Skocz do zawartości

uszczelnianie listew


asasyn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem nowym forumowiczem. Ostatnio zakupilem przyczepe i chce ja uszczelnic z zewnatrz ( okna i listwy ) . Do okien zastosuje SikaLastomer 710 a interesuje mnie czy nada sie on tez do listew i drugie pytanie czy zamiast tego klina co sie w listwe wsuwa moge tez pociagnac tym uszczelniaczem bo widze ze miejscami mi powychodzil . I prosze nie odpisujcie ze klin ladniej bedzie wygladal chodzi mi czy konkretnie nada sie zamiast klina czy tez moze wypelnic szczeline czyms innym .Z gory dzieki

Ps. Jezeli juz ktos tak robil to ile tubek trzeba zakupic ( ja mam AbiMauraner 400d )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To napisz mi kolego ile razy w swojej przyczepie ten klin sciagasz w celu dostania sie do srub. Wiem jakie zadanie tem klin spelnia ale pytam sie czy jezeli zalepie to SikaLastometrem 710 to bedzie sie to trzymac i wody nie przepusci A jesli nie ten to moze cos innego

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt takiej partzantki tutaj raczej nie uprawia i pewnie będziesz pierwszy, ktòry uszczelnia listwy od strony wkrętòw. JA bym zdemontował listwę oczyścił benz. ekstr. Do montażu najwygodniej jest użyć taśmy butylowej, nowy klin i prawie jak fabryka. Po kilkunastu latach prawdopodobnie nie ma już uszczelniacza pod listwą i stąd przeciek. Tak myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To napisz mi kolego ile razy w swojej przyczepie ten klin sciagasz w celu dostania sie do srub. Wiem jakie zadanie tem klin spelnia ale pytam sie czy jezeli zalepie to SikaLastometrem 710 to bedzie sie to trzymac i wody nie przepusci A jesli nie ten to moze cos innego

A jaki problem kupić oryginalny klin? Po co dziadować???

A idąc Twoim tokiem myślenia: w samochodzie nigdy nie musiałem ściągać głowicy, a pomimo to nie przyspawuje jej do bloku tłumacząc że nie będę musiał kiedyś tego zrobić.

A tak na marginesie w tak starych przyczepach jak nasze,istnieją duże szanse ma to że za jakiś czas wyjdzie jakiś kwiatek i zajdzie potrzeba demontażu listwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem nowym forumowiczem. Ostatnio zakupilem przyczepe i chce ja uszczelnic z zewnatrz ( okna i listwy ) . Do okien zastosuje SikaLastomer 710 a interesuje mnie czy nada sie on tez do listew i drugie pytanie czy zamiast tego klina co sie w listwe wsuwa moge tez pociagnac tym uszczelniaczem bo widze ze miejscami mi powychodzil . I prosze nie odpisujcie ze klin ladniej bedzie wygladal chodzi mi czy konkretnie nada sie zamiast klina czy tez moze wypelnic szczeline czyms innym .Z gory dzieki

Ps. Jezeli juz ktos tak robil to ile tubek trzeba zakupic ( ja mam AbiMauraner 400d )

 

Sikalastomer 710 nie nada się zamiast klina. Klin ma za zadanie zakryć wkręty przed dostępem wody, a po jego zdjęciu masz mieć dostęp do tych wkrętów.

.

Moje uwagi do pytania kolegi: uszczelniacz przeznaczony do stosowania w miejscach odizolowanych od otoczenia zewnętrznego prawdopodobnie nie będzie się nadawał do zastosowania w miejscach gdzie będzie wystawiony na działanie zwłaszcza słońca. Przekonałem się o tym kiedy sfrunęła mi pokrywa okna dachowego i po różnych perypetiach z tym związanych dorobiłem nową ( z dziecinnego stolika ogródkowego - wiem druciarstwo ) tyle że ta nowa miała mniejszą płaszczyznę i nie zasłaniała przed słońcem uszczelnienia okno-dach.  Problem zauważyłem dopiero gdy pojawiły się pierwsze przecieki. Okazało się że masa uszczelniająca która znakomicie spełniała swoją rolę przez 30 lat ,teraz wystawiona na słońce uległa degaradacji w ciągu 2 lat. Przy usuwaniu pokruszonego uszczelnienia okazało się że głębiej położone warstwy w niektórych miejscach zachowały elastyczność i przyczepność.

 

Teraz o klinie.  Walczę z nową ( dla mnie ) przyczepą (WILK 1992). Okazało się że większość wkrętów mocujących listwy jest  zardzewiała począwszy od łba. Te które dają się wykręcić ukazują drogę wody do listew w ścianach - ok 60% długości wkręta bywa skorodowane ( w różnym stopniu ) , na pozostałym odcinku można podziwiać błyszczącą powłokę - ocynk czy coś podobnego.

Najgorzej jest tam gdzie pęczniejąca rdza z łba wkręta wypchnęła klin z listwy. Producent zastosował wkręty ze stali nierdzewnej tylko tam gdzie je widać. W planie mam wymianę wszystkich wkrętów na nierdzewne wkręcane po uprzednim wtłoczeniu w otwór jakiegoś uszczelniacza - może tu jakies uwagi bardziej doświadczonych kolegów ? Listwy które zdemontowałem dotychczas były fabrycznie uszczelniane w zależności od miejsca: szarą, lepką masą ( po odłączeniu listwy masa w ciągu dwóch dni zmieniła kolor na jasno brązowy ) lub czarną masą przypominającą klej do szyb samochodowych. Ani te uszczelnienia, ani ocynk na wkretach połączone z przykryciem łbów wkrętów klinem nie zatrzymały wody która podgryzając wkręty utorowała sobie drogę do listew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myslalem o zdejmowaniu listwy i na nowym jej uszczelnieniu , myslalem o uszczelnieniu jej na zewnatrz tak jak jest teraz ale chyba tak zrobie .Czyli co pod listwy ten lastomer710 czy tasma butylowa nowe nierdzewki i jeszcze pytanie czy kliny maja te same wymiary bo znalazlem na allegro do niewiadowki

Edytowane przez asasyn (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglada przyczepa po poprzednim wlascicielu . Co to jest to przezroczyste bo mi sie wydaje ze pattex fix jakis czy moze cos innego a na drugim zdjeciu ta czarna masa to co to? Czy jest to wlasnie uszczelniacz? Zrobilem pomiary i wyszlo mi 45 metrow klina no i pytanie co kupic pod te listwy bo na allegro tasma butylowa kosztuje 109 zl za 22,5 metrow ,czyli za tasmy i kliny od goscia ktory sprzedaje czesci do niewiadowek wyszlo mi 318 zl . Jedna kubka SikaLastomeru kosztuje 18 zl ale nie wiem ile bym ich musial kupic no i co lepsze bedzie.

post-19031-0-86724200-1428166660_thumb.jpg

post-19031-0-38556300-1428166670.jpg

Edytowane przez asasyn (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że najlepiej zainwestować i zakupić uszczelki i kliny. Różnica w cenie nie jest taka aż wielka, a będziesz miał pewność dobrze wykonanej roboty. Przyczepa będzie wyglądała ładnie a nie jak stary gruchot stojący od 10 lat nad jeziorem, łatana silikonem i kitem okiennym.

Fakt, że roboty będziesz miał na pól wakacji. Robota straszna i pracochłonna. Listwy trzeba zdejmować ostrożnie aby ich nie uszkodzić - pewnie nie dostaniesz nowych. Śruby pordzewiałe - pewnie trzeba rozwiercać... itd. itd. Ale efekt na pewno będzie super. Poza tym jak będziesz komuś sprzedawał to cena będzie wyższa a i wstydu nie będzie.

Ze starymi sprzętami tak już jest... rocznik mniej ważny od stanu technicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj asasyn  na tej sronie http://www.intra.biz.pl/jest sporo różnych rodzajów taśmy i uszczelniaczy butylowych, zatelefonuj i zapytaj o ceny. Ja pod listwy alu kładłem nowe uszczelki i tśmę butylową, wkręty też nierdzewne. Budka przeżyła niejedną nawałnicę i jest suchutka. Usuwanie starego uszczelniacza to mozolna robota. Życzę wytrwałości i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To napiszcie mi jeszcze cos o tych klinach maskujacych . Czy to jest standardowy rozmiar czy moze trzeba szukac pod swoja przyczepe ( angielka) . Wacham sie jeszcze miedzy tasma butylowa a SikaLastomerem 710 ale chyba wybiore lastomer ze wzgledu ze moge go zaaplikowac w otwory na sruby . Prosze o podpowiedz czy duzo sie trzeba nameczyc zeby ten klin wsunac w listwe bo tego sie boje troche , moze jakies patenty sa na to czy po prostu wchodza jak noz w maslo . 

A i odnosnie srub jezeli nie bede mogl wykrecic bo bedzie zardzewiala czy cos innego to co rozwiercic leb i pozniej po zdjeciu listwy kombinerkami probowac wykrecic reszte czy moze jakos inaczej sie za to zabrac

Edytowane przez asasyn (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj na wsówanie klina jest patent,dorabia się,, aplikator,, z dziubka od kartusza np z silikonem obcinając na odpowiedni wymiar jego czubek, przewlekła się przez ten aplikator klin, który profiluje się wtedy na półkole i bardzo łatwo wchodzi wtedy w szparę na klin w listwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kliny maja różną szerokość, musisz zmierzyć u siebie, bo pewnie od niewiadówki nie będzie pasował, ( a jest najtańszy ;) ). Przy montażu klina wrzuć go do gorącej wody, zrobi się miękki i łatwo go naciągniesz i wepchniesz na miejsce. Jeśli już zacznie robić się twardy, to miejscowo możesz go podgrzać suszarką do włosów...Sikalastomer spełni swoje zadanie i uszczelni tak samo jak taśma, albo lepiej. Trochę zabawy jest z równym aplikowaniem uszcelniacza i prawie nigdy sie to nie udaje, dlatego w wielu miejscach wypływa jego nadmiar po dokręceniu, ale łatwo go usunąć szmatką z benzyną ekstrakcyjną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, dlatego w wielu miejscach wypływa jego nadmiar po dokręceniu, ale łatwo go usunąć szmatką z benzyną ekstrakcyjną...

 

Uszczelniacz butylowy najbardziej "klei" się sam do siebie. Wystarczy kilka energicznych ruchów aby dojść do wprawy i zebrać nadmiar usczelniacza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.