować taki jak np w samochodzie albo wymontować ze starego autka przekaźnik od np świateł, tylnej szyby itd itp. istotne jest aby cewka przekaźnika (tzn wówczas kiedy przekaźnik pobiera prąd) była podłączone gdy korzystasz z 220v. Możesz tez zastosować przekaźnik na 220v w zależności jak wolisz.

Na schemacie nr.3 z pdf. Bartka który mi podałes jest zastosowany przekaźnik 220V (tak wnioskuję z rysunku). W którym miejscu mogłbym zastosować przekażnik jeśli zdecydowałbym sie na 12 voltowy?

Czy jest taka opcja że jak by mi nie wypalił montaż przekaźnika to czy można to rozwiązać poprzez przełącznik manualny, którym by sie wybierało na jakim zasilaniu ma działać przyczepa?

 

odp.4 Ja osobiście nie polecam radia samochodowego ze względu na zbyt duży pobór prądu.

a jaki masz pomysł żeby pobór prądu był mniejszy a radyjko grało w przyczepie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odp.3 Patrz pkt 1. Przekaźnik możesz zamontować taki jak np w samochodzie albo wymontować ze starego autka przekaźnik od np świateł, tylnej szyby itd itp. istotne jest aby cewka przekaźnika (tzn wówczas kiedy przekaźnik pobiera prąd) była podłączone gdy korzystasz z 220v. Możesz tez zastosować przekaźnik na 220v w zależności jak wolisz.

Na schemacie nr.3 z pdf. Bartka który mi podałes jest zastosowany przekaźnik 220V (tak wnioskuję z rysunku). W którym miejscu mogłbym zastosować przekażnik jeśli zdecydowałbym sie na 12 voltowy?

Czy jest taka opcja że jak by mi nie wypalił montaż przekaźnika to czy można to rozwiązać poprzez przełącznik manualny, którym by sie wybierało na jakim zasilaniu ma działać przyczepa?

 

Styki robocze przekaźnika musisz wpiąć w to samo miejsce. To czy on będzie na 230V czy na 12V to tylko decyduje, gdzie później podłączysz jego sterowanie. Ja mam przekaźnik 230V i wpiąłem go do gniazda, które jest obok zasilacza. Jak zastosujesz przekaźnik 12V to musisz go podłączyć pod zasilacz na wyjściu na odbiorniki.

Odpuść sobie jakiekolwiek przełączniki, bo po co sobie tym zawracać głowę i zajmować pamięć. Przekaźnik zrobi to automatycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie ładowania akumulatora z kontrolera paneli i ładowarką impulsową na 220v to czytałem, chyba wypowiedź Kristofera, że może być i się nie pogryzie bo i jedno, i drugie kontroluje stan naładowania aku, i w sumie jest to logiczne.

Jeżeli chodzi o przekaźnik to już Ci napisał reflexes. Ja mam zwykły samochodowy nawet nie wiem ile amper.

Co do radyjka to mam takie malutkie manty. Można tam włożyć kartę ze swoją muzyką, podłączyć komputer... i jest zasilane 5v. Ma wbudowany akumulatorek.

 

Poszperaj po forum. Ja sobie z opisów zamontowałem ogrzewanie trumy, naprawiłem lodówkę no i mam solarki. Tylko szukaj i szukaj a się opłaci bo znajdziesz takie rzeczy o których sam nawet nie pomyślisz a uproszczą bardzo życie. Np zobacz tutaj. Ja to znalazłem przypadkiem na forum bo ktoś coś takiego sobie zamontował. Super sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam, szukam kiedy tylko mam czas,wiem juz coraz wiecej :).  Podłączeń czy przeróbek w przyczepce sie nie boje,mam znajomego co ogarnia sprawy elektroniczno-elektryczne ale tez jeszcze nie zakładał zestawu solarnego w przyczepce. Dlatego pytam głownie o mój zestaw,ponieważ nie znalazłem na forum takiego zasilacza jak mój.

 

Czy przy montażu zestawu solarnego trzeba założyć dodatkowy bezpiecznik w którymś miejscu instalacji, (oprócz tego na plusie do akumulatora jak ze schematu od Bartka, rys.3 z przekażnikiem na 220V),jesli tak to o jakim amperażu ? Czy wystarczą bezpieczniki widoczne na froncie mojego zasilacza? Innych bezpieczników w mojej instalacji nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy aku możesz założyć 30A jak najbliżej bo na tyle pozwala kontroler i ma jeszcze swój bezpiecznik który go chroni ale nie chroni przewodów. Do odbiorników dobrze by było gdyby każdy obwód miał swój bezpiecznik w zależności od poboru prądu. Jak założyłem sobie skrzynkę bezpiecznikową z jakiegoś autka tylko trochę ją poprzerabiałem na swoje potrzeby.

Tutaj masz zasady montażu kontrolera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla takich prądów to przewód powinien mieć ale 4 mm średnicy i to tylko pod warunkiem, że nie będzie zbyt długi. Ja dałem takie gniazdo na plusie, drugie na plusie na wyjściu z kontrolera na odbiorniki tyle, że bezpieczniki dałem po 10A i starcza. Większego poboru na pewno nie będę miał. Do skrzynki z narzędziami jednak profilaktycznie wrzuciłem garść bezpieczników i zapasową oprawkę na bezpiecznik :)

Edytowane przez reflexes (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MARIOczy dzięki tabelka pomogła :)

reflexes, oczywiście chodziło mi o średnice :). Widzę że masz taki sam model przyczepki, czy oryginalny zasilacz jest taki jak mój?

 

Jak byście widzieli jeszcze coś takiego:

Czy zasilanie z zestawu solarnego mozna rozdzielić na 2 przyczepy? Na przykład odłączyć przewody z wyjścia z kontrolera solarnego do mojego aku  i poprowadzić przewody do akumulatora w drugiej przyczepce z którego są zasilane oświetlenie i pompka. Wiadomo że troche metrów takiego połączenia wyjdzie, jak to sie ma do średnicy przewodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panel powinien dać rade, myśle o takim rozwiazaniu w przypadku awarii prądu na campingu lub wypadu na dziko, glownie żeby mieć swiatełko i działające pompki, czyli jak najmniejszy pobór prądu.

Ja też będę podłączał według schematu Bartka, ten przekaźnik siemensa również ma dwa styki robocze wiec zrobie również na + i -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.