Skocz do zawartości

Dodge RAM na holownik


Gitner

Rekomendowane odpowiedzi

Zakup takiego pickup'a to kwota rzędu 40000 pln. Nie chcesz mi chyba powiedzieć że koszt B+E robi tu jakąś różnicę? A Viatoll... Naprawdę niewielki koszt.

Spełnianie kaprysów (zachcianek) często musi kosztować. Za darmo to tylko w Erze :]

 

Na Viaharacz zależy jak patrzeć. Zależy to od częstotliwości korzystania z tego wynalazku.

 

Też jestem zdania, że to nie jest jakiś wcielony diabeł, zwłaszcza na drogach kategorii A i S.

 

Jednakże ostatnio jadąc z przyczepką do Wrocławia na przegląd gwarancyjny zacząłem trochę wątpić w opłacalność korzystania z tej drogi.

Otóż, po 4 km od domku wskoczyłem na S8 włączyłem tempomat na 85 km/h (ruch był niewielki, więc nie przeszkadzałem TIRom) i po emerycku, wałkoniąc sie za kierownicą doturlałem się na miejsce w 2 godz. 20 min.

Do węzła Wieluń miałem jazdę za free. Od tego węzła aż do zjazdu z A8 już co rusz słyszałem złowrogie PIPczenie. Łącznie S8 i A8 przejechałem ok 320 km z tego 200 km drogą objętą Viazłodziejem. Kosztowało to mnie łącznie prawie 65 zł. Z jednej strony mało, z drugiej jednak to aż 3 połówki magicznego płynu.

 

Co rodzi moja wątpliwość? Otóż GDDKiA odgraża się, że w czerwcu pomiarem Viaharaczu zostanie objęta reszta drogi S8 czyli, pobieżnie licząc, taka sama podróż będzie już kosztowała ok. 100 zł. Jadąc starą drogą, z odelżonym ruchem drogowym (bo TIRy jadą już Ską) jestem w stanie pokonać trasę w czasie ok. 30-40 minut dłuższym. Fakt, że po gorszej nawierzchni.

Ponieważ mi się nigdy nie spieszy, przy następnym takim wyjeździe głęboko się zastanowię, czy warto wydać 100 zł za jazdę lepszą drogą, czy też tę kasę zaoszczędzić (to przecież 20 litrów benzyny) i pojechać do Wrocka starą drogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Lucek, i tak jesteś w lepszej sytuacji ode mnie, bo masz prawo wyboru którą drogą jechać. Niestety mieszkam tak nieszczęśliwie że obojętnie w którą stronę bym nie chciał jechać muszę korzystać z dobrodziejstwa drogi płatnej  :sciana:  (nie wyjadę z domu bez przejazdu pod bramownicami!!!). Mało tego, chcąc jechać w kierunku naszej pięknej "stolycy", droga alternatywna do autostrady A2, DK92 też objęta jest Viatoll'em.

Jednakże podałeś tu ekstremalny przykład, ponieważ nie często podczas wypadów weekendowych zdarza nam się zrobić 320km tylko po drogach objętych opłatami. Na ogół jest tego duuuużo mniej i porównując koszt piwka  :piwo:  wypitego przez weekend cena przejazdu znika nam w oczach.

Tak czy inaczej, uważam że jeżeli już ktoś decyduje się na zakup tak nietuzinkowego auta jakim jest RAM, nie powinien nawet narzekać że związane to jest z jakimiś dodatkowymi kosztami. W trakcie eksploatacji wyjdą takie koszty, że to B+E i Viatoll to przy tym pikuś!

 

Pozdrawiam ze słonecznej Wielkopolski!!! :hej:

Edytowane przez DOMINO7 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko czytam i Was rozumiem. Zakup musi być odłożony do czasu zrobienia E. Czy jest jakaś mapa z zaznaczonymi bramkami z viatolem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko czytam i Was rozumiem. Zakup musi być odłożony do czasu zrobienia E. Czy jest jakaś mapa z zaznaczonymi bramkami z viatolem?

Jest takie coś.

https://www.viatoll.pl/pl/pojazdy-ciezarowe/mapa/lista-odcinkow-platnych

I kalkulator który wylicza opłaty za przejazd.

http://213.25.68.37/tc/Default.aspx?lang=pl&AspxAutoDetectCookieSupport=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Świetne stronki, można zaplanować najtańszą trasę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześc Wam 

 

Ciągnę hobby650 Ram'em 5.7 hemi z 2006 roku.

Średnie spalanie LPG to 27L przy prędkości autostradowej 100-110km/h.  

Holownik idealny, nie odzczówa ciężaru przyczepy. 

Jedyny problem stanowi długość zestawu na polskich drogach i ciasnota na większości polach kempingowych.

Na polach zajmuję zazwyczaj dwa miejsca postojowe, co często wiąże się z wyższymi kosztami nie wspominając o włączonej klimie w upalne dni.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasada taka oto jest ... :) im silnik mocniejszy tym wpływ włączonej klimy na spalanie mniejszy .

i inna ciekawostka.

w autach usa każdorazowe włączenie nadmuchu na szybę uruchamia klimę (czy tego kierownik che czy nie)

widziałem ten patent ostatnio w paru nowych modelach aut EU

tak wiec pozwolę sobie na stwierdzenie (poparte własnymi doświadczeniami z mojego v8) ze spalanie w naszych autach przy włączonej klimie to mniej niż 0,5 l na 100 km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj Passat z 2002r z climatronic tez tak ma. Uruchamiajac nadmuch szyby uruchamia sie klima. Ma to zwiazek z dzialaniem osuszacza powietrza i szybciej odparowuje szyba (nawet szyby jak inne sa zaparowane bo w aucie robi sie suche powietrze). Ale dolozenie jakiegokokwiek kierunku nadmuchu (nogi, tlow, itd) do szyby powoduje wylaczenie klimy. W sumie bardzo dobre rozwiazanie ;).

Pomijam oczywiscie funkcje ECON w climatroniku bo nie zdrowa dla kompresora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.