Skocz do zawartości

2 akumulatory stacjonarne w kamperze


rafal_b

Rekomendowane odpowiedzi

W kamperze, który pożyczyłem od kolegi są 2 akumulatory (oprócz samochodowego, oczywiście). Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że są one połączone równolegle. Właściciel potwierdził, że wymienił już któryś zestaw aku z kolei, bo dziwnie szybko padają. Wg mnie aku rozładowują się nawzajem.

Faktycznie w skrytce jest miejsce na 2 aku. Zatem moje pytanie: jak właściwie powinny być połączone? (na razie jeden wyjąłem). Kamperek na Ducato, rocznik 1984.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chcesz mieć 12V to połączenie równoległe. Wtedy rośnie sumarycznie pojemność modułu. Przy połaczeniu szeregowym rośnie napięcie do 24V-podwójnie, a pojemność pozosteje niezmienna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kamperze, który pożyczyłem od kolegi są 2 akumulatory (oprócz samochodowego, oczywiście). Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że są one połączone równolegle. Właściciel potwierdził, że wymienił już któryś zestaw aku z kolei, bo dziwnie szybko padają. Wg mnie aku rozładowują się nawzajem.

Faktycznie w skrytce jest miejsce na 2 aku. Zatem moje pytanie: jak właściwie powinny być połączone? (na razie jeden wyjąłem). Kamperek na Ducato, rocznik 1984.

 

Witam!

Słusznie przypuszczasz, że jeden z akumulatorów może przyczyniać się do rozładowywania tego drugiego.

To nie tyle jest kwestią podłączenia, co właśnie samych akumulatorów.

To, że powinny być połączone równolegle, jest raczej oczywiste, ponieważ nie sądzę, aby instalacja w Ducato była robiona na 24 V.

Jeśli już wybiera się rozwiązanie łączenia dwóch akumulatorów, to bezwzględnie muszą być kupione i zamontowane jednocześnie, muszą być identyczne, a dobrze by było, aby były nawet z tej samej partii produkcyjnej. Przed zamontowaniem i połączeniem ich razem, każdy musi być do pełna naładowany (bezpośrednio przed montażem). Przewody łączące akumulatory muszą mieć identyczną długość i b. duży przekrój (np. 35 mm²). Przewody te, muszą być też możliwie krótkie, najlepiej, gdy akumulatory stoją jeden przy drugim, a przewody mają długość tylko od klemy do klemy. Przy spełnieniu tych warunków, jest duże prawdopodobieństwo prawidłowej pracy akumulatorów przez dłuższy okres czasu. Trzeba mieć jednak świadomość, że w miarę upływu czasu, takie rozwiązanie zawsze sprawdza się gorzej od pojedynczego akumulatora.

Przykład prawidłowego połączenia równoległego dwóch accu:

 

post-8228-0-11917500-1427146281_thumb.jpg

 

post-8228-0-68063600-1427146280_thumb.jpg

 

Czy zamiast tych dwóch akumulatorów, nie zmieści się jeden o odpowiednio większej pojemności?

To by było rozwiązanie optymalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Identyczne akumulatory są produkowane w wersjach z plusem po lewej oraz prawej stronie.

Aby przewody łączące były jak najkrótsze, należy zastosować wersje accu z przeciwnie umieszczonymi wyprowadzeniami.

Była mowa o łączeniu równoległym akumulatorów, a więc plus (+) z plusem (+) i minus (-) z minusem (-), to powinno być oczywiste.

Twoja uwaga jest słuszna, więc jeśli ktoś mógł tego nie wiedzieć, to teraz już wie na pewno ;)

 

Wersja z akumulatorami mającymi wyprowadzenia plusowe (+) po tej samej stronie obudowy

 

post-8228-0-02603900-1427150865_thumb.jpg

 

Poprzedni rysunek uzupełniam, aby była jasność :zarowka:

 

post-8228-0-73402500-1427150865_thumb.jpg

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku akumulatory niestety są różne i co więcej, w różnym stopniu wyeksploatowane.

Przychodzi mi na myśl rowiązanie, w którym jeden z aku zasila część odbiorników (np oświetlenie, pompkę wody) a drugi np lodówkę i dmuchawy.

Jak myślicie, czy takie rozwiązanie ma szansę się sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.